Pszczoły przeciwko minom, wellbeing w VR. Oto najlepsze antywojenne rozwiązania technologiczne
Hack for Peace, fot. materiały prasowe"Hack for Peace" to pierwszy ogólnoeuropejski hackathon mający na celu opracowanie technologii zwalczających skutki wojny. Wydarzenie, które zgromadziło ponad 400 uczestników odbyło się w pięciu krajach – Wielkiej Brytanii, Szwecji, Portugalii, Polsce i Ukrainie. Hackathon obejmował cztery główne ścieżki — cyberbezpieczeństwo, higiena informacji i wojny medialne; zdrowie psychiczne; edukacja dzieci oraz logistyka w warunkach wojny.
Kto zwyciężył w hackathonie? Oto trzy - zdaniem jury - najbardziej obiecujące technologie!
AdagioVR wprowadziło samodzielne i skalowalne rozwiązanie wellbeing w wirtualnej rzeczywistości. Odpowiednio przystosowane techniki terapeutyczne rozbijają mechanizm pamięciowo-emocyjny stojący za tym, co powoduje traumę, lęk, depresję, wypalenie, problemy ze snem itp.
Użytkownicy wyruszają w podróż przez doświadczenie w stylu „gry wideo”, w której są w stanie zidentyfikować i przezwyciężyć kolejne problemy, które ich powstrzymują. Dzięki zestawowi rozwiązań wizualnych, dźwiękowych i językowych użytkownicy będą mogli przepracować traumatyczne doświadczenia.
Inspiracje: Czym jest sen polifazowy?
Bees Against Mines – Pszczoły przeciwko minom. Obecnie zaminowane jest ponad 270 tys. km2 terytorium Ukrainy. Ponieważ procedury rozminowywania są powolne i niebezpieczne dla saperów, zespół Bees Against Mines stworzył rozwiązanie, które może zastąpić bezpośrednie zaangażowanie człowieka dronami sterowanymi przez człowieka, które kosztują mniej niż 1 dol. za m2.
Vesna Health. Opieka psychoterapeutyczna dla wielu ludzi uciekających z Ukrainy wciąż pozostaje niedostępna. Zespół Vesna Health stworzył rozwiązanie, które zapewni dostęp do wysokiej jakości, przystępnej cenowo opieki psychoterapeutycznej i zbuduje wspierającą społeczność. Rozwiązanie składa się z przetłumaczonych filmów wideo, bezpłatnych sesji grupowych peer-to-peer, bezpłatnej terapii grupowej dla dzieci oraz płatnej terapii grupowej z profesjonalnymi psychoterapeutami.
Hack for Peace - co dalej?
Microsoft Portugalia zapewni swoje usługi techniczne każdemu ze zwycięzców za równowartość do 150 tys. dol. House of Europe przyzna wszystkim zwycięzcom 15 tys. euro.
- Wierzymy, że zwycięzcy będą mieli możliwość skalowania swoich pomysłów i budowania prototypów oraz MVP, które mogą stać się prawdziwymi produktami. Pomogą im w tym wskazówki od inwestorów i mentorów. „Hack for Peace” zgromadziło tych, którzy chcieli wywrzeć wpływ i przyczynić się do powstania antywojennych rozwiązań technologicznych. To był wspaniały weekend wypełniony kreatywnością i zabawą podsycaną potężnym wsparciem mentorskim. Dziękujemy wszystkim naszym uczestnikom, ekspertom i partnerom za ich ciężką pracę i zaangażowanie. Bardzo nas inspirujecie – koemntuje Alexandra Govorukha, inicjatorka Hack for Peace i szefowa ds. globalnych w Sigma Software Group.