Farsite: graj online i zarabiaj pieniądze w kryptowalucie. DeFi i NFT w użyciu

Farsite to przykład gier z przyszłości / Fot. Fars
Farsite to przykład gier z przyszłości / Fot. Farsite
Świetna innowacja rodzi się na naszych oczach - mowa o grze strategicznej Farsite, która ma mieć premierę w tym roku. Gracze mają pełną kontrolę nad światem Farsite'a, a stawka jest wysoka. Mówiąc wprost: chodzi o pieniądze.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Farsite to gra typu MMO, osadzona w tematyce kosmicznej i stworzona przez twórców popularnej gry DApp typu "budowanie miasta" - MegaCryptoPolis. Farsite to strategia czasu rzeczywistego MMO, ze statkami kosmicznymi i bazami planetarnymi, w której gracze mogą wcielić się w szereg ról, od odkrywcy i kupca, po górnika (miner), polityka, czy pirata lub gubernatora całego systemu gwiezdnego. Developerzy z SUPERNOVAE podjęli się jednak ambitnego zadania: chcą dać graczom wolną rękę w zakresie rozwoju wirtualnego świata. 

Farsite z prawdziwą ekonomią. No, prawie

W świecie Farsite wszystko kręci się wokół ekonomii opartej na zasobach, które trzeba znaleźć, przetworzyć, sprzedać czy wykorzystać, aby cała galaktyka mogła funkcjonować. Podczas gry walczymy więc o zasoby między sobą, niemniej nie jest to strzelanka. Gracze samodzielnie tworzą wszystko, co znajduje się w grze, a potem transportują tam, gdzie trzeba. 

Unikalne jest natomiast to, że każdy zasób, jaki tworzymy - od surowej rudy i paliwa dla statków kosmicznych, po całe bazy produkcyjne czy staki - jest niezmiennym tokenem (non-fungible token - NFT), opartym na standardzie Ethereum ERC-721, ale z pewnymi przeróbkami.

I tak, token z Farsite (FAR) to tzw. cNFT, czyli standard NFT proponowany do przechowywania określonej liczby tokenów ERC-20. Możemy go wykorzystywać jako zabezpieczenie pożyczki lub do obstawiania. W Farsite tokeny cNFT zawierają walutę gry - kredyty. Jeden token FAR połączony jest z 1000 kredytów. 

Choć tokeny cNFT są w dużej mierze zaprojektowane do użytku w grze, będziemy mogli je wykorzystać również na zewnętrznych rynkach NFT, takich jak OpenSea. To niezły impuls finansowy dla ekonomii gry. Developerzy planują również wystawić tokeny FAR na kilku zewnętrznych giełdach i rynkach, co oznacza, że zyski z gry mogą przenieść się do świata rzeczywistego. 

Zobacz: Bitcoin i Ethereum na nowo drożeją

Początkowo developerzy zapowiadają dostęp do 10 mln tokenów FAR - 10 mld kredytów. Później, na dalszych etapach projektu, wygenerowane zostaną kolejne tokeny. Gra będzie dostępna jeszcze w tym roku, przynajmniej w wersji demo. 

Ethereum w użyciu

Gra Farsite opiera się na blockchainie Ethereum i jest gotowa do przesiadki na Ethereum 2.0, gdy to zostanie udostępnione. Ma też trzy warstwy: Ethereum (L1), Polygon (L2) oraz ZK Relay (L3). Kredyty wybite na łańcuchu L2 mogą być zamieniane na tokeny FAR za pośrednictwem mostu do warstwy Ethereum i sprzedawane na otwartym rynku. Warstwa L2 jest tak szybka i tania, że opłaty za wszelkie transakcje są po stronie programistów (twórców gry). Z kolei w warstwie L3 realizowane są działania, które nie wymagają używania kredytów. 

Sprawdź: Krach na giełdzie kryptowalut

Teraz wyobraźmy sobie, że gramy w grę, tworzymy dużą bazę i mamy wiele statków kosmicznych. Poświęcamy miesiące na rozgrywkę, stale powiększając swoje "królestwo". Mamy z tego świetną zabawę, a gdy uznajemy, że gra się nam znudziła, sprzedajemy wszystkie tokeny na realnej giełdzie i wymieniamy je na kryptowalutę. Następnie możemy albo inwestować na giełdzie, albo wymienić ją na gotówkę. Tak właśnie może wyglądać przyszłość gier.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY