Rekordowe ceny prądu. Elektrownie odkładają węgiel na zimę

węgiel
Produkcja energii spadła o 15 proc. r/r, fot. shutterstock.
Jednym z powodów tak drogiej energii jest przechowywanie węgla w elektrowniach na czas niskich temperatur.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Oszczędzanie węgla na zimę to jeden z głównych powodów malejącej produkcji energii. Jak donosi „Rzeczpospolita” efektem tego procesu są wysokie koszty rachunków za prąd. Obecnie najbardziej odczuwają je przedsiębiorcy.

Siedem razy drożej

W grudniu 2021 roku właściciel piekarni SPC zapłacił za gaz i prąd m.in. do wypieku pieczywa około 400 tys. złotych. W lipcu br. była to kwota 2,3 mln a prognoza na sierpień sięga 3 milionów złotych. Z tego wynika, że cena energii potrzebnej do produkcji wzrosła ponad siedmiokrotnie. Związki zawodowe ostrzegają, że jeśli koszty jeszcze wzrosną, wkrótce produkcja chleba będzie nierentowna.

Rekordowe ceny prądu

Drożyznę potwierdzają informacje z Towarowej Giełdy Energii. Jak zauważa „Rz” w minionym tygodniu cena prądu utrzymywała się „na bardzo wysokim, niespotykanym dotąd poziomie 1630–1662 zł za MWh".

Jak podaje portal Money.pl to oznacza, że elektrownie oparte na węglu kamiennym dostarczały w lipcu nawet o 15 proc. mniej energii niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Oszczędzamy na zimę

Dzięki ograniczeniom zużycia węgla, jego zapasy przy elektrowniach i ciepłowniach wzrosły o 4,8 mln ton. Dodatkowe 1,2 mln tony zgromadzono przy kopalniach.
 
Sprawdź: Czy dostaniesz 1000 plus?

ZOBACZ RÓWNIEŻ