Koronakryzys
Kryzys trwa! Mali rosną, ale średni tracą. Nowe badanie sytuacji w polskich przedsiębiorstwach
W czerwcu ogólna kondycja firm w Polsce jest nieco lepsza, niż w maju - wynika z badania Pracodawców RP i CMSG. Niestety w niektórych sektorach gospodarki sytuacja ulega ciągłemu pogorszeniu.
Przedsiębiorcy świadczący usługi agencyjne nie stracą przez nową tarczę antykryzysową
Sejm przyjął poprawkę senatu, która chroni przedsiębiorców świadczących usługi agencyjne przed potencjalnymi stratami finansowymi wynikającymi ze współpracy z dużymi firmami. Interwencję w tej sprawie podjął Rzecznik MŚP.
Fundusz Dopłat do Oprocentowania. Znamy szczegóły nowego programu dla przedsiębiorstw
Tarcza antykryzysowa 4.0 umożliwiła powstanie Funduszu Dopłat do Oprocentowania. To program realizowany przez BGK i którego celem jest pomoc dla firm dotkniętych skutkami pandemii.
Koniec "marzeń" o potężnym wzroście płacy minimalnej?
Obietnica znacznego podwyższenia płacy minimalnej do 3 tys. złotych w 2021 roku i 4 tys. złotych w dalszej perspektywie przestała być realna. Na szczęście - pisze w komentarzu Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.
Tarcza antykryzysowa. Z których form pomocy firmy korzystały najczęściej? [BADANIE]
Największą popularnością wśród firm, które skorzystały z tarczy antykryzysowej, cieszyły się zwolnienie (zawieszenie) ze składek ZUS oraz pożyczka w wysokości 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorstw ze środków Funduszu Pracy. Z pierwszej formy wsparcia skorzystało 43 proc. przedsiębiorstw, z drugiej ponad 58 proc. mikro firm – wynika z badania Konfederacji Lewiatan.
Biuro w czasie pandemii. Jak przygotować bezpieczne miejsce do pracy
Czas na zmianę myślenia o biurze. Eksperci firmy doradczej Cushman & Wakefield przygotowali autorską koncepcję 6 Feet Office, która opowiada o tym, jak powinno wyglądac nowoczesne i bezpieczne miejsce do pracy.
Bon turystyczny na dzieci. Jak wpłynie na polską branżę turystyczną?
W parlamencie trwają prace nad programem wsparcia dla branży turystycznej. Na każde dziecko przysługiwać będzie bon w wysokości 500 zł, który będzie można wykorzystać na wakacje lub ferie w kraju.
Motoryzacja cierpi najbardziej. Podsumowanie maja w przemyśle
Produkcja sprzedana przemysłu w maju spadła o 17 proc. r/r (przed rokiem wzrosła o 7,7 proc.). Na przestrzeni miesiąca notujemy natomiast dodatnią dynamikę (10,1 proc.) – podał GUS.
Empik wraca do części centrów handlowych
Do większości salonów Empik, które zostały otwarte wraz ze zniesieniem obostrzeń 4 maja, dołączają kolejne sklepy – w Warszawie, Wrocławiu, Białymstoku, Sopocie, Tychach, Raciborzu, Oławie, Gliwicach i Łomiankach. To wynik porozumienia Empiku z właścicielami obiektów handlowych i zakończenia kilkutygodniowych negocjacji.
Mniejsze zatrudnienie, słabsze pensje. Majowy obraz koronakryzysu
Tegoroczny maj jest kolejnym miesiącem, w którym obserwujemy ograniczenie zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Liczba pracujących, w porównaniu do kwietnia, spadła o 1,4 proc. i wynosiła 6173,9 tys. osób. Rok temu przedsiębiorstwa zatrudniały 6380,2 tys., co oznacza zmniejszenie zatrudnienia o 3,2 proc. w ciągu roku – podał GUS.
Ruszył nabór wniosków o dotacje dla średnich firm
Od 15 czerwca na stronach Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu można złozyć wniosek o pomoc dla średnich firm. Chodzi o program „Dotacje na kapitał obrotowy". O pieniądze mogą ubiegać się firmy, które zanotowały spadek obrotów o 30 proc. podczas epidemii.
Wielka odwilż w przedsiębiorstwach, ale wciąż trwa walka o pieniądze
Już 32 proc.firm pozytywnie ocenia swoją bieżącą sytuację ekonomiczną. Miesiąc temu takie wskazania deklarowało 24,6 proc. firm. Również z 50 proc.do 40 proc. zmniejszył się odsetek przedsiębiorstw, które oceniają swoją sytuację negatywnie.
Komisja Europejska dała zielone światło. Tarcza kapitałowa rusza w pełni!
Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję w sprawie programu pomocowego przewidującego udzielanie przedsiębiorcom pomocy publicznej w formie inwestycji kapitałowych, czyli tzw. tarczy kapitałowej.
Firmy szykują jeszcze większe cięcia kosztów
Prawie dwie trzecie dyrektorów finansowych w Polsce twierdzi, że epidemia SARS-CoV-2 nie zakłóciła płynności finansowej w ich firmach. Mimo to aż 90 proc. z nich twierdzi, że ich działania będą koncentrować się przede wszystkim wokół redukcji kosztów.
Pracujesz na podstawie umowy agencyjnej? Możesz mieć problemy przez nową tarczę
Mikroprzedsiębiorcy współpracujący z dużymi korporacjami na bazie umowy agencyjnej mogą mieć problemy przez objęcie ich nową tarczą antykryzysową, a dokładnie przepisy związane z np. ograniczeniem wypłacanych wynagrodzeń czy rozwiązaniem umowy agencyjnej. Interwencje w tej sprawie podjął Rzecznik MŚP.
Koniec kryzysu? Coraz lepsze nastroje w sektorze MSP, ale odbudowa potrwa latami
Z trzeciej edycji badania Barometr COVID-19 realizowanego przez EFL wynika, że polski sektor mikro, małych i średnich firm powoli wraca do normalności. Na koniec maja br. główny wskaźnik wyniósł 47,1 pkt. i znacząco odbił w porównaniu do poziomu z marca (32,5 pkt.) i kwietnia (40,8 pkt.).
Ruszył nabór na dofinansowania dla firm. Do rozdania 2,5 mld złotych
Aż 2,5 mld złotych przewidziała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w ogłoszonym właśnie naborze „Dotacje na kapitał obrotowy”. Ma być on wsparciem na utrzymanie działalności dla przedsiębiorców, którzy na skutek pandemii COVID-19 znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej.
Młodzi na pandemii stracili najwięcej. Dramat pokolenia lockdownu potrwa latami
Pandemia COVID-19 sprawia, że na rynku pracy najbardziej poszkodowane są młode osoby, dopiero na ten rynek wchodzące. Na świecie już 1 na 6 osób poniżej 25 roku życia straciła pracę na skutek kryzysu wywołanego sytuacją ostatnich miesięcy. Dotyczy to także Polski, gdzie prawie jedna trzecia aktywnych zawodowo osób do 24 roku życia pracuje w sektorach najbardziej dotkniętych „lockdownem”.
Lewiatan: Przez nową tarczę zagraniczne firmy mogą zrezygnować z inwestycji w Polsce
Sejm, w ramach tarczy 4.0, uchwalił przepisy, które przewidują ochronę polskich firm przed wrogimi przejęciami przez inwestorów spoza UE. W tym tygodniu będzie nad nimi pracował Senat. Konfederacja Lewiatan apeluje do senatorów o wprowadzenie kilku zmian w ustawie, które ograniczą negatywny wpływ regulacji na funkcjonowanie przedsiębiorstw.
Dofinansowania dla MSP. Nowe objaśnienia przepisów
Rzecznik MŚP otrzymał wydane przez MRPiPS objaśnienia prawne w przedmiocie warunków skorzystania przez mikro, małych i średnich przedsiębiorców z dofinansowania na podstawie tzw. Tarczy antykryzysowej.
Ratunek dla przedsiębiorców. Rozwiązania dla branży produkcyjnej
W kolejnym odcinku cyklu przedstawimy rozwiązania dla firm z branży produkcyjnej. Naszym przykładem jest spółka produkcyjna zajmująca się wytwarzaniem stalowych elementów konstrukcyjnych.
Nowe priorytety w płatnościach firm. Pracownicy pieniądze dostaną w pierwszej kolejności
Epidemia zmieniła priorytety płatności firm – na znaczeniu zyskują pracownicy, dostawcy i pieniądze na działalność. Na pierwszym miejscu listy płatności w przedsiębiorstwach wciąż są wynagrodzenia dla pracowników, ale na znaczeniu zyskały zobowiązania wobec kluczowych kontrahentów i firm faktoringowych – wynika z najnowszego badania „Priorytety płatności firm”.
Okiem eksperta. Rolnicy mogą pomóc firmom w walce z koronawirusem
- Firmy wciąż nie mają pełnej wiedzy, jak w sposób bezpieczny działać po odmrożeniu gospodarki i chronić swoich pracowników. Istnieje jednak branża, której przedstawiciele już mają doświadczenie walki z potężnym wirusem - pisze w komentarzu Siergiej Kasjanow, prezes KSG Agro, europejskiego agroholdingu ukraińskiego pochodzenia notowanego na GPW w Warszawie.
Tarcza antykryzysowa 4.0 przyjęta przez sejm. Co kryje się w nowych przepisach?
Czasowa, zwiększona ochrona polskich firm – w momencie, w którym spadły ich wyceny – przed wrogim przejęciem przez inwestorów spoza UE; dopłaty z budżetu państwa do oprocentowania kredytów bankowych dla firm czy zmiany w prawie pracy - to tylko kilka z rozwiązań, które wprowadza nowa odsłona tarczy antykryzysowej. W czwartek wieczorem ustawa została przyjęta przez sejm i trafi do senatu.
Kryzys nie zatrzymał polskich wynalazców. Niemal 3000 wniosków w Urzędzie Patentowym
Blisko 3000 wniosków o ochronę własności intelektualnej złożono w Urzędzie Patentowym RP drogą elektroniczną w okresie od lutego do maja. Za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych, uruchomionej przez urząd w lutym tego roku, składany jest już co trzeci wniosek o ochronę patentową wynalazków, rejestrację wzorów przemysłowych i użytkowych czy znaków towarowych.
Polski leasing na kolanach. Branża na odbudowę może potrzebować nawet 5 lat
- Polska branża leasingowa na uzyskanie poziomu finansowania sprzed kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa będzie potrzebowała więcej czasu niż miało to miejsce po upadku banku Lehman Brothers. Wówczas na powrót do wyniku przedkryzysowego potrzebowaliśmy 4 lat. Tym razem wartość inwestycji sfinansowanych przez firmy leasingowe może przekroczyć poziom z 2019 roku dopiero w 2025 roku.
Fitness, parki rozrywki i branża konferencyjna. Poznaliśmy zalecenia dla branż
Od 6 czerwca otwarte zostaną kolejne punkty usługowe: m.in. siłownie czy parki rozrywki. Ministerstwo Rozwoju przygotowało zalecenia dla firm, które wznowią działalność.
Jak renegocjować umowy z bankami, ubezpieczycielami czy firmami leasingowymi?
Przedłużająca się pandemia i wynikające z niej wyhamowanie gospodarki znacząco utrudniają przedsiębiorcom spłatę zobowiązań. Firmy zmagają się z problemem właściwej realizacji umów zawartych z bankami, ubezpieczycielami, firmami leasingowymi i faktoringowymi czy umowami najmu. Wiele z nich można jednak renegocjować lub zmienić. Eksperci podpowiadają jak zrobić to w praktyce.
Ratunek dla przedsiębiorców. Rozwiązania dla małego przedsiębiorcy
Mała firma, powiązana kapitałowo z innym podmiotem, ma poważne problemy przez koronawirusa. Jak możemy jej pomóc?
Problemy z tarczą antykryzysową? Poznaliśmy nowe objaśnienia prawne
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało nowe objaśnienia prawne w przedmiocie warunków skorzystania przez mikro, małych i średnich przedsiębiorców z dofinansowania na podstawie tzw. Tarczy antykryzysowej. To odpowiedź na wniosek Rzecznika MŚP.
Caritas Polska we współpracy z Generali przekazuje respiratory dla polskich szpitali
Caritas Polska dostarczył pierwsze ze 100 respiratorów zamówionych w kwietniu w ramach akcji #WdzięczniMedykom. Zakup 48 urządzeń ratujących zdrowie i życie pacjentów cierpiących wskutek zakażenia koronawirusem był możliwy dzięki wsparciu firmy Generali Polska. Respiratory pozyskane przez Caritas Polska dzięki wsparciu tego darczyńcy zostały przekazane już do szpitali w Poznaniu i Ełku.
Rządowa ochrona przed przejęciami doprowadzi do upadku tysiące firm?
Przepisy dotyczące ochrony polskich firm przed wrogim przejęciem, zawarte w rządowym projekcie ustawy Tarczy 4.0, nie powinny być dalej procedowane – uważa Rada Przedsiębiorczości. Zdaniem przedstawicieli organizacji firmy mogą przez nowe przepisy stracić ważne źródło finansowania i docelowo upaść.
Wynajem długoterminowy aut rośnie mimo kryzysu
Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), branża wynajmu długoterminowego samochodów w Polsce odnotowała w pierwszym kwartale 2020 roku wzrost na poziomie 7,7 proc. r/r. Biorąc pod uwagę pandemię COVID-19 i wynikające z niej negatywne skutki gospodarcze, rezultat ten jest stosunkowo dobry i wyróżnia wynajem długoterminowy
Ratunek dla przedsiębiorców. Rozwiązania dla branży transportowej
Firma transportowa walczy o przetrwanie. Co zrobić z leasingiem? Jak obniżyć koszty stałe? Oto kolejny odcinek cyklu ratunek dla przedsiębiorców.
Bezpośrednie Inwestycje Zagraniczne po pandemii. Co nas czeka?
Tylko 65 proc. zaplanowanych bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Europie jest realizowana zgodnie z planem - wynika z badań firmy EY. Przedstawiciele biznesu spodziewają się, że czeka nas spadek tego typu projektów.