Rahim Blak tworzy własny fundusz oparty na technologii blockchain

fot. Dominika Grzelka fot. Dominika Grzelka
Rahim Blak, znany przedsiębiorca inwestujący m.in. w kryptowaluty, powołuje do życia własny fundusz DEFI. - DEFI to zupełnie nowy rodzaj funduszu wykorzystujący technologię blockchain inteligentne kontrakty, smart contracts - informuje redakcję mycompanypolska.pl.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak tłumaczy Rahim Blak, nowy projekt ma uzupełnić ofertę już istniejących podmiotów - platformę do pozyskiwania kapitału poprzez tokenizację (Mosaico) oraz giełdy do obrotu aktywami (Kanga).

Skoro mamy platformę do emisji akcji i innych aktywów (mosaico) oraz giełdę do obrotu tymi aktywami (kanga), to przyda się jeszcze fundusz, który dawałby naszym emitentom kapitał

- mówi przedsiębiorca.

Fundusz ma różnić się od powszechnie znanych wehikułów inwestycyjnych. Zdaniem Blaka są one niewydajne i przez to tradycyjne emisje i giełda są drogie,. - My chcemy dostarczyć narzędzia dla wszystkich, dlatego muszą być one wydajne, a nadzorowane fundusze wydajne nie są, więc stworzymy nowy rodzaj funduszu, a jest nimi DEFI - dodaje.

Fundusz ma opierać się na "inteligentnych kontraktach", czyli rodzaju umowy zawieranej na blockchainie w momencie programowania danego aktywa w formie tokena. Ma to być zaprogramowana umowa między emitentem a inwestorem. Rozwiązanie ma umożliwiać dokonywanie transakcji bez pośredników i nadzoru instytucji. Według przedsiębiorcy zwiększa to także bezpieczeństwo inwestycji.

- Oprócz kapitału z DEFI będziemy też stawiać na budowanie jak największej społeczności stałych inwestorów wokół naszych platform Kanga i Mosaico. Celem jest 500 tysięcy drobnych, ale stałych inwestorów. Jeżeli stworzymy społeczność inwestorów i kapitał z DEFI, a wszystko będzie skalowalne i bezpieczne dzięki samoobsługowej technologii, bo przecież to emitenci sami sobie robią emisję, a my dostarczamy im narzędzia, to świat się skurczy - dodaje.

Rahim Blak zyskał rozgłos kilka lat temu tworząc włąsną kryptowalutę - rahimcoin. Obecnie rozwija kilka dodatkowych projektów. Posiada m.in. spółkę technologiczną edrone (twórca systemu eCRM dla e-commerce) oraz Sapiency (właściciel platformy do tokenizacji Mosaico). W 2019 roku Sapiency zainwestowała w giełdę kryptowalut Kanga Exchange. Blak zainwestował także w firmę, która posiada w portfelu farmy fotowoltaiczne.