Przedsiębiorca Roku 2023. Jak dołączyć do najlepszych

Przedsiębiorca Roku 2022
Przedsiębiorca Roku 2022, fot. mat. prasowe
Brzoska, Jarski czy Klaja. Liderzy biznesu dziś, w ostatnich latach zostali uhonorowani tytułem „Przedsiębiorca Roku EY”. Do tego grona coraz częściej dołączają też młodzi, innowacyjni przedsiębiorcy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jeszcze tylko przez kilka dni można zgłaszać kandydatury do konkursu Przedsiębiorca Roku organizowanego przez EY. W tym roku My Company Polska zostało jednym z partnerów konkursu. Nie bez przyczyny, to jedno z najważniejszych wydarzeń w kraju dla polskiego biznesu.

Jak zostać najlepszym

Tegoroczna edycja konkursu EY Przedsiębiorca Roku organizowana jest po raz 21. Jego idea jest prosta – co roku niezależne jury wybiera najlepszych polskich przedsiębiorców, którzy nie tylko mogą być wzorem do naśladowania dla rodzimego biznesu, ale także stają się polską wizytówką poza granicami. Każdorazowo zwycięzca polskiej edycji konkursu bierze udział w międzynarodowym finale EY.

Zgłoszenia otwarte są tylko do końca czerwca br. Przedsiębiorca może zgłosić się do konkursu samodzielnie. Formularz dostępny jest na stronie przedsiebiorcaroku.pl, w odpowiedniej kategorii konkursowej.

W tym roku jury wybierze najlepszych w ramach kilku kategorii: „Produkcja i Usługi” (co najmniej 5 lat obecności w sektorze oraz przychody powyżej 20 mln złotych), „Nowe technologie/Innowacyjność” (co najmniej 2 lata obecności oraz przychody co najmniej 5 mln złotych), a także „Nowy Biznes” – z wymogiem od 2 do 5 lat obecności na rynku. Na przedsiębiorców czekają także nagrody specjalne.

Polskie wizytówki

Ubiegłorocznym laureatem polskiej edycji konkursu został Paweł Jarski,  założyciel i prezes Grupy Elemental Holding.

- Świat potrzebuje odważnych przedsiębiorców, którzy potrafią promować misyjność zarówno wewnątrz jak i poza organizacją. Potrzebuje ludzi, którzy potrafią przekuć swoje codzienne, realne działa na konkretne cele. Na szczęście w Polsce takich przedsiębiorców nie brakuje – mówi Paweł Jarski.

Elemental Holding to obecnie jedna z najbardziej aktywnych, polskich firm w branży recyklingu i „urban miningu”. Kiedy rok temu Paweł Jarski otrzymywał tytuł Przedsiębiorcy Roku EY, Jacek Kędzior, partner zarządzający EY Polska zachwalał tę firmę podkreślając skalę sukcesu, jaki udało się jej osiągnąć. – Rzadko mamy do czynienia z taką sytuacją, aby polskie przedsiębiorstwo było jednym ze światowych liderów w swojej branży – mówił wówczas.

Sukces ten nie przemija. Ostatni rok dla spółki Elemental Holding był niezwykle pracowity. W ostatnich tygodniach spółka zgłosiła chęć przejęcia firmy Alumetal (kwota transakcji może wynieść nawet 600 mln złotych) oraz poinformowała o przejęciu amerykańskiego konkurenta, firmę Colt i zakończeniu procesu przejęcia niemieckiego Recat.

W ciągu ostatniej dekady Elemental przeprowadził kilkanaście akwizycji, ale to w ostatnich miesiącach spółka stała się wyjątkowo aktywna. Dlaczego? - Ponad 75 proc. spółek co najmniej podwoiło, a często zwielokrotniło swoje wyniki w mniej niż 5 lat po ich przejęciu i integracji z naszą Grupą – poinformowała firma.

W styczniu firma zabezpieczyła także finansowanie w wysokości niemal 300 mln euro. Cel? Szybki i aktywny rozwój. 

Nie tylko wielcy

Konkurs Przedsiębiorca Roku EY ma także wspierać mniejsze podmioty. Potwierdza to m.in. lista ubiegłorocznych finalistów. Obok giganta, jakim jest Elemental Holding, wśród dziewiątki najlepszych (w trzech kategoriach) znalazły się m.in.: Cosmo Group, Miodziarze, Pekabex, Airoptic, Custom, KFB Acoustics, Vasco Electronics, Health Labs Care, Just Join IT, Livekid, Wege Siostry. Wiele z nich opisywaliśmy w ciągu ostatnich lat na łamach miesięcznika My Company Polska, podkreślając poziom innowacyjności i możliwości, jakie wiążą się z tym młodym, choć ambitnym biznesem.

Dowodem na to jest historia Health Labs Care. Spółka została doceniona za szybkie zdobywanie konsumentów na trudnym rynku suplementów diety. Jej potencjał dostrzegło USP Zdrowie, które złożyło ofertę „nie do odrzucenia” pod koniec 2022 r. Kwota transakcji nie została podana do wiadomości publicznej, ale w rękach założycieli spółki pozostało 25 proc. udziałów w firmie – USP doceniło wkład przedsiębiorców i zadeklarowało niezależne funkcjonowanie Health Labs Care pomimo akwizycji.

Czas na nową krew

Rok wcześniej, jednym z finalistów konkursu był znany startup Giganci Programowania. Firma ostatecznie nie zwyciężyła w kategorii „Nowy biznes” (ten zaszczyt dosięgnął Inter Group z branży kosmetycznej), ale i tak została uhonorowana nagrodą specjalną – za „budowanie kompetencji przyszłości wśród najmłodszych otrzymali”.

Jak po latach ocenia ten konkurs Radosław Kulesza, współtwórca Gigantów? – Uczestnictwo w konkursie EY Przedsiębiorca Roku było wspaniałą przygodą, która umożliwiła nam dołączenie do grona najlepszych przedsiębiorców w naszym kraju – mówi.

Jak zapewnia, firma doceniła możliwość wymiany doświadczeń biznesowych, jak i nawiązania znajomości i poznania ich od strony prywatnej. - Świetną okazją do utrwalenia tych znajomości i nawiązania nowych są coroczne gale rozdania nagród oraz inne powiązane eventy, na które zapraszani są finaliści wszystkich edycji. Otrzymując wyróżnienie byliśmy też w trakcie rozmów z inwestorami, co na pewno pomogło nam w zdobyciu dodatkowej wiarygodności – dodaje. 

Giganci Programowania pozyskali łącznie 3,5 mln dolarów od grona międzynarodowych inwestorów, m.in. od Nunatak Capital. Celem jest ekspansja międzynarodowa – konkurs Przedsiębiorca Roku ma w tym pomóc.

Przewidzieć przyszłość

Jak potwierdzają przykłady innych finalistów i laureatów konkursu, zdobycie tytułu przekłada się realnie na biznes. W 2004 roku jednym z nagrodzonych był Zbigniew Sosnowski, twórca marki Kross. Do dziś firma, pomimo drastycznie innej sytuacji na świecie, pozostaje jednym z liderów na rynku rowerowym w kraju. Jury EY doceniło przed laty m.in. grupę Nowy Styl czy American Heart of Poland, a także dziś wciąż jedną z najbardziej innowacyjnych firm w kraju, eobuwie.pl. Niezwykła jest także historia Green Holding, którego twórca (Artur Rytel), został Przedsiębiorcą Roku 2019. 

- Ostatnie lata to czas bardzo dynamicznych zmian, pierwsza akwizycja poza granicami Polski, profesjonalizacja zarządzania w firmie – przekazałem stery na rzecz profesjonalnego zarządu. Szykujemy nowe inwestycje, będą nowe doświadczenia – zapewniał w czasie gali rozdania nagród.

Jak powiedział, tak zrobił. Firma od czasu, kiedy Rytel zdobył tytuł Przedsiębiorcy Roku, mocno rozwinęła się poza granicami kraju. Firma miała także trudne doświadczenia, np. zainwestowała w fabrykę na Ukrainie, która została uszkodzona w wyniku działań wojennych, ale dziś mimo to jest silniejsza, niż wówczas. Firma w 2022 r. miała już prawie 1,3 mld złotych rocznych przychodów i zatrudnia ponad 1,6 tys. osób.

ZOBACZ RÓWNIEŻ