Raport NIK ws. fuzji Orelnu z Lotosem miażdży Obajtka i Sasina. Strata 5 mld zł
Czy Daniel Obajtek składał fałszywe zeznania? / fot. shutterstock.Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK) rzuca nowe światło na fuzję Orlenu z Grupą Lotos, ujawniając szereg nieprawidłowości. Kontrolerzy NIK oszacowali, że sprzedaż aktywów Lotosu dokonana została z niebagatelną stratą - aż 5 miliardów złotych poniżej ich wartości.
Upadek Daniela Obajtka i nadchodzący proces trzydziestolecia
Jacek Sasin na cenzurowanym
Szczególnie krytycznie NIK ocenia działania byłego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Jego decyzje dotyczące fuzji były podejmowane bez należytej analizy kosztów i korzyści, zarówno dla samych podmiotów, jak i dla bezpieczeństwa paliwowego kraju.
Jak czytamy w raporcie NIK: "W procesie połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos i PGNiG Minister Aktywów Państwowych nierzetelnie wykonywał w imieniu Skarbu Państwa ustawowe obowiązki kontrolne i nadzorcze w zakresie ochrony bezpieczeństwa w sektorze naftowym."
Portal Money.pl podkreśla, że były minister aktywów państwowych przedłożył Radzie Ministrów wniosek o wyrażenie zgody na połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos, nie dysponując do tego wystarczającymi przesłankami. "W efekcie Skarb Państwa utracił wpływ na kierunki sprzedaży ok. 20 proc. produktów wytworzonych w polskich rafineriach, co może powodować problemy w zakresie pełnego pokrycia krajowego zapotrzebowania na te produkty" - podsumowuje NIK.
Saudi Aramco z prawem weta
Raport podkreśla, że sprzedaż 30% udziałów Rafinerii Gdańskiej na rzecz Saudi Aramco, za kwotę około 3,5 mld zł niższą niż wycena, daje temu podmiotowi znaczącą moc decyzyjną. W wyniku tego, Skarb Państwa utracił kontrolę nad znaczącą częścią produkcji paliw.
Zdaniem NIK, transakcja ta stwarza poważne zagrożenia dla bezpieczeństwa paliwowego Polski. "Proces połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos, przy uwzględnieniu środków zaradczych uzgodnionych pomiędzy PKN Orlen i Komisją Europejską, zrodził istotne ryzyko dla bezpieczeństwa paliwowego w sektorze naftowym" - czytamy w raporcie.
Apple Vision Pro: czy gogle AR dorównają smartfonowej rewolucji
Reakcja Jacka Sasina na Raport NIK
Były minister aktywów państwowych Jacek Sasin odrzuca wnioski NIK, twierdząc, że raport jest "nierzetelny i przekłamany". W odpowiedzi na raport NIK stwierdza: "Raport NIK na temat fuzji Orlenu i Lotosu jest materiałem nierzetelnym i przekłamanym. Dane użyte w nim są wybiórcze, fragmentaryczne i zostały wybrane pod z góry upatrzoną polityczną tezę."
Śledztwo prokuratury w toku
Dodatkowym ciężarem dla byłego kierownictwa Orlenu i exministra aktywów państwowych Jacka Sasina jest trwające śledztwo prokuratury dotyczące fuzji. To śledztwo może rzucić nowe światło na okoliczności transakcji i jej wpływ na sektor energetyczny w Polsce. Jak przypomina portal Money.pl to niejedyne śledztwo wszczęte w sprawie Orlenu. Prokuratura Okręgowa w Płocku rozpoczęła postępowanie ws. "anomalii" w cenach paliw, jakiej doświadczaliśmy w okresie przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi. W tym wątku istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa przez członków zarządu spółki Orlen.
Daniel Obajtek stracił posadę szefa Orlenu w zeszłym tygodniu. Odwołała go Rada Nadzorcza, wybrana jeszcze za poprzedniej władzy. Przed nami okres rozliczeń. Dziś pojawiły się informacje o tym z kim najczęściej spotykał się były prezes Orlenu. Okazuje się, że najczęstszymi gośćmi Obajtka byli dziennikarze z zaprzyjaźnionych z władzą PiS ośrodków medialnych m.in. bracia Karnowscy czy Magdalena Ogórek. Premier Donald Tusk zapowiedział dalsze rozliczenia poprzedniej ekipy rządzącej.
Raport NIK dotyczący fuzji Orlenu z Lotosem stawia wiele pytań dotyczących przyszłości polskiego sektora energetycznego i roli, jaką w nim odgrywają decyzje polityczne. Kwestie te mają fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i wymagają dalszej analizy oraz odpowiedzialności ze strony odpowiednich organów.
Biedronka zniechęca do zakupów w Lidlu: wojny handlowe przez SMS-y
Upadek Daniela Obajtka i nadchodzący proces trzydziestolecia
Mimo wcześniejszych zapowiedzi Daniel Obajtek nie podał się do dymisji. Odwołała go Rada Nadzorcza Orlenu, jednak to może zagwarantować mu odprawę na poziomie niemal miliona złotych. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce stanie przed sądem.
Węgierska grupa MOL i Saudi Aramco. Orlen ogłosił firmy, które przejmą część majątku Lotosu
Potwierdziły się doniesienia Radia Zet. Partnerami Orlenu przy przejęciu firmy Lotos będzie węgierska grupa MOL i Saudi Aramco. Trafią do nich m.in. stacje paliw oraz sprzedaż hurtowa paliw obecnego Lotosu