Tysiące skarg na polskie banki do UOKiK. Co dalej?

Do UOKiK wpłynęło już blisko 3,5 tysiąca skarg dotyczących domniemanej zmowy cenowej w zakresie marż kredytów hipotecznych stosowanych przez polskie banki. Ta fala zgłoszeń jest efektem publicznej debaty na temat wysokich kosztów kredytów hipotecznych, która nasiliła się na przełomie lutego i marca bieżącego roku. Dyskusja ta doprowadziła nawet do interwencji polityków, takich jak Szymon Hołownia, który zwrócił się w tej sprawie do prezesa Narodowego Banku Polskiego. Polskie Radio
Stanowisko UOKiK
Mimo liczby skarg, UOKiK nie znalazł podstaw do wszczęcia postępowania. Urząd podkreśla, że w gospodarce wolnorynkowej przedsiębiorcy mają swobodę w ustalaniu cen i marż. Interwencja jest możliwa jedynie w przypadku dowodów na zmowę cenową, czyli porozumienie między niezależnymi podmiotami w celu koordynacji działań rynkowych. Dotychczasowe zgłoszenia nie dostarczyły takich dowodów - wskazuje portal Money.pl
Polskie marże bankowe jednymi z najwyższych w Europie
Dyskusja na temat wysokich kosztów kredytów hipotecznych w Polsce trwa od dłuższego czasu. Według danych Europejskiego Banku Centralnego, w 2024 roku polskie marże bankowe były jednymi z najwyższych w Unii Europejskiej. Banki argumentują, że ich polityka cenowa jest uzasadniona warunkami rynkowymi i ryzykiem kredytowym. Prezes Związku Banków Polskich, Tomasz Białek, wskazywał, że w niektórych krajach UE marże są wyższe niż w Polsce.
Działania UOKiK w sprawie scoringu kredytowego
Równolegle UOKiK prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące zasad oceny zdolności kredytowej konsumentów, tzw. scoringu. Urząd bada, czy obecne praktyki nie ograniczają konkurencji w sektorze bankowym. Wątpliwości budzi fakt, że składanie wielu wniosków kredytowych w krótkim czasie może negatywnie wpływać na ocenę zdolności kredytowej konsumenta. Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, podkreśla, że racjonalny konsument powinien mieć możliwość porównania ofert różnych banków bez obawy o obniżenie swojej oceny kredytowej - cytuje portal Money.pl.
Banki mogą spodziewać się wakacji kredytowych 2026?
Warto zauważyć, że akcja masowego wysyłania skarg została zainicjowana przez satyryczny profil na Instagramie o nazwie Make Life Harder (MLH). Obserwujący profil mogli skorzystać z promptu, który AI zamieniała na gotowe zgłoszenie do UOKiK. Fakt dużej liczby zgłoszeń okazuje determinację Polaków, by unormować sytuację, w której banki tak dużo zarabiają na klientach.
Ponadto, kwestia wysokich marż kredytów hipotecznych stała się tematem wypowiedzi niektórych polityków. Na przykład, Magdalena Biejat zaproponowała ustawowe ograniczenie wysokości marż stosowanych przez banki. Natomiast Szymon Hołownia poinformował, że banki, ze względu na swój gigantyczny zysk, powinny spodziewać się wakacji kredytowych, które kredytobiorcy mieliby otrzymać w 2026 roku. O konieczności opodatkowania banków mówiła także minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.