Noctiluca zadebiutowała na Rynku Głównym GPW
Noctiluca to spółka typu deep tech, działająca w segmencie material science. / fot. mat. pras.Czym zajmuje się Noctiluca?
Noctiluca to spółka, która rozwija i produkuje materiały chemiczne do produktów przyszłości. Przede wszystkim pracuje nad rozwojem przełomowej innowacji w obszarze chemicznych materiałów do wyświetlaczy OLED - emiterów najnowszych generacji. Ten chemiczny komponent, w postaci „proszku”, jest kluczową częścią każdego wyświetlacza OLED i określa takie parametry, jak jakość wyświetlanego obrazu, nasycenie barw, jasność czy trwałość.
Ponadto Spółka rozwija inne związki chemiczne, w tym specjalistyczne materiały pomocnicze (ang. high performance materials, HPM), które poprawiają parametry urządzeń OLED. Tworzone przez Spółkę materiały (HPM) mają zastosowanie w wyświetlaczach OLED, ale i szerzej – w sektorze elektroniki organicznej.
Debiut na Rynku Głównym GPW: transformacja Spółki
Noctiluca współpracuje lub ma umowy z 8 graczami z listy TOP 10 światowej branży wyświetlaczy, przy równoczesnej pracy z kilkoma mniejszymi producentami. Ponadto pracując nad alternatywnymi zastosowaniami OLED, Spółka pozyskuje klientów i partnerów z segmentu produkcji druków zabezpieczonych, produkcji sprzętu game’ingowego czy druku na opakowaniach.
- Jesteśmy spółką publiczną od kwietnia 2022 roku, kiedy to zadebiutowaliśmy w Alternatywnym Systemie Obrotu, na rynku NewConnect. Dzisiejszy debiut na Rynku Głównym GPW jest dla nas bardzo symbolicznym krokiem milowym. W 2023 roku ze spółki technologicznej, która rozwija autorskie emitery do wyświetlaczy przekształciliśmy się w spółkę, która rozwija i produkuje związki chemiczne do produktów przyszłości – mówi o transformacji Mariusz Bosiak, Prezes Noctiluca.
I kontynuuje: - Kilka miesięcy tematu ogłosiliśmy nową strategię, w ramach której Noctiluca dokona dalszego rozwoju i przejdzie w 2025 roku od adresowania problemów związków do adresowania problemów całych urządzeń.
Z perspektywy inwestora
Noctiluca to spółka typu deep tech, działająca w segmencie material science, rozwijająca zaawansowane produkty i technologie. Przez pierwsze 5 lat działalności pozyskała łącznie ok. 5 mln USD kapitału. W tym samym okresie, mimo działania na budżetach kilkukrotnie mniejszych niż konkurenci, Noctiluca, dzięki wysokiej efektywności operacyjnej osiągnęła kilka istotnych celów, w tym wygenerowała pierwsze przychody ze sprzedaży autorskich materiałów OLED oraz rozpoczęła ekspansję patentową. Dla porównania, czołowi konkurenci potrzebowali na to między 7 a 9 lat, a części z niuch nigdy się to nie udało.
W celu budowania długoterminowej wartości Spółka bardzo mocno stawia nie tylko na rozwój technologii i jej właściwe zabezpieczenie, ale również na zachowanie niezależności kapitałowej i konkurencyjności.
Plany na 2025 rok
Jak kształtuje się strategia Noctiluca na 2025 rok? - Chcemy stać się hubem technologii OLED w Polsce i Europie, a zatem stać się podmiotem konsolidującym polską i europejską naukę związaną z materiałami chemicznymi dla branży OLED. Nasza strategia zakłada również rozbudowę naszych kompetencji w Polsce o zasoby inżynierskie (produktowe) i z zakresu fizyki urządzeń. Ponoszenie nakładów, szacowanych na ok. 2-3 mln USD, rozpocznie się w 2025 roku, a dokładny harmonogram zależy od domknięcia finansowania – mówi Mateusz Nowak, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w Noctiluca.
Ponadto w ostatnich miesiącach Noctiluca opracowała przełomowy materiał do zastosowania na jednej z warstw wyświetlacza OLED, który w wynikach laboratorium w Korei wykazał 15-krotny wzrost żywotności niebieskich pikseli, przy zmniejszonym zużyciu energii. Obecnie Spółka prowadzi zaawansowane rozmowy nad zawiązaniem Joint Development Project (JDP) z dużymi światowymi graczami. Celem będzie dalszy rozwój nowego materiału chemików z Torunia i jego docelowe zastosowanie w wyświetlaczach.
- Chcielibyśmy nawiązać JDP z czołowym podmiotem branżowym relatywnie szybko, jeszcze w 6 roku naszej działalności, czyli w najbliższych miesiącach. Inni gracze pracujący nad chemicznymi rozwiązaniami dla OLED rozpoczynali JDP między 6 a 9 rokiem ich działalności i potrzebowali około 3 lat, aby wygenerować efekty z takiego projektu i przełożyć je na wysokie przychody. Następnie, w 11 roku działalności tych podmiotów miały miejsce bardzo istotne elementy wycenowe – czy to wysokie rundy inwestycyjne czy efektywnie przejęcia przez liderów rynkowych - wyjaśnia Nowak.
Noctiluca jest spółką giełdową od kwietnia 2022 roku, kiedy to została zanotowana na rynku NewConnect. Od tego czasu kurs jej akcji wzrósł 3-krotnie. Dzisiejszy debiut na Rynku Głównym GPW odbył się bez nowej emisji akcji. Ta planowana jest dopiero w przyszłości, w celu realizacji przyjętej strategii rozwojowej.
Noctiluca pozyskuje 4 mln zł. Technologią polskiej firmy interesują się największe koncerny z branży
Noctiluca, technologiczna spółka z branży wyświetlaczy, przygotowuje się do pierwszego komercyjnego wdrożenia autorskiego emitera OLED 3-ciej generacji (TADF) o zielonej barwie. Rozwój innowacyjnej technologii jest możliwy między innymi dzięki wsparciu ze środków publicznych – spółka pozyskała łącznie niemal 4 mln zł.