Polski startup z branży Web3 zgarnia 10 mln dolarów. Wśród inwestorów Mati Staniszewski

Hubert Rachwalski
Hubert Rachwalski, founder i CEO vlayer Labs. / fot. mat. pras.
Zespół Vlayer składający się z ponad 20 ekspertów w USA, Wielkiej Brytanii i Polski potrzebował zaledwie dziewięciu miesięcy, aby stworzyć rdzeń nowej infrastruktury dla Web3. Firma wdrożyła funkcje do Solidity, rozszerzając możliwości sieci Ethereum. W projekt uwierzyli inwestorzy tacy jak: a16z crypto CSX, Credo Ventures, Blocktower VC oraz trzech polskich aniołów biznesu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Vlayer, startup tworzący zaawansowaną warstwę infrastruktury danych dla sieci Ethereum, ogłosił zakończenie rundy pre-seedowej, w której pozyskał 10 milionów dolarów. Fundusze zostały zebrane w dwóch transzach: 3 miliony w lutym oraz 7 milionów w sierpniu 2024 roku.

„Solidity 2.0” – nowy wymiar dla smart kontraktów

Nowa wersja Solidity, nazywana „Solidity 2.0”, pozwala deweloperom na integrację danych z rzeczywistego świata bezpośrednio w smart kontraktach Ethereum. – Oferujemy dostęp do dodatkowych źródeł weryfikowalnych danych bezpośrednio z kodu Solidity – mówi współzałożyciel i CEO Vlayer, Hubert Rachwalski  cytowany przez NFTGATORS – To sprawia, że ZK (Zero-Knowledge Proofs) stają się czymś znajomym i łatwym w użyciu dla każdego dewelopera Solidity.

Dzięki nowym funkcjom, smart kontrakty mogą teraz korzystać z historycznych danych (Time Travel), działać między różnymi sieciami zgodnymi z EVM (Teleport) oraz integrować treści internetowe i e-maile za pomocą technologii zkTLS i zkEmail.

(Inteligentne kontrakty/smart kontrakty są rodzajem konta Ethereum. Mają saldo i mogą wysyłać transakcje przez sieć, ale nie są one kontrolowane przez użytkownika. Zamiast tego są wdrażane do sieci i uruchamiane w sposób zaprogramowany).

Polscy aniołowie na pokładzie Vlayera

Poza wspomnianymi funduszami i akceleratorem a16z CSX we Vlayera zainwestowalii Polacy – Jakub Florkiewicz z Tools for Humanity, Mati Staniszewski, współzałożyciel jednorożca Eleven Labs oraz Michał Benedykciński – senior vice president w amerykańskim funduszu Arca. Wspólnie wierzą w potencjał nowej technologii Vlayer, która ma szansę zmienić sposób, w jaki blockchain wchodzi w interakcję z rzeczywistym światem.

Kompleksowe podejście do weryfikowalnych danych

Vlayer jest pierwszym projektem, który w ramach jednej platformy integruje kluczowe źródła weryfikowalnych danych – Inne projekty oferują pojedyncze rozwiązania, takie jak zkPass czy Reclaim Protocol dla web proofs, ZK Email dla dowodów e-mailowych, lub Axiom dla dowodów przechowywania – wyjaśnia Rachwalski – My podchodzimy do tego w sposób holistyczny, łącząc te wszystkie funkcje w jednym ekosystemie. Rozszerzyliśmy funkcjonalność Ethereum, aby umożliwić tworzenie aplikacji, które mogą bezproblemowo łączyć dane on-chain i off-chain.

Przyszłość należy do zdecentralizowanego Internetu

Obecnie Vlayer jest dostępny w fazie „open alfa”, a deweloperzy mogą testować jego możliwości na testnecie. Planowane jest dalsze rozwijanie i uruchomienie mainnetu, a także wprowadzenie tokena, co ma nastąpić najwcześniej w 2025 roku.

Projekt Vlayer koncentruje się na rozwiązaniu kluczowych problemów zdecentralizowanych aplikacji (dApps), takich jak brak płynnych interakcji z rzeczywistymi danymi. W miarę jak AI i zdecentralizowane aplikacje zyskują na znaczeniu, potrzeba weryfikowalnych danych staje się kluczowa – Budujemy infrastrukturę, która pozwala na używanie danych w sposób bezpieczny i zaufany, bez kompromisów na użyteczności – dodaje Rachwalski, który był wcześniej współzałożycielem Nethone, startupu proponującego silnik zapobiegający oszustwom, oparty na sztucznej inteligencji. Firma została ostatecznie przejęta przez Mangopay, dostawcę usług płatniczych (PSP) należącego do private equity.

Zaawansowane technologie, takie jak Zero-Knowledge Proofs i obliczenia wielostronne, stanowią fundament wizji Vlayer – To dopiero początek. Zapraszamy deweloperów, aby dołączyli do nas i wspólnie kształtowali przyszłość zdecentralizowanych aplikacji – zachęca team Vlayera na swoim blogu.

Przepis na jednorożca. Czy ElevenLabs powstał na jego podstawie?

Przepis na jednorożca. Czy ElevenLabs powstał na jego podstawie?

1517. Tyle mamy aktualnie jednorożców na świecie (firm wycenianych na co najmniej miliard dolarów) i pomimo, że ich przybywa, wciąż są owiane pewną tajemnicą. Wszyscy słyszeliśmy legendarne historie, o tym, że founderzy rezygnują z college'u i w pocie czoła pracują nad przełomową technologią w zaciszu swojego garażu, w międzyczasie pożyczając pieniądze od kogo się da. Ale jakie są prawdziwe historie jednorożców i czy istnieje przepis na stworzenie unicorna, który zachwyci świat?

ZOBACZ RÓWNIEŻ