Polska Wschodnia ze wzrostem liczby inwestycji

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe 42
Wschodni region Polski co roku odnotowuje wzrost zainteresowania ze strony zarówno krajowych, jak i zagranicznych inwestorów. Miasta takie jak Lublin, Białystok czy Suwałki coraz częściej wpisują się w plany ekspansji firm związanych z branżą logistyczną

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wschodni region Polski co roku odnotowuje wzrost zainteresowania ze strony zarówno krajowych, jak i zagranicznych inwestorów. Miasta takie jak Lublin, Białystok czy Suwałki coraz częściej wpisują się w plany ekspansji firm związanych z branżą logistyczną i produkcyjną - pisze w komentarzu Kamil Żach, specjalista ds. gruntów w dziale powierzchni przemysłowych i logistycznych, Cushman & Wakefield.

Motorem wzrostu jest m.in. rozwój sieci dróg w tej części kraju. Oddawanie kolejnych odcinków tras szybkiego ruchu, w tym np. trasy Via Carpatia, ma pozytywny wpływ komunikację z krajami położonymi na północ i południe od granic Polski, a także znacznie skraca czas dojazdu pomiędzy miastami - zarówno w skali regionu, jak i kraju.

Druga kwestia to dostępność gruntów i ich atrakcyjność cenowa. W miastach traktowanych dziś jako główne ośrodki logistyczne coraz częściej zauważa się zarówno problemy związane z brakiem pracowników, jak i brakiem dostępu do atrakcyjnie położonych terenów inwestycyjnych, a ceny zakupu coraz częściej nie pozwalają utrzymać opłacalności inwestycji. Dlatego, w przypadku wschodnich rejonów Polski, atrakcyjność wielu terenów inwestycyjnych wzrośnie wraz z oddaniem kolejnych etapów inwestycji drogowych. Można zakładać, że część terenów inwestycyjnych w ośrodkach traktowanych przez inwestorów jako priorytetowe, zostanie w znacznym stopniu zagospodarowana do czasu otworzenia np. szlaku Via Carpatia, przy którym tereny mogą być w przyszłości ciekawą alternatywą inwestycyjną.

Istotnym aspektem, dzięki któremu Polska Wschodnia może dodatkowo zyskać, są ostatnie zmiany w prawie dotyczącym funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych. Hasło „Cała Polska Specjalną Strefą Ekonomiczną” może otworzyć perspektywy na rozwój wielu regionów położonych we wschodniej części kraju. Dostępność gruntów, cena ich zakupu, rynek pracy i położenie w dogodnej dla przedsiębiorców lokalizacji może być motywacją do rozpoczęcia działalności w miejscach, gdzie jeszcze niedawno było to nieopłacalne.

Aktualnie zapotrzebowanie na powierzchnie logistyczne w Polsce Wschodniej stanowi niewielki procent względem całego rynku magazynowego w Polsce. Biorąc pod uwagę wyżej wymienione aspekty, trend ten szybko ulegnie jednak zmianie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ