SunRoof zamknął rozszerzoną rundę growth. Startup zebrał 63 mln złotych od zagranicznych inwestorów

SunRoof, twórcy
SunRoof, twórcy
Polski startup SunRoof pozyskał 63 mln złotych finansowania w ramach rozszerzonej rundy growth. Firma chce mocniej rozwinąć swoją obecność na całym świecie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Finansowanie pochodzi od trzech  europejskich funduszy, specjalizujących się w technologiach klimatycznych: World Fund, Nordic Alpha Partners oraz Legal & General Capital.

SunRoof: co szykuje firma?

Pozyskane środki pomogą w dalszej globalnej ekspansji SunRoof w Polsce, Niemczech, krajach nordyckich i Stanach Zjednoczonych, umożliwiając większej liczbie właścicieli domów i firm korzystanie z najnowocześniejszej technologii solarnej, pozostawiającej mniejszy ślad węglowy i obniżającej rachunki za energię.

Najnowsze finansowanie zwiększyło do 28,5 mln euro łączną kwotę zebraną w rundzie Growth z września 2022 r., której przewodził fundusz Klima Energy Transition Fund. Przeczytaj więcej o tej rundzie SunRoof

Nowi inwestorzy w SunRoof

SunRoof, pionier na rynku energii słonecznej, pozyskał 63 mln zł (13,5 mln euro) w ramach rozszerzonej rundy finansowania z września 2022 r. W startup zainwestowały wiodące europejskie fundusze, specjalizujące się w technologiach klimatycznych: World Fund, Nordic Alpha Partners i L&G Capital. Najnowsze finansowanie zwiększa do 28,5 mln euro łączną kwotę rundy Growth, której przewodził fundusz Klima Energy Transition Fund, część grupy Alantra. Pozyskane środki pomogą w dalszej ekspansji w Europie i Stanach Zjednoczonych.

SunRoof to polsko-szwedzki startup, który rewolucjonizuje zasilanie domów i umożliwia zdecentralizowaną produkcję energii. Firma oferuje ndachy zintegrowane z ogniwami fotowoltaicznymi, fasady i wiaty solarne. Oprócz dachów i fasad solarnych, system SunRoof obejmuje również magazyny energii i platformę cyfrową, na której klienci firmy mogą śledzić każdy etap budowy dachu — od projektu, poprzez wykonanie, aż po uruchomienie instalacji. Technologia AR (rozszerzona rzeczywistość) pozwala zaś na zwizualizowanie, jak dom będzie wyglądał z dachem solarnym. 

Startup pozyskał nowe finansowanie po roku znaczącego wzrostu – wzrost o 300% rok do roku. Od stycznia 2020 roku zespół SunRoof powiększył się 13-krotnie, do ponad 150 osób w całej Europie. Firma obsługuje klientów w Polsce, Szwecji i Niemczech. Prowadzi również program pilotażowy w USA. Otrzymane fundusze wykorzysta do dalszego rozwoju i umocnienia wiodącej pozycji na obecnych rynkach. Od początku działalności SunRoof zebrał łącznie 35 mln euro. Wcześniej w startup zainwestowały m.in. Inovo VC, SMOK Ventures, Alfabeat i Level2 Ventures. 

Startup w 2021 roku pozyskał z kolei 20 mln złotych. Przeczytaj więcej

Większy popyt - SunRoof korzysta z kryzysu energetycznego

- W ostatnim czasie obserwujemy rekordowe zainteresowanie zieloną energią na całym świecie. Wyraźnie rośnie zapotrzebowanie na panele fotowoltaiczne, tylko w minionym roku o 30%. To efekt dążenia do niezależności i bezpieczeństwa energetycznego. Również Unia Europejska ma wprowadzić obowiązkowe instalacje fotowoltaiczne we wszystkich nowych budynkach od 2029 r. Wyzwaniem jednak będzie znalezienie odpowiedniej liczby wykwalifikowanych instalatorów - informuje firma.

SunRoof radzi sobie z tym wyzwaniem na dwa sposoby. Po pierwsze, buduje własną, kompleksową platformę, która obejmuje całą ścieżkę obsługi klienta — od zamówień po operacje i dostawy. Korzystając z niej, stworzy modele predykcyjne, które będą w stanie przewidywać popyt i zapewnić odpowiednią ilość materiałów we właściwym czasie. To narzędzie zostanie w pełni uruchomione na początku 2023 r. Pomoże w poprawie wydajności firmy i skuteczniejszym skalowaniu działalności na dotychczasowych rynkach, a także w dalszej ekspansji. Po drugie, SunRoof oferuje unikatową technologię dachu zintegrowanego, dzięki czemu jest w stanie szkolić dekarzy i zapewniać im dodatkowe umiejętności potrzebne na dynamicznie rosnącym rynku energii odnawialnej. 

Według przedstawicieli startupu, to właśnie te przewagi konkurencyjne SunRoof przyciągnęły zainteresowanie funduszu World Fund, wiodącego europejskiego inwestora, skoncentrowanego na technologiach klimatycznych i wspierającego startupy, które mogą potencjalnie zaoszczędzić co najmniej 100 megaton CO2 rocznie. Jednocześnie partner generalny Tim Schumacher dołączy do zarządu SunRoof, natomiast Victoria McIvor, Investment Associate, będzie pełnić rolę obserwatora. 

Kto stoi za SunRoof?

Współzałożycielem i CEO SunRoof jest Lech Kaniuk, szwedzko-polski przedsiębiorca, który z sukcesami budował takie marki jak Delivery Hero, PizzaPortal, czy iTaxi. Pomysłodawcą dachów solarnych jest natomiast jego brat, Karol Kaniuk. W rozwój spółki zaangażowani są także polscy seryjni przedsiębiorcy – Marek Zmysłowski (HotelOnline.co, Jumia.com), Rafał Plutecki (były szef Google for Startups w regionie CEE) i Martyn Szczepankowski (prawnik i założyciel firmy logistycznej Expert). 

Pod koniec minionego roku SunRoof wzmocnił kadrę zarządzającą. Do zespołu startupu dołączył Piotr Przybysz, który na stanowisku COO jest odpowiedzialny za kolejne etapy globalnej ekspansji. Dzięki Przybyszowi SunRoof zyskał eksperta z ponad 20-letnim doświadczeniem w zarządzaniu procesami w obszarze produkcji, łańcucha dostaw, logistyki, jakości i cyfryzacji procesów operacyjnych. 

- Dzisiaj Europa musi stawić czoła dwóm poważnym kryzysom: klimatycznemu i energetycznemu. SunRoof umożliwia właścicielom domów, firmom i instytucjom łatwy dostęp do energii odnawialnej, czerpanie z niej korzyści i uniezależnienie się od paliw kopalnych. Bardzo się cieszę, że mam na pokładzie genialne konsorcjum inwestorów, którzy wspólnie stanowią najlepszą możliwą kombinację funduszy dla SunRoof na tym etapie wzrostu. Głęboko wierzę, że dzięki temu wsparciu będziemy w stanie jeszcze bardziej przyspieszyć nasz rozwój i lepiej przygotować się do szybkiej międzynarodowej ekspansji - mówi Lech Kaniuk, Co-Founder i CEO SunRoof.

- Panele słoneczne są jednymi z najskuteczniejszych sposobów, aby stać się pionierami regeneracyjnej przyszłości i walczyć z kryzysem klimatycznym. Jednak wciąż zachowawczość ze strony potencjalnych klientów, wyzwania związane z łańcuchem dostaw czy możliwości instalacyjne spowalniają rozwój branży. SunRoof jest odpowiedzią na problemy związane z kryzysem klimatycznym i rozwiązaniem na zapobieganie emisji megaton CO2 do atmosfery - mówi Tim Schumacher, General Partner w World Fund.

- Dzięki wydajnym dachom solarnym i cyfrowemu podejściu do biznesu, SunRoof jest gotowy, aby z regionalnego lidera stać się liderem europejskim w dynamicznie rozwijającej się przestrzeni BIPV - mówi Rasmus Lund, Investment Partner w Nordic Alpha Partners. 

- Intensywnie pracowaliśmy z Lechem i jego zespołem nad udoskonaleniem strategii. SunRoof ma wyjątkowy zespół, który jest w stanie prześcignąć rynek, wykorzystując zróżnicowaną strategię wzrostu i ekspansji opartą na danych - mówi Adam Erritzøe, Value Creation Partner w Nordic Alpha Partners. 

- Legal & General Capital inwestuje w transformację energetyczną, aby wspierać rozwój innowacyjnych firm, dostarczających rozwiązania zmniejszające emisję dwutlenku węgla w całej gospodarce. W ciągu ostatnich sześciu lat nasze inwestycje koncentrowały się na dekarbonizacji energii, transporcie i budownictwie. Cieszymy się, że możemy zainwestować w SunRoof, startup wprowadzający innowacje w zakresie projektowania i budowy dachów solarnych w Europie, tym samym wspierając właścicieli domów i firmy w przejściu z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii. Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie współpracy z naszym nowym partnerem - mówi John Bromley, Managing Director - Clean Energy Strategy, Legal & General Capital. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ