Polski Ład. Znamy harmonogram wdrażania zmian podatkowych i nowe zasady dla przedsiębiorców

Konferencja prasowa nt. budżetu Fot: Krystian Maj/KPRM
Konferencja prasowa nt. budżetu Fot: Krystian Maj/KPRM
Już niebawem do sejmu trafi 10 projektów ustaw, które mają opisywać najważniejsze zmiany w przepisach zaprezentowane w Polskim Ładzie - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. Oto, czego mogą spodziewać się przedsiębiorcy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Prenier Morawiecki zapowiedział, że najbardziej priorytetowym projektem będzie podniesienie kwoty wolnej od podatku do poziomu 30 tys. złotych oraz zniesienie limitu przyjęć do specjalistów w służbie zdrowia. Docelowo w ciągu najbliższych 100 dni rząd chce przeprowadzić 10 kluczowych zmian. Oto te obszary:

  • 30 tys. złotych kwoty wolnej od podatku dla wszystkich
  • emerytura bez podatku (w praktyce jest to pierwszy punkt)
  • zniesienie limtów do przyjęć do specjalistów
  • przeznaczenie 7 proc. PKB na służbę zdrowia
  • program mieszkanie bez wkładu własnego
  • możliwość budowy domu bez formalności
  • stworzenie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego
  • stworzenie Programu Inwestycji Strategicznych
  • dopłaty do paliwa rolniczego
  • stworzenie małego Centrum Nauki Kopernik

Przypomnijmy, oto jak wyglądała orygninalna prezentacja Polskiego Ładu trzy tygodnie temu.

Premier Morawiecki zapowiedział, że te osoby, które zarabiają do 12 tys. złotych brutto miesięcznie, albo skorzystają na zmianach albo ich negatywnie nie odczują. Ci, którzy zarabiają więcej, zapłacą wyższą składkę zdrowotną.

Ważne zmiany dotyczą także ryczałtu. Rząd chce, by w ten sposób rozliczało się więcej firm:

Ważne zmiany dla firm

Znacznie więcej światła na to, co czeka przedsiębiorców, rzucił jednak komunikat ministerstwa finansów. Dokument został nazwany "podatkowy restart gospodarki". Oto najważniejsze zmiany, któe zakłada:

Ulgi na ekspansję biznesu

Zgodnie z komunikatem, rząd chce uprościć system podatkowy dla firm - zarówno polskich, jak i zagranicznych, które chcą inwestować i reinwestować zyski w Polsce. W planach jest stworzenie ulgi na IPO, czyli na publiczną ofertę sprzedaży akcji oraz ulga na inwestycje giełdowych debiutantów. Oprócz tego planowane są następujące ulgi: dla inwestujących za pośrednictwem funduszy Venture Capital; konsolidacyjna (ulga na fuzję); ulga na ekspansję (podatkowa zachęta do zdobywania nowych rynków zbytu); estoński CIT oraz ulgi wspierające rozwój rynku kapitałowego.

Ulga na IPO ma wesprzeć liczbę giełdowych debiutów polskich firm. Ulga dla emitenta umożliwi m.in. uwzględnienie w rachunku podatkowym 150 proc. wydatków bezpośrednio związanych z wejściem na giełdę, w tym m.in. koszt stworzenia prospektu emisyjnego czy różne opłaty), odliczenie dodatkowych 50 proc. wydatków na usługi doradcze czy prawne związane z emisją (do 50 tys. złotych bez VAT). Ponadto inwestor indywidualny, który nabędzie akcje w ramach IPO, nie zapłaci podatku od zysku ze sprzedaży jeśli zachowa je przez co najmniej 3 lata.

Ulga venture capital oznacza możliwość odliczenia części inwestycji funduszy venture capital od dochodu.

Ulga konsolidacyjna będzie adresowana do podatników, którzy chcą np. ratować firmę w kiepskiej kondycji finansowej poprzez jej przejęcie. Ma działać podobnie jak ulga B+R, a wydatki związane z przejęciem, które można odliczyć od przychodu, będize można także odliczyć od dochodu. W praktyce każda złotówka wydana na konsolidację obniży dochód do opodatkowania o 2 złote.

Ulga na ekspansję to ulga adresowana do firm, które zdecydują się na rozwój swojej działalności i znalezienie nowych rynków zbytu. Dotyczy wydatków poniesionych w celu zwiększenia sprzedaży produktów (uczestnictwo w targach, działania promocyjne, przygotowanie koniecznej dokumentacji). Dzięki proponowanej uldze wydatki na ekspansję biznesu będą mogły zostać odliczone 2 razy – raz jako koszty uzyskania przychodów, drugi raz w ramach ulgi i to aż do kwoty 1 mln zł.

Nowy estoński CIT. Rząd zapowiada bardziej atrakcyjne rozwiązania w postaci likwidacji trzech z pięciu warunków wejścia w system: usunięcie limitu przychodowego, likwidacja obowiązku posiadania statusu spółki z o.o. i SA (w estoński CIT będą mogły wejść m.in. spółki komandytowe, spółdzielnie czy spółki komandytowo-akcyjne) oraz zlikwidowany zostanie minimalny wolumen inwestycji. Wejście w estoński CIT umożliwi obniżenie podatku do 25 proc. i 20 proc. (w zależności od wolumenu inwestycji) z 25 proc. i 30 proc. Mali podatnicy zapłacą zawsze 20 proc.

Tworzenie Grup VAT. Do tej pory system nieznany w Polsce. Umożliwi on zarządzanie podatkiem naliczonym i zwrotami tego podatku, co korzystnie wpływa na cash flow w ramach całej struktury. W fazie pilotażowej założenia Grupy VAT oparte będą na rozwiązaniach znanych przedsiębiorcom z PGK (Podatkowej Grupy Kapitałowej) funkcjonującej na gruncie CIT.

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY