Patronaty My Company Polska. Sierpień 2022

Forum Ekonomiczne
Forum Ekonomiczne
Oto wydarzenia, którym patronuje My Company Polska.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 8/2022 (83)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Forum Ekonomiczne w Karpaczu już we wrześniu 

Kolejne już XXXI Forum Ekonomiczne odbędzie się 6–8 września br. w Karpaczu. Hasłem tegorocznej edycji jest „Europa w obliczu nowych wyzwań”.

Czy Stary Kontynent jest w stanie przemówić wspólnym głosem, by zawalczyć o utrzymanie swojej pozycji na arenie międzynarodowej? Jaka jest dziś pozycja Europy w świecie? Czy wspólne kształtowanie postpandemicznego świata jest jeszcze możliwe? To główne pytania, które zostaną zadane podczas najbliższego Forum. 

Co wydarzy się podczas Forum

Podczas trzech dni odbędzie się ponad 300 debat, w których weźmie udział nawet 4,5 tys. uczestników. Do Karpacza zjadą się najważniejsze osoby w kraju oraz w regionie: liderzy polityki, gospodarki, samorządu, wybitni przedstawiciele świata kultury i nauki. Debaty relacjonowane są przez dziennikarzy z całej Europy.

Organizatorzy przygotowali kilkanaście głównych ścieżek tematycznych, wokół których toczyć się będą dyskusje i wystąpienia. Przedsiębiorcy mogą szerzej zainteresować się zagadnieniami „Biznes i Zarządzanie”, „Forum Innowacji”, „Inwestycje i Rozwój” czy „Nowa Gospodarka”. To również dyskusje wokół bardziej konkretnych problemów. Przykładowo: Forum Ochrony Zdrowia, Forum Regionów, Europa Karpat czy Polonijne Forum Ekonomiczne. Obok dyskusji przygotowane zostaną także specjalne warsztaty i prezentacje ciekawych gości.

Nie tylko debaty

Coroczną tradycją Forum Ekonomicznego jest wręczenie nagród dla Człowieka Roku, Firmy Roku oraz Organizacji Pozarządowej Roku. Na przestrzeni lat uhonorowanych tytułem Człowieka Roku Forum Ekonomicznego zostało wiele znamienitych postaci europejskiej polityki i gospodarki. Nie inaczej będzie w tym roku.

6 września zostanie także zaprezentowana piąta edycja Raportu SGH i Forum Ekonomicznego. Tym razem została opracowana przez ponad 50 ekspertów ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Raport składa się z 11 rozdziałów dotyczących między innymi inflacji, dostępności mieszkań, transformacji energetycznej oraz kluczowych wyzwań stojących przed regionem Europy Środkowo-Wschodniej. Raport przedstawia zarówno perspektywę makro, jak i spojrzenie na wyzwania stojące przed konkretnymi branżami (np. farmacja, handel, motoryzacja czy energetyka).

Forum Ekonomiczne w Karpaczu jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej platformą spotkań, na której nie tylko dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania i innowacyjne idee.

------------------------------------------------

Zakończyła się VII edycja Kongresu 590

Rozmowy o przyszłości polskiej gospodarki, bezpieczeństwie i zacieśnianiu współpracy w ramach inicjatywy Trójmorza, sytuacja w Ukrainie, powołanie Akademii Liderów Trójmorza oraz podpisanie listu intencyjnego w sprawie budowy małych reaktorów jądrowych – to były główne punkty imprezy, która odbyła się 22–23 czerwca w Warszawie.

VII edycję Kongresu 590 zainaugurował prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Występując na Scenie Liderów prezydent mówił o Ukrainie, bezpieczeństwie, inicjatywie Trójmorza i polskiej niezależności. 

Wiceprezes Rady Ministrów Jacek Sasin podkreślał, że tylko wspólnie z krajami Trójmorza jesteśmy w stanie odpowiedzieć na niebezpieczeństwa i podjąć skuteczną konkurencję z największymi graczami na światowym rynku. Zwrócił również uwagę na kwestie związane z energetyką. 

Podczas tegorocznej edycji Kongresu 590 zainicjowany został projekt Akademii Liderów Trójmorza – platformy wymiany wiedzy oraz tworzenia nowych idei i rozwiązań w kluczowych obszarach gospodarki. To odbywające się co roku pod auspicjami Kongresu 590 spotkania kilkudziesięciu młodych osób z krajów dwunastki, w których dodatkowo w tym roku wzięli udział przedstawiciele krajów związanych z regionem, czyli Ukrainy, Turcji i Mołdawii. 

Dużo uwagi podczas kongresu poświęcono sytuacji w Ukrainie. Zaproszeni eksperci dyskutowali, jak pomoc Ukrainie w odbudowie jej potencjału gospodarczego, systemu opieki zdrowotnej oraz likwidacji zniszczeń wojennych. – Byliśmy częścią ZSRR i udało nam się w ciągu 30 lat dołączyć do wszystkich międzynarodowych formatów; rozwijamy naszą gospodarkę – powiedziała Yulia Svyrydenko, pierwsza wicepremier Ukrainy - minister gospodarki Ukrainy.

------------------------------------------------

Biznes bez granic

O tym, jak chronić i rozwijać biznes w obliczu zmian w łańcuchach dostaw, wojny w Ukrainie, cyberataków i wzrostu kosztów opowiadali eksperci podczas konferencji Ebury, która odbyła się 22 czerwca 2022 r. w Warszawie.

Konferencję otworzył Jakub Makurat, zarządzający oddziałem Ebury w Polsce, który przedstawił kluczowe trendy i największe wyzwania w handlu zagranicznym. Wskazał też, że wzrasta zapotrzebowanie m.in. na szybkie płatności zagraniczne, szeroki wachlarz walut w rozliczeniach, finansowanie handlu czy odpowiedzialne zarzadzanie ryzykiem walutowym.

Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej omówił wyzwania, z którymi borykają się kluczowe gałęzie ukraińskiej gospodarki. Michał Sas, Compliance & MLRO Manager w Ebury podkreślił, jak ważna w obliczu sankcji na rosyjskie i białoruskie firmy jest otwartość przedsiębiorców na dialog z instytucją rozliczającą transakcje. Grzegorz Kwieciński z KUKE poradził uczestnikom, żeby stosowali wielowymiarową dywersyfikację – rynków zbytu, dostawców i źródeł finansowania. Łukasz Grabowski z PAIH ocenił, że szansą dla eksporterów jest zwiększenie sprzedaży na rynki pozaunijne i rozwój bazy produkcyjnej. Ryszard Rumiński z Exon Computer Systems dał uczestnikom garść wskazówek nt. cyberbezpieczeństwa, a Piotr Canowiecki, współzałożyciel ChinskiRaport.pl, poradził, jak bezpiecznie handlować z chińskimi firmami. Na koniec Roman Ziruk, starszy analityk Ebury, przedstawił prognozy dla najważniejszych walut.

------------------------------------------------

To oni zdobędą Marsa!  

Już we wrześniu, 16 najlepszych drużyn świata stanie w szranki w niezwykle elitarnych zawodach robotów marsjańskich  European Rover Challenge. Wśród finałowej szesnastki, która pojawi się na największym torze marsjańskim na świecie, zobaczymy kilka drużyn z Polski, w tym AGH Space Systems, która otwiera listę finalistów.     

Jak co roku jury konkursu postawiło przed uczestnikami wymagania zbliżone do prezentowanych przez największe agencje kosmiczne. Po zaciętej rywalizacji, w finale zawodów organizowanych w Kielcach zobaczymy reprezentantów siedmiu krajów: Szwajcarii, Niemiec, Turcji, Włoch, Bangladeszu, Hiszpanii i Polski. Drużyny z Polski, które od lat są faworytami międzynarodowych konkursów robotycznych, uplasowały się wysoko w rankingu. Wśród zespołów na Marsyardzie zobaczymy m.in. AGH Space Systems z łazikiem Kalman, SKA Robotics z łazikiem Sirius II oraz KNR Rover Team z łazikiem Hal-062 z Politechniki Warszawskiej czy IMPULS z łazikiem IMPULS II z Politechniki Świętokrzyskiej.  

Zawody marsjańskie to nie jedyna atrakcja, jaka czeka na odwiedzających wrześniowe wydarzenie. W programie ERC 2022 przewidziano niezwykle interesujące interdyscyplinarne debaty dotyczące przyszłości ludzkiego osadnictwa na Czerwonej Planecie, przetrwania pierwszych astronautów w stałych bazach księżycowych, jak i ważnych tematów związanych z komercjalizacją i wykorzystaniem technologii kosmicznych na Ziemi. Równocześnie goście wydarzenia będą mogli zobaczyć na żywo nowoczesne rozwiązania robotyczne, doświadczyć filmów 3D wyjaśniających zjawisko zorzy polarnej czy opisujących strukturę lodowych pierścieni Jowisza, a także samemu poprowadzić łazik i wykonać nim zadanie na miarę prawdziwej misji marsjańskiej.

My Company Polska wydanie 8/2022 (83)

Więcej możesz przeczytać w 8/2022 (83) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ