Ethereum Merge już za niecałą dobę. Czy wzrośnie cena aktywa?

Merge niewiele zmieni w wycenie? / Fot. Materiały
Merge niewiele zmieni w wycenie? / Fot. Materiały własne
W ostatnich siedmiu dniach cena Ethereum powoli rosła do poziomu niemal 1800 dol. Później jednak pojawiły się informacje o sierpniowej inflacji w USA i wycena spadła do 1600 dol.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Inflacja nie wyhamowała, co sprawiło, że analitycy są już zgodni i pewni: Fed będzie nadal podnosił stopy procentowe. Reakcja rynku była błyskawiczna: wyprzedaż zarówno akcji, jak i aktywów cyfrowych. Zwolennicy Ethereum byli przekonani, że cena ETH nie spadnie, bo blockchain szykuje się do zmiany algorytmu na proof-of-stake w ramach projektu Merge. Niestety wskaźniki makroekonomiczne okazały się o wiele silniejsze. 

Sprawdź: Ile zarabiają nauczyciele

Polityka banku centralnego USA będzie bardziej restrykcyjna, co nie wróży dobrych wyników na giełdach. Inwestorzy uciekają z rynku, wychodząc z założenia, że nie ma obecnie dobrych czasów na inwestowanie w ryzykowne aktywa - do nich zaliczamy m.in. spółki technologiczne oraz kryptowaluty. 

Bitcoin miał wycenę rzędu 22 800 dol., ale po ogłoszeniu wyników o inflacji bardzo szybko stracił ok. 2000 dol. Tak wygląda wykres z ostatnich 24 godz.:

Równie kiepskie wyniki dotyczyły Ethereum - cena ETH spadła jeszcze szybciej z poziomu ok. 1750 dol. do 1580 dol.:

Obecnie aktywa nieszczególnie odrobiły straty, w tym Ethereum, które zbliża się do Merge (przesiadki na proof-of-stake). 

Ethereum Merge nie zapewni zysków

Biorąc pod uwagę obecne nastroje na rynku można mieć pewność, że Merge nie przyczyni się do tego, że nagle szybko wzrośnie wycena ETH. Fed będzie musiał zaostrzyć warunki finansowe i dalej podnosić stopy procentowe, a to oznacza dalsze niekorzystne informacje dla kryptowalut. 

Czynniki makroekonomiczne przyćmiewają więc Ethereum Merge, mimo że to największa aktualizacja tego rodzaju w świecie blockchain. Ma zmniejszyć zużycie energii Ethereum, sprawiając że korzystanie z energochłonnych koparek stanie się zupełnie nieopłacalne. 

Ethereum to z kolei blockchain wykorzystywany jako infrastruktura dla wielu aplikacji i usług. Jest określany jako "krypto autostrada" dla większości rynku i działa na nim mnóstwo projektów. 

Inspiracje: Supercar Blondie

Joseph Lubin, współzałożyciel Ethereum, przyznał że przejście w ramach Ethereum Merge będzie płynne, bo developerzy przeprowadzi i nadal prowadzą mnóstwo testów. Dodał, że główne usługi oparte na Ethereum również są już gotowe do aktualizacji, natomiast niektóre mniejsze mogą jeszcze wymagać trochę pracy. 

Obecnie niektórzy analitycy sugerują, że Merge okaże się - w oczach inwestorów - rozczarowaniem. Jeśli tak się stanie, może dojść do kolejnej wyprzedaży. Wstępnie mówi się nawet o spadku ceny do 1000-1200 dol., natomiast Bitcoin miałby spaść do poziomu 18 000 dol.

ZOBACZ RÓWNIEŻ