Nawet 18 tys. euro dla startupów medycznych. EIT HEALTH szuka innowacyjnych projektów

medtech
Współpraca startupów ze szpitalami jest jednym z największych wyzwań. / fot. Shutterstock / metamorworks
Dla wielu innowacyjnych firm z sektora medtech to właśnie współpraca ze szpitalami okazuje się największym wyzwaniem. EIT Health wychodzi naprzeciw tym trudnościom, oferując realne wsparcie poprzez program InnoStars Awards – jeden z kluczowych projektów wspierających rozwój startupów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Na uczestników czeka nie tylko dostęp do eksperckiej wiedzy o systemach zamówień szpitalnych, ale także możliwość przetestowania rozwiązań w ramach pilotaży. Program oferuje dwie ścieżki wsparcia:

  1. Validation Track – do 18 000 euro na walidację pomysłu i sprawdzenie jego potencjału rynkowego,
  2. Investment Track – do 12 000 euro na przygotowanie się do rozmów z inwestorami i rozwój modelu biznesowego.

Zwieńczeniem programu będzie gala finałowa, podczas której najlepsze projekty powalczą o dodatkowe nagrody finansowe sięgające nawet 25 000 euro.

Nabór trwa do 26 maja, a o sile programu świadczą sukcesy jego dotychczasowych uczestników – polskie firmy takie jak Diabetic FootCare, ABAStroke czy Orei Health dzięki InnoStars Awards zrobiły ważny krok w stronę komercjalizacji swoich rozwiązań.

W Europie nie brakuje utalentowanych przedsiębiorców, którzy mogliby zmienić przyszłość opieki zdrowotnej. Niestety nie mają oni łatwego zadania. Współpraca startupów ze szpitalami jest jednym z ich największych wyzwań. Szpitale to złożone systemy i rygorystyczne wymagania regulacyjne, a co za tym idzie wolne tempo zamówień i ograniczone możliwości wdrażania i monitorowania innowacji. Testy w szpitalach są niezbędne, ale uzyskanie dostępu do pacjentów klinicznych lub szpitali chętnych do współpracy może wydawać się poza zasięgiem.

Na czym polega wsparcie w ramach EIT Health InnoStars Awards

Program InnoStars Awards, zainicjowany przez EIT Health, część Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), organu Unii Europejskiej, ma na celu wspieranie start-upów medycznych w Polsce, umożliwiając im wyjście poza etap prototypu, zwiększając szanse na ich sukces komercyjny. Uczestnicy programu zyskują dostęp do finansowania, mentoringu, eksperckiej wiedzy oraz rozległej, europejskiej sieci innowatorów w sektorze zdrowia. To konkretne wsparcie, które pozwala przekształcić odważne pomysły w realne, działające rozwiązania gotowe na rynek.

Jednym z elementów programu w ramach ścieżki Validation Track jest moduł poświęcony współpracy ze szpitalami. Zawiera on praktyczne wskazówki na temat komunikacji ze szpitalami, obsługi systemów zamówień i planowania skutecznych projektów pilotażowych. Dla startupów w Polsce tego typu know-how jest nieocenioną pomocą w dotarciu do trudno osiągalnych publicznych i prywatnych placówek medycznych.

- Przedstawiciele startupów często nie mają pomysłu na przedstawienie swojej technologii. Pomagamy im zrozumieć perspektywę szpitala- w jaki sposób są rozwiązywane problemy oraz jakie efekty są ważne dla personelu medycznego - wyjaśnia Tamás Békási, Menadżer ds. Rozwoju Przedsiębiorczości w Regionach RIS w EIT Health, zarządzający programem InnoStars Awards. - Nasze wsparcie to często brakujące ogniwo między świetnym pomysłem a udanym programem pilotażowym.

Programy dostosowane dla wszystkich startupów

Na program składają się dwie ścieżki, dostosowane do poziomu dojrzałości startupów. Podczas finału InnoStars Awards nagrody otrzymają trzy najlepsze firmy w każdej ścieżce (Validation Track i Investment Track) – 1. miejsce: 25 000 euro, 2. miejsce: 15 000 euro, 3. miejsce: 10 000 euro.

  • Ścieżka walidacji (Validation Track) została stworzona z myślą o start-upach, które wciąż rozwijają swój produkt lub model biznesowy. Uczestnicy tej ścieżki mogą otrzymać do 18 000 euro dofinansowania w ramach tzw. Smart Funding, a także dostęp do intensywnych, praktycznych szkoleń. Interaktywne treningi, oparte na symulacjach, zostały zaprojektowane tak, aby jak najwierniej odzwierciedlać realia rynkowe i operacyjne, z którymi młode firmy technologiczne mierzą się w sektorze zdrowia.

Kluczowym komponentem tej ścieżki jest usługa związana z wczesną oceną technologii medycznych (Early Health Technology Assessment – eHTA). Narzędzie to pozwala już na wczesnym etapie rozwoju ocenić potencjał innowacyjnych rozwiązań – ich wykonalność, wartość oraz wpływ na system opieki zdrowotnej. Dzięki temu startupy mogą precyzyjnie dopracować swoją ofertę i lepiej przygotować się do współpracy z placówkami medycznymi, zarówno publicznymi, jak i prywatnymi.

- Wczesna ocena technologii medycznych minimalizuje kosztowne zmiany na późnym etapie wdrażania i zmniejsza ogólne ryzyko niepowodzenia. Umożliwia też zarządzanie ryzykiem, maksymalne wykorzystanie potencjału danej technologii i dotarcie na rynek z solidnym modelem biznesowym – mówi Rok Hren badacz z Syreon Research Institute, wiodącej instytucji w dziedzinie oceny technologii medycznych w Europie Środkowej.

  • Ścieżka inwestycyjna (Investment Track) została zaprojektowana z myślą o dojrzałych startupach, które przygotowują się do pozyskania finansowania lub planują ekspansję na nowe rynki. Program oferuje zaawansowane wsparcie merytoryczne – od indywidualnego coachingu z ekspertami, przez szkolenia z przygotowania skutecznych prezentacji dla inwestorów, aż po unikalną symulację spotkań zarządu, która pozwala uczestnikom przećwiczyć podejmowanie decyzji w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

Każdy zakwalifikowany start-up otrzymuje również 12 000 euro dofinansowania w ramach tzw. Smart Funding, które może przeznaczyć na strategiczny rozwój swojej działalności. To kompleksowe wsparcie pomaga młodym firmom zbudować silniejszą pozycję negocjacyjną wobec inwestorów i lepiej przygotować się na kolejne etapy wzrostu.

Szybki rozwój dzięki EIT Health InnoStars

W ostatnich latach setki start-upów zakończyły program InnoStars Awards z sukcesem. Uczestnicy zdobywali finansowanie, pozyskiwali dotacje, uruchamiali projekty pilotażowe, a także uzyskiwali zgody regulacyjne i wchodzili na rynki międzynarodowe.

Również w Polsce alumni programu z powodzeniem rozwijają innowacyjne rozwiązania skoncentrowane na pacjencie – od cyfrowych terapii i diagnostyki opartej na sztucznej inteligencji po zaawansowane narzędzia do zdalnego monitorowania stanu zdrowia. To konkretne przykłady na to, jak InnoStars Awards przekłada się na realny rozwój młodych firm i technologii, które zmieniają oblicze opieki zdrowotnej.

Dzięki programowi InnoStars Awards, Diabetic FootCare opracowuje aplikację mobilną do monitorowania stanu zdrowia stóp dla osób z cukrzycą, aby wychwytywać wczesne oznaki powikłań. Niedawno firma podpisała umowę partnerską z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym i przeprowadziła testy UX z pacjentami z Polski w ramach programu InnoStars Awards. Firma przygotowuje się również do certyfikacji, która odgrywa kluczową rolę w zwiększaniu rozpoznawalności marki poprzez potwierdzenie jakości, bezpieczeństwa lub zgodności z wymaganiami określonych norm i standardów.

Kolejny polski startup, ABAStroke, rozwija inteligentną technologię cyfrową opracowaną dla osób po udarach - ostatnie badanie kliniczne wykazało istotną poprawę funkcji poznawczych pacjentów. Obecnie firma szuka sposobów, jak rozwinąć aplikację na większą skalę.

Inna polska firma, Orei Health, została wybrana do programu Google dla Startupów. Technologia, którą rozwijają twórcy umożliwia samodzielne, bezpieczne i bezbolesne pobieranie krwi w domu pacjenta, a cały proces trwa kilka minut.

Te lokalne sukcesy inspirują kolejne firmy z regionu objętego programem EIT Regional Innovation Scheme. Jednym z przykładów jest CheckEye z Ukrainy, firma medtech, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do wykrywania wczesnych objawów choroby cukrzycowej oczu (retinopatii cukrzycowej). Od momentu dołączenia do InnoStars Awards firma CheckEye pozyskała finansowanie od największej austriackiej sieci aptek, uruchomiła projekty pilotażowe przy wsparciu ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia i podpisała partnerstwa transgraniczne między innymi z Albańską Federacją Diabetologiczną. W nieco ponad rok udało im się zwiększyć liczbę płatnych subskrypcji o 800%.

Aplikacje można składać pod linkiem: https://eithealth.eu/programmes/innostars-awards/

ZOBACZ RÓWNIEŻ