Znamy szczegóły nowej tarczy antykryzysowej. Będzie niższy VAT na żywność i... kontrole w sklepach

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki, Fot: Krystian Maj/KPRM
Obniżka podatu VAT na żywność czy paliwa, w tym autogaz, a także na nawozy to podstawowe założenia drugiej edycji tarczy antyinflacyjnej. O szczegółach opowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Najważniejszą decyzją rządu jest obniżenie podatku VAT na paliwo z 23 proc. do 8 proc. na okres 6 miesięcy. Jednocześnie do zera ma spaść VAT na produkty żywnościowe, które dziś objęte są stawką 5 proc. VAT.

Postanowienia wejdą w życie 1 lutego i będą obowiązywały przez sześć miesięcy.

Obok decyzji ważnych dla konsumentów, premier zapowiedział także spadek VAT na nawozy. To ukłon w stronę rolników. Docelowo decyzja ma doprowadzić do wyhamowania wzrostu cen żywności. Jak zadeklarował premier, koszt zerowego VAT na żywność wyniesie od 6 do 7 mld złotych. 

Premier podczas konferencji prasowej zaznaczył jednak, że obniżenie podatku ma doprowadzić do obniżenia cen w sklepach. Zagroził także, że utrzymanie cen przez sklepikarzy będzie wiązało się z kontrolami ze strony instytucji państwowych. Premier zaapelował także do Polaków, by ci sprawdzali ceny w sklepach.

Od lutego przez kolejne cztery miesiące będzie obowiązywał niższy podatek na energię elektryczną i ciepło. W nowej tarczy uwzględniona zostanie także specyfika spółdzielni mieszkaniowych. Przypomnijmy, z pierwszej wersji tarczy nie mogły skorzystać niektóre spółdzielnie. Koszt tego pomysłu to nawet 15 mld złotych.

Zdaniem premiera, dzięki tarczy inflacja zostanie obniżona o około 1 do 1,5 pkt procentowych. 

Przypomnijmy, w ramach pierwszej tarczy obniżono akcyzę na paliwo, a także obniżono inne podatki na nośniki energii i prąd. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ