Pierwszy fundusz blockchain i kryptoaktywów w Polsce: "Bezpieczeństwo daje uregulowanie rynku przez UE"

kryptowaluty
cBridge Fund to odpowiedź na globalny rozwój technologii blockchain. / fot. Shutterstock / Chinnapong
Powstał cBridge Fund – pierwszy fundusz blockchain i kryptoaktywów został zarejestrowany w rejestrze zarządzających alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi prowadzonym przez Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), z polityką umożliwiającą bezpośrednie inwestycje w kryptoaktywa.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

cBridge Fund chce łączyć tradycyjne podejście inwestycyjne związane z rynkiem venture capital z potencjałem dynamicznie rozwijających się technologii blockchain i inwestycjami w kryptoaktywa. 

Przełom na polskim rynku inwestycji 

cBridge Fund to odpowiedź na globalny rozwój technologii blockchain i związanych z tą technologią kryptoaktywów, której wartość według szacunków ma osiągnąć aż 1,43 biliona dolarów do 2030 roku, przy rocznym tempie wzrostu wynoszącym ponad 85%. Wystarczy tylko zauważyć, że w ciągu ostatnich 5 lat Bitcoin wzrósł o znacznie ponad 1200 %, a według raportu firmy Delloit 83 $ Liderów Biznesowych na świecie uważa, że blockchain stanie się kluczową technologią w ciągu najbliższych 5 lat.

Fundusz wykorzystuje to, co najlepsze w innowacjach technologicznych oraz inwestycjach typu venture capital z szansami, jakie daje inwestowanie w kryptoaktywa zgodne z przepisami Rozporządzenia europejskiego MiCA. 

Fundusz skupia się na projektach wykorzystujących technologię blockchain, w szczególności zamierza inwestować a projekty planujące licencjonowanie na bazie Rozporządzenia MICA oraz działające w branżach takich jak AI, IoT, DeFi i Fintech, Web3, cyberbezpieczeństwo i sektor life science czy gaming, a także inwestycjach bezpośrednich w kryptoaktywa. 

Fundusz zamierza inwestować zarówno w tradycyjne aktywa takie jak udziały czy akcje, jak i w kryptoaktywa oferowane zgodnie z Rozporządzeniem MICA. 

– Chcemy być liderem na rynku inwestycji w blockchain, wspierając rozwój nowoczesnych technologii w tym obszarze i szukając realnej wartości projektów związanych z kryptoaktywami – podkreśla zespół zarządzający cBridge Fund. 

Co wyróżnia cBridge Fund 

  • Pierwszy fundusz blockchain i kryptoaktywów w Polsce: Jako pionier zarejestrowany przez KNF, fundusz działa zgodnie z najwyższymi standardami prawnymi i regulacyjnymi, co zapewnia inwestorom bezpieczeństwo i przejrzystość działań.
  • Eksperci z doświadczeniem: Zespół cBridge Fund składa się z uznanych specjalistów, którzy łącznie mają ponad 50 lat doświadczenia w inwestycjach i biznesie, co pozwala im skutecznie przewidywać i reagować na zmieniające się warunki rynkowe.
  • Innowacyjne podejście inwestycyjne: Fundusz stosuje autorską strategię CSv2®, obejmującą 10 obszarów inwestycji związanych z technologią blockchain. Kluczowe jest tu także wykorzystanie zaawansowanych narzędzi analitycznych oraz innowacyjnych strategii traderskich.
  • Transparentność na każdym etapie: cBridge Fund zapewnia inwestorom dostęp do innowacyjnego panelu akcjonariusza, gdzie mogą w pełni monitorować działania funduszu i jego efektywność. 
  • Własne zaangażowanie finansowe: Zespół Funduszu inwestuje także własne środki, co jest wyrazem pełnego zaufania do podejmowanych decyzji i strategii inwestycyjnych. 

Misja i wizja: Most między tradycyjnymi finansami a przyszłością 

Misją cBridge Fund jest wspieranie rozwoju innowacyjnych rozwiązań biznesowych opartych o technologię blockchain oraz zapewnienie inwestorom narzędzi do osiągania realnych korzyści finansowych w średnio- i długoterminowej perspektywie. Wizją funduszu jest budowanie zaufania do technologii blockchain w Polsce, a także wspieranie jej rozwoju na rynkach globalnych.

– Inwestowanie to nie tylko liczby i wykresy – to przede wszystkim wizja przyszłości. My widzimy ją w blockchainie – podkreślają założyciele funduszu.

Dla kogo jest cBridge Fund

Oferta cBridge Fund skierowana jest do klientów profesjonalnych. Minimalna kwota inwestycji to 60 tys. euro lub równowartość w innych walutach. Inwestorzy mają również dostęp do szczegółowych raportów oraz nowoczesnego panelu akcjonariusza, który umożliwia bieżące monitorowanie wyników funduszu. 

Strategia inwestycyjna

cBridge Fund koncentruje się na inwestycjach w firmy na różnych etapach rozwoju – od startupów z innowacyjnymi technologiami po bardziej dojrzałe podmioty z dużym potencjałem wzrostu. Fundusz inwestuje w szeroki wachlarz aktywów, takich jak akcje, prawa do akcji, obligacje, prawa majątkowe oraz kryptoaktywa. 

Kluczowym celem inwestycyjnym jest wzrost wartości aktywów poprzez dobór projektów charakteryzujących się skalowalnością, innowacyjnością oraz przewagą konkurencyjną. Proces inwestycyjny oparty jest na szczegółowej analizie makroekonomicznej i ocenie potencjału rynkowego wybranych projektów. 

Zespół ekspertów cBridge Fund

cBridge Fund zarządzany jest przez pięciu doświadczonych liderów, którzy łączą wiedzę o rynku blockchain i finansach: 

  • Jacek Kusiak – Inwestor z ponad 25-letnim doświadczeniem, pionier blockchain w Polsce i współzałożyciel stowarzyszenia Mieszkanicznik. 
  • Bartłomiej Lalek – Przedsiębiorca z 10-letnim doświadczeniem w branży kryptowalut oraz inwestor doświadczony w projektach Pre-Seed i Seed. 
  • Sylwia Pużuk – Ekspertka od Web3 i kryptowalut, mentorka projektów gamingowych i blockchainowych, CEO portalu edukacyjnego cryptostudent.io, traderka. 
  • Artur Granicki – Radca prawny, były dyrektor departamentu Fintech w KNF, specjalista w zakresie rynku kapitałowego i nowych technologii. 
  • Tomasz Bodziacki – Menedżer z 20-letnim doświadczeniem w funduszach inwestycyjnych i korporacjach, ekspert w zarządzaniu projektami blockchain. 

Rynek kryptoaktywów jest „ucywilizowany"

– Bezpieczeństwo jest dla nas niezwykle istotne ponieważ, dlatego też zamierzamy korzystać wyłącznie z tych pośredników, dostawców usług i operatorów, którzy działają zgodnie z MICA. Pragnę zauważyć że od 1 stycznia 2025 roku na terenie całej Unii Europejskiej obowiązuje Rozporządzenie Unii Europejskiej z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937, które ma moc bezpośredniego działania we wszystkich krajach UE w tym Polsce. Zgodnie z tym Rozporządzeniem kluczowe obszary rynku kryptoaktywów takie jak prowadzenie giełd i kantorów kryptowalut, pośredniczenie w transferem kryptowalut lub prowadzenie depozytów kryptowalut podlegają nadzorowi i licencjonowaniu przez właściwy nadzór finansowy (w Polsce jest to KNF). Co więcej, oferowanie i emitowanie niektórych kryptoaktywów zostało również uregulowane w tym rozporządzeniu i poddane ścisłemu nadzorowi KNF. Z naszej perspektywy, dopiero te regulacje dały możliwość „ucywilizowania” rynku kryptoaktywów na tyle, aby stał on się na tyle bezpieczny, by podmiot profesjonalny – a nie tylko inwestorzy indywidualni – mógł na nim z sukcesem zaistnieć – mówi Artur Granicki, radca prawny i jeden z współtwórców cBridge Fund. 

cBridge Fund inwestuje tylko w takie kryptoaktywa, które są oferowane na podstawie Rozporządzenia MICA i korzysta wyłącznie z usług podmiotów które zgodnie posiadają licencję. – Dzięki temu mamy dużo większy poziom bezpieczeństwa niż podmioty niekorzystające z licencjonowanych pośredników, ponieważ ich wiarygodność nie weryfikujemy tylko my ale i KNF. To samo się odnosi do emitentów kryptoaktyów. Sam fakt, że chcą działać zgodnie z prawem i poświęcić czas i pieniądze na dostosowanie się do nowych przepisów, uwiarygadnia w naszych oczach projekt. Natomiast oczywiście jest to tylko jeden z elementów oceny, ponieważ głównych elementem oceny jest zespół, poziom technologii, skalowalność rozwiązania, perspektywa wzrostu, wycena itd. – tłumaczy Artur Granicki – Warto dodać również że stosujemy również szereg wewnętrznych systemów i zabezpieczeń pomagających w ocenie kryptoaktywa, analizie smart contractu czy zabezpieczeniu portfela.

ZOBACZ RÓWNIEŻ