Przemysław Gacek, współzałożyciel i prezes Grupy Pracuj, zwycięzcą 21. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Przemysław Gacek, współzałożyciel i prezes Grupy Pracuj, zwycięzcą 21. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku
Przedsiębiorca będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY World Entrepreneur Of The Year 2023 w czerwcu w Monte Carlo.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród miało miejsce 1 marca podczas Gali Finałowej na warszawskim Torze Wyścigów Konnych Służewiec.

Jednym z największych wyzwań dzisiejszych przedsiębiorców jest znalezienie pracowników z potrzebnymi kompetencjami. Pracownicy natomiast szukają organizacji, które pozwolą im się rozwijać i zapewnią ekonomiczną stabilność. Przemysław Gacek wypracował innowacyjne rozwiązanie, które wspiera przedsiębiorców w pozyskaniu talentów a pracownikom pomaga znaleźć optymalne zatrudnienie. Platforma Pracuj.pl łączy te dwa światy i równolegle z sukcesem podbija kolejne rynki międzynarodowe, przecierając szlak dla innych innowacyjnych polskich przedsiębiorstw do udanego rozwoju poza granicami naszego kraju – mówi Jacek Kędzior, Partner Zarządzający EY Polska.

Zwycięzcy kategorii głównych

Przemysław Gacek z Grupy Pracuj otrzymał tytuł EY Przedsiębiorca Roku 2023 ponieważ – zdaniem Jury – jest „Przedsiębiorcą kompletnym, który zmienia świat swoich klientów, pracowników i otoczenia na lepsze”.

Grupa Pracuj to jedna z największych firm z obszaru technologii HR w Europie. Firma, założona w Polsce w 2000 r., od 2006 r. działa w Ukrainie, a od 2022 r. także w regionie DACH. Grupa Pracuj to spółka publiczna notowana na GPW, zatrudniająca prawie 1100 osób, reprezentujących 15 narodowości.

Przemysław Gacek jest również zwycięzcą w kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność za „stworzenie wiodącej w Europie platformy technologicznej, która pomaga ludziom w pełnym wykorzystaniu swojego potencjału zawodowego”.

Założyciel i prezes Grupy Pracuj będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY World Entrepreneur Of The Year 2023. O tytuł najlepszego przedsiębiorcy na świecie, Polak będzie rywalizował ze zwycięzcami lokalnych edycji konkursu z blisko 60 państw.

W kategorii Produkcja i Usługi zwyciężył Paweł Marchewka z firmy Techland. Nagroda została przyznana „skuteczne przejście od firmy rodzinnej do giganta międzynarodowego.”

Techland, renomowany deweloper gier AAA, od trzech dekad konsekwentnie umacnia swoją pozycję na światowym rynku gamingowym. Jej flagowym produktem jest seria “Dying Light”, która rozeszła się w nakładzie przekraczającym 40 milionów kopii. Techland, z zespołem ponad 450 specjalistów, osiąga 98% przychodów na arenie międzynarodowej. W roku 2023 Techland zawarł umowę partnerską z Tencentem.

Nagrodę w kategorii Nowy Biznes za „stworzenie firmy, która zarabia, bawi i uczy” otrzymali Karol Gaweł i Adam Kowalczyk z firmy Smart Kids Planet.

Smart Kids Planet to pierwsze w Polsce Centrum Mądrej Zabawy dla dzieci stworzone w duchu trendu „edutainment”, czyli edukacji poprzez rozrywkę. Pierwsza przestrzeń edukacyjna powstała w 2019 r. na terenie stadionu PGE Narodowy. W trakcie pandemii przedsiębiorcy stworzyli Smart Box (trafił do 7 000 osób na 4 kontynentach), transmisje internetowe oraz programy TV z Mądrą Zabawą. Centrum powróciło w październiku 2022 roku w warszawskiej Fabryce Norblina. Już w pierwszym roku funkcjonowania Smart Kids Planet odwiedziło niemal ćwierć miliona osób.

Laureaci nagród specjalnych

Jury przyznało także Nagrodę Specjalną dla Sebastiana Jabłońskiego, założyciela i prezesa Respect Energy Holding. Nagroda została przyznana „przedsiębiorcy niezwykle ambitnemu, działającemu z ogromnym rozmachem w strategicznej branży”.

Respect Energy Holding to międzynarodowa spółka z całkowicie polskim kapitałem i wiodącą pozycją rynkową w Polsce. Firma działa obecnie na 24 rynkach i współpracuje z grupą ponad 600 wytwórców energii. Spółka jest nabywcą, producentem, dostawcą i sprzedawcą energii wyłącznie z odnawialnych źródeł. Respect Energy Holding inwestuje także w infrastrukturę służącą do wytwarzania zielonej energii, głównie w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. Przedsiębiorca planuje także, we współpracy z francuskim koncernem EDF, rozwijać projekty energetyki jądrowej w Polsce.

Jury w porozumieniu z Polskim Funduszem Rozwoju – Partnerem Konkursu, przyznało także Nagrodę Specjalną za ekspansję międzynarodową. Otrzymał ją Piotr Garstecki z firmy Scope Fluidics. Jury w uzasadnieniu podało, że to nagroda dla „przedsiębiorcy, który z sukcesem połączył świat nauki i świat biznesu, tworząc unikalny w Polsce zespół specjalistów i osiągnął międzynarodowy sukces w komercjalizacji stworzonej technologii”.

Profesor Piotr Garstecki, prezes i założyciel Scope Fluidics, jest jednym z najmłodszych profesorów zwyczajnych w Polsce, który karierę naukową rozwijał na polskich uczelniach i na Uniwersytecie Harvarda. Skutecznie łączy świat nauki i biznesu – łączy miłość do nauki z biznesowym, pragmatycznym podejściem do wyzwań. Założona przez niego firma Scope Fluidics to notowana na GPW spółka opracowująca technologie medyczne. Firma skupia się na technologii BacterOMIC – adresującej palące wyzwania związane z antybiotykoopornością bakterii.


Jury konkursu

W skład Jury wchodzą autorytety ze świata biznesu, w tym zwycięzcy poprzednich edycji konkursu.

• Ewald Raben, Przewodniczący Jury, Prezes Grupy Raben, Przedsiębiorca Roku 2012

• Rafał Brzoska, Prezes Inpost, Przedsiębiorca Roku 2021

• Paweł Jarski, Prezes Elemental Holding, Przedsiębiorca Roku 2022

• Jerzy Koźmiński, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności

• Piotr Krupa, Prezes KRUK S.A., Przedsiębiorca Roku 2017

• Adam Krzanowski, Prezes Grupy Nowy Styl, Przedsiębiorca Roku 2014

• Krzysztof Pawiński, Prezes Grupy Maspex Wadowice, Przedsiębiorca Roku 2011

• Artur Rytel, Prezes Green Holding, Przedsiębiorca Roku 2019

• Jacek Siwicki, Prezes i Przewodniczący Rady Dyrektorów Enterprise Investors

• Barbara Sołtysińska, Prezes indahash i Założycielka Lifetube

• Kinga Stanisławska, Partner Zarządzający i Założycielka Experior Venture Fund

ZOBACZ RÓWNIEŻ