Robinhood padł ofiarą hakerów. Nazwiska użytkowników i e-maile naruszone

Robinhood zhakowany / Fot. Tech Daily, Unsplash.co
Robinhood zhakowany / Fot. Tech Daily, Unsplash.com
Popularna aplikacja inwestycyjna Robinhood zaliczyła atak hakerski. Cyberprzestępcy uzyskali dostęp do niektórych danych osobowych ok. 7 mln użytkowników i zażądali zapłaty okupu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Internetowa platforma tradingowa Robinhood poinformowała, że żadne numery ubezpieczenia społecznego, numery rachunków bankowych, ani numery kart debetowych nie zostały przejęte. Klienci nie odnotowali też żadnych strat finansowych z powodu włamania.

Inspiracje: Olga Malinkiewicz

W przypadku zdecydowanej większości klientów, których dotyczy włamanie, jedyną uzyskaną przez hakera informacją był adres e-mail oraz imię i nazwisko. W przypadku 310 osób pobrane zostały jeszcze dodatkowe informacje, jak data urodzenia i kod pocztowy. Z kolei 10 klientów straciło "bardziej szczegółowe informacje o kontach".

Robinhood ma ponad 22 mln kont, z czego 19 mln było aktywnych we wrześniu (najnowsze dane). Akcje firmy spadły o 3,1% po informacji o ataku. 

Do włamania doszło w dość prosty sposób. Haker wykorzystał metodę social engineering i oszukał pracownika działu obsługi wsparcia technicznego, pozyskując od niego odpowiednie dane dostępowe. Podał się po prostu za jednego z pracowników firmy, który potrzebuje danych logowania do systemu.

Zobacz: Aliexpress

Robinhood nie ma zbyt dobrej prasy w ostatnim czasie. Firma wcześniej spotkała się z falą krytyki, po tym jak zabroniła użytkownikom inwestowania i sprzedaży akcji AMC i Gamestop. Jednocześnie fundusze i najwięksi inwestorzy mogli to robić, co pokazało, że Robinhood ma użytkowników "równych i równiejszych". 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY