Rahim Blak inwestuje w startup produkujący drzewa tlenowe

Drzewa tlenowe Oxytree
Drzewa tlenowe Oxytree, fot. youtube
Rahim Blak przejął 35 proc. udziałów w spółce akcyjnej Oxytree. Firma zajmuje się tworzeniem sadzonek drzew tlenowych - specjalnych, szybko rosnących odmian drzew pochłaniających więcej dwutlenku węgla, od tradycyjnych roślin.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Po przejęciu udziałów spółka została przekształcona w Lasy Tlenowe S.A. której działalność skupi się już nie tylko na dystrybucji sadzonek szybko rosnących drzew, ale także na tworzeniu własnych plantacji.

Inwestycja Rahima Blaka

Rahim Blak zaangażuje się w projekt także operacyjnie, a jego holding Sapiency Venture Builder zapewni synergię z innymi działami jego firmy, które pozwolą na szybszy rozwój zarówno w pozyskiwaniu gruntów do plantacji (dzięki współpracy z firmą Copernic), jak i kapitału (dzięki tokenizacji na platformie mosaico)

- Zakochałem się w tym przedsięwzięciu, zawsze chciałem stokenizować drzewa, ale postanowiłem zaangażować się jeszcze bardziej, kupując 35 proc. udziałów firmy Oxytree, nad którą powołaliśmy parasolową markę Lasy Tlenowe S.A. - powiedział Rahim Blak.

Jak zaznaczył, twórca startupu, Łukasz Wilczewski, przez 7 ostatnich lat eksperymentował na sadzonkach, które przyjmą się na gruncie polskim i jako pierwszy wyciął plantację, z której drewno trafiło do polskich tartaków. - Teraz przyszedł czas na skalowanie tego modelu biznesowego, który daje ogromny potencjał w handlu drewnem, jak i zielonymi certyfikatami. Zamierzam wspierać go w pozyskiwaniu kapitału poprzez tokenizację na platformie mosaico, jak zwiększenie ilości plantacji poprzez dzierżawę około 500 Ha ziemi do końca 2023 roku we współpracy z firmą Copernic. Z plantacjami drzew eksperymentowano w Polsce już dużo, bo zapotrzebowanie na drewno jest bardzo duże, ale jak na razie to Łukaszowi się udało, a korzyści z przeskalowania tego modelu mogą być ogromne - dodał Rahim Blak.

Co można zrobić dla klimatu? Przeczytaj więcej o zielonej transformacji

Czym różnią się dzewa tlenowe od tradycyjnych drzew?

- Przede wszystkim rosną dużo szybciej, bo już po 5-6 latach drewno trafia do tartaku, w przeciwieństwie do innych drzew, które potrzebują na to kilkadziesiąt lat.

- Pochłaniają dużo więcej Co2, dzięki ich dużym liściom, co jest dobre dla klimatu, jak i inwestorów, którzy mogą zarobić nie tylko na drewnie, ale także zielonych certyfikatach, jak na razie dobrowolnych, ale być może prawo nakaże firmom zakup takich certyfikatów w celu redukcji CO2.

- Plantacje drzew tlenowych chronią "pomniki przyrody", które zamiast wycinać, pozostaną płucami naszego kraju.

- Drewno z drzew tlenowych nadaje się do najbardziej wymagających produktów, meble, deski snowboardowe, deskorolki, gitary. Dzięki zamianie drzewa na produkt końcowy, CO2 zostaje uwięzione w drewnie na zawsze.

- Wycięte drzewo tlenowe odrasta. Może to być 5 cykli, ale być może będzie to więcej. Z kolejnym cyklem drzewo rośnie jeszcze szybciej (ok. 3-4 lata).

W kwietniu firma wycięła pierwszą plantację drzew, którą posadzono 5 lat temu w Bobrownikach Małych koło Tarnowa.  Do tej pory firma sprzedawała sadzonki i wspierała inne plantacje doradczo i usługowo, zapewniając plantatorom skup drewna. Teraz chce się skupić na tworzeniu własnych plantacji, 

ZOBACZ RÓWNIEŻ