Naukowcy informują, że woda w plastikowej butelce po wystawieniu na słońce może zawierać szkodliwe substancje

Naukowcy informują, że woda w plastikowej butelce po wystawieniu na słońce może zawierać szkodliwe substancje
Najnowsze badania potwierdzają, że promieniowanie UV ma zdolność rozrywania wiązań chemicznych w tworzywach sztucznych. Powoduje to szybki rozkład plastiku, w wyniku czego w wodzie mogą pojawić się szkodliwe dla zdrowia substancje.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W wodzie butelkowanej wystawionej na słońce uwalniają się toksyczne związki

Woda butelkowana nie traci na popularności, szczególnie w sezonie letnich upałów. Jest to rozwiązanie dla wielu konsumentów wygodne, jednak okazuje się, że spożywanie wody zakupionej w plastikowych butelkach może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Nie mamy pewności, jak woda była przechowywana, zanim trafiła na sklepową półkę, a po zakupie nieraz zostawiamy napoje na słońcu i w nagrzanych samochodach. Z badania wynika, że istnieje potencjalne zagrożenie związane z uwalnianiem lotnych związków organicznych z plastikowych butelek na wodę po wystawieniu ich na działanie promieni słonecznych.

W badaniu przeanalizowano lotne związki organiczne uwalniane z sześciu rodzajów plastikowych butelek na wodę poddanych działaniu promieniowania UV-A i światła słonecznego. Wyniki wykazały, że testowane butelki zawierały mieszaninę szkodliwych dla zdrowia lotnych związków organicznych.

Produkcja każdej butelki wody pochłania wielokrotności jej pojemności

Woda w plastikowych butelkach może być nie tylko szkodliwa dla naszego zdrowia, lecz także jest nieekologiczna. Z danych wynika, że do wyprodukowania litrowej butelki wody potrzebne jest od 3 do nawet 6 litrów wody. Oznacza to, że produkcja zgrzewki sześciu litrowych butek może pochłaniać nawet 36 litrów wody. Alternatywą dla wody kupowanej w potencjalnie szkodliwym i nieekologicznym plastiku są butelki wielokrotnego użytku wykonane z wytrzymałego szkła borokrzemowego oraz wysokiej jakości stali nierdzewnej austriackiej marki Waterdrop.

Sprawdź także: Neuroróżnorodność w projektowaniu miejsc pracy – jak ją osiągnąć?

Współtwórczyni marki Semilac inwestuje w nowego gracza na rynku kosmetyki profesjonalnej

Współtwórczyni marki Semilac inwestuje w nowego gracza na rynku kosmetyki profesjonalnej

Rynek kosmetyki profesjonalnej wzbogacił się nową markę – Aurumaris Professional. Firma, która dotychczas działała w segmencie konsumenckim, teraz wkracza na rynek B2B, poszerzając ofertę dla profesjonalnych gabinetów kosmetycznych o innowacyjne zabiegi niwelujące niedoskonałości cery. Rozwój Aurumaris Professional wspiera Sylwia Gołębiewska, współtwórczyni marki Semilac, która zaangażowała się kapitałowo i operacyjnie w projekt. Właścicielem większościowym Aurumaris Professional jest Besim Health&Wellness.

ZOBACZ RÓWNIEŻ