Koniec świeżych grzybów z bazarku? Ministerstwo Zdrowia zmienia przepisy

grzyby
Nowe przepisy dotyczące sprzedaży świeżych grzybów / Fot. Pixaby/ivabalk
Ministerstwo Zdrowia planuje nowelizację rozporządzenia dotyczącego świeżych grzybów dopuszczonych do handlu. Nowe przepisy mają zapobiegać marnowaniu żywności, wydłużając czas przydatności grzybów do spożycia.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Aktualnie w Polsce dopuszczone do sprzedaży jest 72 gatunków grzybów. Każdy sprzedawca ich powinien przedstawić klientowi certyfikat uprawniający do sprzedaży produktu, który będzie określał gatunek grzybów oraz sposób ich przechowywania.

Sprzedaż grzybów w Polsce

Wedle obowiązujących przepisów obowiązkiem sprzedającego świeże grzyby jest uzyskanie odpowiedniego atestu, wydawanego przez uprawnionych grzyboznawców lub klasyfikatorów. W myśl obowiązującego prawa okres przechowywania badanej partii grzybów, która otrzymała atest, wynosi nie więcej niż 48 godzin, a maksymalna temperatura ich składowania do 10 stopni.

Branża grzybiarska uważa, że obowiązujące przepisy nie przystają do rzeczywistości, ponieważ nowe technologie przechowywania i transportu grzybów pozwalają znacznie wydłużyć czas ich przydatności. Nowe przepisy miałyby przerzucić odpowiedzialność za przechowywanie, przewożenie i sprzedaż grzybów na podmiot wprowadzający je do obrotu.

Zaktualizowane przepisy miałyby sprawić, że będzie trzeba już wycofywać grzybów ze sprzedaży, gdy minie termin ważności atestu (owe 48 godz.). Zmiana ustawy miałaby sprawić, że tony grzybów nie trafiałyby do kosza 3 dni po zebraniu.

Przepisy dotyczące sprzedaży grzybów w Polsce

W Polsce świeże grzyby są dopuszczane do sprzedaży zgodnie z przepisami prawa, które regulują zarówno ich zbiór, jak i sprzedaż. Zgodnie z przepisami, sprzedaż świeżych grzybów leśnych (dzikich) wymaga ich uprzedniej identyfikacji przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Każda z nich posiada wiedzę w zakresie rozpoznawania grzybów jadalnych oraz trujących i jest odpowiedzialna za ocenę grzybów przeznaczonych do sprzedaży.

Zanim grzyby zostaną dopuszczone do sprzedaży, muszą zostać poddane kontroli. Po identyfikacji przez klasyfikatora grzybów sprzedawca otrzymuje zaświadczenie potwierdzające, że grzyby nadają się do spożycia i mogą być sprzedawane. Bez takiego zaświadczenia sprzedaż grzybów jest nielegalna.

Świeże grzyby muszą być zbierane i przechowywane zgodnie z przepisami sanitarnymi, które regulują np. czystość, sposób transportu i magazynowania grzybów. Grzyby powinny być transportowane i przechowywane w odpowiednich warunkach, aby zapobiec ich zepsuciu. Te właśnie przepisy chce zmienić Ministerstwo Zdrowia.

Czy grzyby z bazarów nadają się do spożycia?

Grzyby świeże są najczęściej sprzedawane na targach, bazarach, ale również w niektórych sklepach. Wszystkie te miejsca muszą przestrzegać zasad sprzedaży produktów spożywczych, co oznacza, że grzyby muszą być odpowiednio oznakowane, a sprzedawca powinien mieć odpowiednie zaświadczenie.

W przeciwieństwie do nich grzyby uprawne, takie jak pieczarki czy boczniaki, nie wymagają tak rygorystycznych kontroli jak grzyby leśne, ponieważ ich uprawa odbywa się w kontrolowanych warunkach. Jednak również w ich przypadku muszą być spełnione odpowiednie normy sanitarne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ