Nowy wiek emerytalny? Połowa Polaków nie ma oszczędności na dłużej niż 3 miesiące

emerytura
Nowy wiek emerytalny oczami Polaków / Fot. Shutterstock/PawelKacperek
Financial Wellness Index, nowy wskaźnik rynkowy stworzony przez Finax, pokazuje alarmująco niski poziom dobrostanu finansowego Polaków. Premierowy odczyt za pierwszy kwartał 2025 roku wyniósł zaledwie 46 punktów na 100 możliwych, co plasuje nas zdecydowanie poniżej progu poczucia komfortu finansowego.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Indeks FWI mierzy nie tylko twarde dane finansowe, ale także emocje i oczekiwania Polaków wobec ich sytuacji materialnej. Badanie przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 1045 osób ujawnia niepokojące statystyki:

  • 43 proc. badanych nie zauważyło poprawy swojej sytuacji finansowej w ostatnim kwartale,
  • co czwarta osoba odczuwała wysoki stres związany z finansami,
  • 53 proc. Polaków w przypadku utraty dochodu mogłoby utrzymać dotychczasowy poziom życia maksymalnie przez 3 miesiące,
  • tylko 36 proc. respondentów regularnie oszczędza.

Kto najbardziej narażony na problemy finansowe? 

Analiza Financial Wellness Index wyodrębniła pięć grup społeczeństwa o różnym poziomie dobrostanu finansowego:

  1. Chomiki (38 proc. badanych) - średni wskaźnik FWI (41-60), oszczędności na maksymalnie 6 miesięcy
  2. Płotki (27 proc.) - niski wskaźnik FWI (21-40), nieregularne oszczędzanie małych kwot
  3. Pszczoły (20 proc.) - wysoki wskaźnik FWI (61-80), regularne oszczędzanie
  4. Myszy (10 proc.) - bardzo niski wskaźnik FWI (0-20), brak oszczędności, wysoki poziom stresu
  5. Rekiny (5 proc.) - bardzo wysoki wskaźnik FWI (81-100), duża poduszka finansowa

W segmencie osób o najniższym poziomie FWI dominują kobiety oraz osoby w wieku 45-54 lat. Z kolei wyższy dobrostan finansowy jest udziałem mężczyzn oraz młodszych pokoleń - Zetek i młodych Millenialsów (25-34 lata).

Chociaż osoby w wieku 25-34 lat częściej odczuwają stres związany z finansami, to właśnie one najlepiej postrzegają swoją sytuację materialną i regularnie oszczędzają.

— Dane dotyczące młodego pokolenia są pocieszające i mogą być zwiastunem fundamentu pod wzrost FWI w przyszłości. Choć osoby te dopiero wchodzą na rynek pracy lub rozkręcają karierę, są świadome wyzwań i już zaczynają oszczędzać. Praktykują wiedzę, że w długoterminowej budowie bezpieczeństwa finansowego nie ma dróg na skróty. Wszystko zaczyna się od systematyczności — podkreśla Klaudia Sibielak z Finax, ekspertka w zakresie finansów osobistych.

Emerytura od państwa - niebezpieczne złudzenia

Badanie Finax pokazuje, że oczekiwania emerytalne Polaków są oderwane od rzeczywistości. Choć według prognoz Komisji Europejskiej stopa zastąpienia (stosunek emerytury do ostatniej pensji) może spaść do 25 proc. w 2060 roku, aż 58 proc. ankietowanych wierzy, że otrzyma od 50 do 100 proc. swojego ostatniego wynagrodzenia.

— Większość Polaków w tym kontekście nosi głowę w chmurach i zdecydowanie przecenia zasobność systemu emerytalnego w Polsce. Nasze badanie dobitnie pokazuje, że dopiero gdy pierwsza emerytura pojawia się na horyzoncie i widzimy jej wyliczenia z ZUS, orientujemy się, że jesteśmy w finansowym potrzasku. Brak wystarczających środków na jesień życia to najczęstsze zmartwienie właśnie wśród osób w wieku 45-54 lat — zaznacza przedstawicielka Finax.

Nowy wiek emerytalny już od 2025 roku - co możemy zrobić?

Eksperci zalecają korzystanie z narzędzi trzeciego filaru emerytalnego: IKE, IKZE oraz OIPE (Ogólnopolski Indywidualny Produkt Emerytalny), które oferują dodatkowe korzyści, w tym zwolnienie z 19 proc. podatku Belki przy spełnieniu określonych warunków.

— Financial Wellness Index w Q1 2025 r. pokazuje, że optymizm, głównie wśród młodego pokolenia, zderza się z codziennym niepokojem, a finansowa przyszłość dla wielu pozostaje źródłem niepewności. Zwłaszcza w obliczu budzących ponadnarodowy strach turbulencji na rynkach światowych. Niezależnie od tego, czy chcemy zacząć inwestować krótko czy długoterminowo, jaki mamy cel, możliwości oszczędzania czy skłonność do ryzyka, decyzji o budowaniu poduszki finansowej nie warto odkładać na później — podsumowuje Przemysław Barankiewicz.

Wyniki Financial Wellness Index będą publikowane kwartalnie przez Finax, co pozwoli monitorować zmiany w dobrostanie finansowym Polaków w dłuższej perspektywie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ