Wsparcie dla branży spożywczej. Ruszył nowy produkt finansowy

Fabryka, fot. Shutterstock
Fabryka, fot. Shutterstock
Od 19 sierpnia 2024r. w Banku BNP Paribas można składać wnioski o nowy produkt: kredyt z dotacją do odsetek zabezpieczony gwarancją z Funduszu Gwarancji Rolnych Plus (FGR Plus). Przedsiębiorcy z branży rolno-spożywczej (w tym producenci rolni) uzyskają dzięki niemu tanie źródło finansowania inwestycji i powiązanych z nimi potrzeb obrotowych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Bank BNP Paribas zaoferuje wsparcie dla przedsiębiorców z sektora rolno-spożywczego w ramach Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023–2027 dzięki nowej umowie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Pomoc polega na gwarancji spłaty kredytu inwestycyjnego oraz powiązanego z nim kredytu obrotowego wraz z możliwością uzyskania dotacji na spłatę odsetek sięgającej do 8 pkt. proc w dwóch pierwszych latach od uruchomienia środków z kredytu. Dla rolników i przetwórców oznacza to nową możliwość finansowania różnego typu inwestycji, w tym związanych z ochroną środowiska i klimatu czy automatyzacją procesów.

- Nowa oferta dla branży rolno-spożywczej umacnia już i tak silną pozycję Banku BNP Paribas w tym sektorze – już teraz jesteśmy wiodącym bankiem wśród udzielających gwarancji w ramach Funduszu Gwarancji Rolnych. Kredyty w ramach programu FGR Plus to kompleksowe rozwiązanie. Kredyt inwestycyjny może pomóc zarówno poprawić wydajność istniejących gospodarstw czy zakładów, jak i pogłębić współpracę w ramach szerszego łańcucha produkcyjnego, przeprowadzić transformację energetyczną czy pomóc wprowadzić najnowsze technologie. Widzimy już trend rosnącego zainteresowania rolnictwem precyzyjnym w niektórych branżach, a nowa oferta ten efekt może jeszcze wzmocnić. Młodzi rolnicy będą mogli także przeznaczyć całą wartość kredytu na zakup ziemi, co powinno ułatwić im start w rolnictwie – mówi Maciej Piskorski, Dyrektor Departamentu Produktów Agro w Banku BNP Paribas.

Inwestycje finansowane w ramach kredytu muszą się zawierać w jednym z trzech zakresów wynikających z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. tj. „Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność”, „Rozwój współpracy w ramach łańcucha wartości – w gospodarstwie” lub „Rozwój współpracy w ramach łańcucha wartości – poza gospodarstwem”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ