Allegro rozpoczynie sprzedaż alkoholu online. Czy to legalne?

Automat paczkowy Allegro
Automat paczkowy allegro. / Fot. materiały prasowe
Allegro, największy marketplace w Polsce, planuje wprowadzenie możliwości zakupu alkoholu przez internet, odpowiadając na rosnące zainteresowanie klientów. Według "Dziennika Gazety Prawnej" firma pracuje nad tym rozwiązaniem, mimo że kwestia legalności sprzedaży alkoholu online w Polsce jest skomplikowana.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Z badań przeprowadzonych przez Allegro wynika, że klienci chcieliby uzyskać możliwość kupowania alkoholu przez internet. Firma zamierza wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom, choć na razie nie zdradza szczegółów dotyczących tego projektu. Obecnie sprzedaż napojów alkoholowych na Allegro jest zabroniona i uregulowana na poziomie regulaminu serwisu.

Jakub Pachocki głównym naukowcem w OpenAI. "To jeden z największych umysłów naszego pokolenia"

Wyzwania związane z dostawą alkoholu

Jak podaje "DGP", alkoholu kupowanego na Allegro nie będzie można odbierać w automatach paczkowych, ze względu na brak możliwości zweryfikowania wieku kupującego. Planowane jest, aby alkohol był dostarczany przez kuriera bezpośrednio do domu klienta. Taka metoda dostawy budzi jednak pewne wątpliwości. Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom ostrzega, że odbiór alkoholu powinien być możliwy tylko w punktach sprzedaży, gdzie można zweryfikować wiek nabywcy i upewnić się, że nie jest on pod wpływem alkoholu.

Sprzedaż alkoholu online: Kontrowersje prawne i wyrok NSA

Sprzedaż alkoholu przez internet była przez lata uznawana za nielegalną przez sądy i organy administracji. W wielu przypadkach cofano zezwolenia na sprzedaż, gdy okazywało się, że przedsiębiorca nie prowadził stacjonarnego sklepu w miejscu wskazanym w zezwoleniu, lecz magazyn pod e-commerce - przypomina portal wiadomoscihandlowe.pl.

Sytuacja zmieniła się po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 września 2022 r. NSA orzekł, że sprzedaż alkoholu przez internet z określonego w zezwoleniu punktu sprzedaży nie stanowi dodatkowego miejsca sprzedaży, lecz formę sprzedaży. Sąd uznał, że skoro ustawa nie zakazuje wprost sprzedaży alkoholu przez internet, można to robić, spełniając pewne warunki. Przepisy nie obligują kupującego do samodzielnego odbioru alkoholu zakupionego przez internet, co oznacza, że towar może być dostarczany przez kuriera.

Tragiczny pożar Marywilskiej 44: Co dalej z centrum handlowym?

Reakcja rynku i adaptacja firm

Po wyroku NSA wiele firm zaczęło śmielej wchodzić na rynek sprzedaży alkoholu online. Przedsiębiorstwa dostosowały swoje regulaminy, wskazując, że umowa sprzedaży towaru jest zawierana w punkcie sprzedaży, a nie na odległość, oraz że sprzedaż następuje formalnie w momencie odbioru towarów przez kuriera w punkcie sprzedaży.

Przyszłość sprzedaży alkoholu online

Allegro dołącza do innych graczy, takich jak Frisco.pl, Biedronka (poprzez Glovo), Żabka Jush, Delio, czy Bolt Market, którzy już oferują alkohol online. Ostrożniejszy w podejściu jest Lidl, który pozwala jedynie na rezerwację alkoholu przez internet z odbiorem w sklepie stacjonarnym.

Planowane wprowadzenie sprzedaży alkoholu na Allegro pokazuje, że rynek e-commerce w Polsce wciąż się rozwija i dostosowuje do zmieniających się potrzeb konsumentów, mimo wyzwań prawnych. Jeśli Allegro uda się skutecznie zrealizować ten plan, może to stanowić istotny krok naprzód w rozwoju sprzedaży internetowej alkoholu w Polsce. Pojawiają się oczywiście wątpliwości natury etycznej, choćby kwestia zgubnego wpływu alkoholu na zdrowie. Jednak moralne pobudki w biznesie nie zawsze stawiane są na pierwszym miejscu.