Rahim Blak o tokenizacji farm fotowoltaicznych. "To bardzo wygodna forma pozyskiwania kapitału"

Rahim Blak
Rahim Blak
Copernic to firma budująca elektrownie słoneczne, które są finansowane społecznościowo poprzez tokenizację. Copernic wspierany jest technologią blockchain, umożliwiającą inwestowanie w realne farmy fotowoltaiczne bez wychodzenia z domu. O nowej rundzie tokenizacji opowiada Rahim Blak, CEO Copernic.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Copernic stawia na kompleksowe działanie: od projektu, przez budowę, po sprzedawanie energii. Aby to osiągnąć, obowiązki są podzielone między kolejne spółki. W ramach Grupy Copernic działa Copernic Blockchain, Copernic Design Studio, Copernic PPA i najmłodszy, wchodzący właśnie na rynek, Copernic GO. Jako Grupa mają jeden cel - jakim jest suwerenność energetyczna - ale każda spółka z osobna realizuje inny jego obszar.

Za projekt i budowę farm odpowiada Copernic Design Studio, gdzie pozyskują grunty, które następnie trafiają do działu development. Tam uzyskują wszystkie pozwolenia - od warunków zabudowy, do tych najbardziej pożądanych w branży, czyli warunków przyłączeniowych. W tym miejscu pracę przejmuje zespół projektów wykonawczych, gdzie powstają projekty budowlane. I tam też jest nadzór nad realizacją farm, takich jak farma w Starym Dzikowie.

Biznes jest egzekutorem zmian na lepsze w zakresie transformacji energetycznej. Copernic do 2030 roku chce zbudować 1000 farm słonecznych, zamierzamy projektować również m.in. biogazownie. Transformacja energetyczna naprawdę zmienia świat na lepsze! - przekonuje Rahim Blak, CEO Copernic.

Firma ma za sobą trzy tokenizacje i właśnie rozpoczęła czwartą rundę. Innowacja rozwiązania polega na tym, że dotychczas duże farmy były zarezerwowane tylko dla dużych inwestorów i jeszcze większych kapitałów. Copernic, tokenizując energię, stworzył minimalny próg wejścia - udział zaczyna się od kilku złotych.

Dołączając do inicjatywy inwestor zostaje współwłaścicielem farmy fotowoltaicznej, która będzie pracować dla niego. Kupując jeden token COP, kupuje jeden watt peak, który rocznie produkuje 1kWh energii. Energię, którą wyprodukują watt peaki można odebrać w postaci gotówki albo energii elektrycznej. W praktyce Copernic zawiera kontrakt z wirtualnym prosumentem, w którym pojedynczy token pozwala na nabycie jednej milionowej części farmy o mocy 1 MW. Token na blockchainie jest więc cyfrowym prawem własności, zastępującym notariusza. Dodatkowo token zaprogramowany jest tak, że rocznie wytwarza 1 kWh przez 29 lat, ponieważ na tyle firma dzierżawi grunt pod budowę farmy fotowoltaicznej.

Wywiad z Rahimem Blakem - o tokenizacji oraz sytuacji na rynku energetycznym - można obejrzeć poniżej:

ZOBACZ RÓWNIEŻ