System kaucyjny w Polsce: Projekt ustawy po pierwszym czytaniu - co przewiduje?

system kaucyjny
Fot. shutterstock.
Od 1 stycznia 2025 r. na terenie Polski ma zostać wprowadzony system kaucyjny dla jednorazowych butelek z plastiku o pojemności do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Projekt ustawy w tej sprawie przeszedł już pierwsze czytanie w Sejmie i trafił do komisji gospodarki oraz środowiska, które mają przygotować sprawozdanie najpóźniej do 11 lipca - informuje portal wiadomoscihandlowe.pl.

Odzyskiwanie kaucji za puste opakowania

Zgodnie z proponowanymi przepisami, konsument będzie miał możliwość oddania pustych opakowań do sklepu w celu odzyskania wcześniej zapłaconej kaucji. Placówki handlowe o powierzchni powyżej 200 mkw. będą miały obowiązek przyjmowania pustych opakowań, natomiast mniejsze sklepy będą mogły dobrowolnie przystąpić do systemu i przyjmować opakowania objęte kaucją.

Wyzwania związane z notyfikacją Komisji Europejskiej

Należy jednak zaznaczyć, że wciąż nie jest pewne, czy ustawę uda się uchwalić w obecnej kadencji Sejmu. Konieczne jest bowiem przeprowadzenie notyfikacji Komisji Europejskiej. Jeśli ustawa nie zostanie przyjęta przed zakończeniem kadencji, kolejny Sejm będzie musiał rozpocząć prace nad aktami prawnymi od nowa zgodnie z zasadą dyskontynuacji prac.

Księga absolwentów. Jak startupy radzą sobie po latach (część 2)

Efekty wprowadzenia systemu kaucyjnego

Projektowana ustawa miałaby obejmować ponad 75 tysięcy przedsiębiorców, w tym 256 tysięcy sklepów różnego rodzaju. Jednocześnie wprowadzenie systemu kaucyjnego mogłoby zmienić sposób gospodarowania odpadami w 8,45 miliona gospodarstw domowych.

System kaucyjny a ochrona środowiska

Głównym celem wprowadzenia systemu kaucyjnego na opakowania jest zmniejszenie ilości odpadów tworzących się w wyniku używania jednorazowych butelek i puszek. Zastosowanie kaucji ma zachęcić konsumentów do oddawania pustych opakowań do sklepów, co umożliwi ich ponowne wykorzystanie lub recykling. W efekcie można spodziewać się zmniejszenia ilości plastiku, szkła i metalu trafiających na wysypiska śmieci oraz zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko.

Czekamy na dalsze prace nad projektem

Obecnie projekt ustawy o systemie kaucyjnym znajduje się w fazie prac komisji gospodarki oraz środowiska. Po przygotowaniu sprawozdania i dalszych pracach legislacyjnych ustawa będzie poddana głosowaniu. Wprowadzenie systemu kaucyjnego może stanowić istotny krok w kierunku zrównoważonego gospodarowania odpadami i ochrony środowiska, jednak wymaga to odpowiedniego przygotowania i infrastruktury, zarówno ze strony przedsiębiorców, jak i konsumentów.

Zamek na Wawelu wycofuje najdroższy bilet, ale ceny i tak pozostaną bez zmian

ZOBACZ RÓWNIEŻ