Podatek od garaży. Rząd wprowadza zmiany. Projekt został przyjęty

Podatek od garaży. Rząd wprowadza zmiany. Projekt został przyjęty
Wszystkie pomieszczenia w budynkach mieszkalnych, przeznaczone na garażowanie pojazdów, będą opodatkowane na takich samych zasadach jak mieszkania.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rząd przyjął nowelizację projektu ustawy — poinformowało Ministerstwo Finansów w oficjalnym komunikacie. Zmienione przepisy mają na celu doprecyzowanie definicji "budowli" i "budynku" w kontekście podatkowym, co skutkuje stworzeniem zamkniętego katalogu budowli objętych opodatkowaniem.

Nowelizacja dotyczy przede wszystkim opodatkowania garaży w budynkach mieszkalnych. Od teraz pomieszczenia używane do przechowywania pojazdów będą traktowane jako część mieszkalna budynku. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Po zmianach wszystkie garaże znajdujące się w budynkach mieszkalnych, które nie są wykorzystywane na cele działalności gospodarczej, będą objęte jednolitą stawką podatkową — tłumaczy rząd.

Proponowana nowelizacja ma na celu usunięcie absurdalnych różnic w opodatkowaniu garaży i miejsc postojowych. Dla przypomnienia: maksymalna stawka podatku od nieruchomości w przypadku budynków mieszkalnych jest corocznie korygowana. W 2024 roku stawka wynosi 1,15 zł za 1 mkw., a w 2025 roku wzrośnie do 1,19 zł za 1 mkw.

Zgodnie z przyjętym projektem, tzw. obiekty małej architektury pozostaną zwolnione z opodatkowania. Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu projektu wyjaśnia, że zmiany mają na celu ujednolicenie sposobu, w jaki samorządy stosują opodatkowanie budynków, gdzie stawka oparta jest o ich powierzchnię, oraz budowli, które są opodatkowane w zależności od ich wartości.

Budynki zwolnione z podatku

W myśl nowych definicji, budynkiem nie będzie obiekt przeznaczony do magazynowania materiałów, taki jak np. zbiornik. Silosy zostaną opodatkowane wyłącznie, gdy będą wykorzystywane do działalności gospodarczej.

Projekt wprowadza także doprecyzowanie w kwestii zwolnień podatkowych dla budowli portowych. Zwolnienie będzie obejmować infrastrukturę portową w portach morskich i przystaniach, jak również infrastrukturę zapewniającą dostęp do tych miejsc, w tym grunty, na których się znajdują.

W komunikacie rządu zwrócono uwagę na potrzebę uszczelnienia przepisów dotyczących poboru opłaty uzdrowiskowej. Rady gmin zyskają możliwość nałożenia obowiązku prowadzenia ewidencji osób zobowiązanych do płacenia tej opłaty, co ma ułatwić właściwe wywiązywanie się z tego obowiązku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ