Vitalik Buterin: Nie jestem już miliarderem

Vitalik Buterin / Fot. Chet Strange, Bloomberg
Vitalik Buterin / Fot. Chet Strange, Bloomberg
Majątek współzałożyciela Ethereum znacząco się skurczył. Vitalik Buterin napisał ostatnio na Twitterze, że nie jest już miliarderem.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Vitalik Buterin, współzałożyciel platformy blockchain Ethereum (ETH), jest kolejną ofiarą dramatycznego spadku, jaki dotknął sektor kryptowalut. Jego majątek znacznie zmalał. 

Sprawdź: Faktura bez VAT

28-letni Buterin napisał w piątek na Twitterze: "Nie jestem już miliarderem". 

Vitalik Buterin stworzył Ethereum w 2014 r. i jest właścicielem portfela krypto, który jeszcze w listopadzie zawierał zasoby warte ok. 1,5 mld dol. Od tego czasu cena ETH, czyli tokena związanego z blockchainem, spadła o 55%. 

Co ciekawe, Buterin sugerował wcześniej, że z zadowoleniem przyjmie niższe ceny cyfrowych aktywów. Mówił: "Ludzie, którzy są głęboko i prawdziwie zainteresowani kryptowalutami, a zwłaszcza tworzą konkretne projekty technologiczne, w wielu przypadkach będą zadowoleni z bessy". 

Zobacz: Generator haseł

W ostatnim miesiącu ceny  kryptowalut znacznie spadł. Rynek, podobnie jak sektor technologiczny (np. indeks Nasdaq 100), od początku roku boryka się z problemami, bo inwestorzy rezygnują z bardziej ryzykownych aktywów ze względu na inflację, drożyznę, podwyżki stóp, ale też wojnę w Ukrainie, którą wywołała Rosja. Niedawno jednak doszło do jeszcze jednego wydarzenia, które akurat dotyczyły wyłącznie sektora krypto - chodzi o upadek Terra Luna i powiązanego z nią algorytmicznego stablecoina TerraUSD. 

Buterin oczywiście nie jest jedynym poszkodowanym. Dla przykładu Changpeng Zhao, założyciel Binance, największej giełdy kryptowalut na świecie, zauważył że ponad 80 mld dol. jego majątku wyparowało. Było to 84% jego bogactwa. Nieszczególnie jednak się tym przejął i nadal stawia na dynamiczny rozwój giełdy. Najbogatsi w tym sektorze informują, że warto zachować pokorę, a także - jak bracia Winklevoss - inwestować w ujęciu długoterminowym. 

Vitalik Buterin, gdy szalała pandemia w Indiach w zeszłym roku, przekazał ponad 50 bilionów monet Shiba Inu na fundusz pomocy przeciw Covid-19 w tym kraju. Wtedy Shiba Inu Coin, czyli kryptowaluta stworzona jako meta-żart na temat innej cyfrowej monety Dogecoin z motywem psa, miała bardzo wysoką wycenę. Darowizna Buterina była warta ponad 1 mld dol. i stanowiła ponad 5% wszystkich monet Shiba Inu w obiegu. Spowodowała spadek cen o ok. 50%, co oczywiście nie spodobało się inwestorom.

Mówi się, że Buterin to niezwykle inteligentny człowiek, o bardzo wysokim IQ. Ma setki tysięcy fanów, którzy stoją za nim murem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ