Gamechanger dla Polski

Gamechanger dla Polski
3W, czyli woda, wodór i węgiel, to zasoby życia, bez których nie mógłby powstać i rozwinąć się nasz świat. Podczas II Kongresu 3W zrozumieliśmy, że te trzy pierwiastki odpowiednio wykorzystane mogą zmienić naszą przyszłość.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 1/2023 (88)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) rozwija ideę 3W, która skupia się na trzech zasobach: wodzie, wodorze i węglu. Razem przenikają one całą gospodarkę i poszczególne biznesy. Ich znaczenie dla naszej przyszłości jest ogromne i świat zdaje sobie z tego sprawę. Kto szybciej dojdzie do potęgi opartej na tych trzech zasobach, zapewni sobie zrównoważony rozwój i niezwykłą konkurencyjność na rynku.  

Potęga 3W

Wodór to paliwo przyszłości, źródło energii napędzającej przemysł i jego rozwój, ponieważ umożliwi nam m.in. podbój kosmosu. Węgiel, rozumiany jako węgiel aktywny (nie należy mylić go z węglem kamiennym), jest związany m.in. z produkcją włókien węglowych, których zastosowanie jest niemal nieograniczone. Może pomóc w diagnozie raka lub być składnikiem protez zastępujących brakujące części ciała. Woda spaja te dziedziny, jest kluczowym zasobem – bez niej nie ma mowy o rozwoju powyższych branż. 

Prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka podkreślała ogromne znaczenie inwestycji w zakresie 3W, gdyż to grupuje cały ekosystem partnerów: biznesowych, instytucji naukowych i publicznych. Z inicjatywy BGK otwarto Interdyscyplinarne Centrum Innowacji.

– To miejsce powołaliśmy do życia, by wspólnie wyznaczać kierunki, w których chcemy się rozwijać – wyjaśniała prezes BGK. – Wciąż mamy problem z komercjalizowaniem polskich pomysłów. Często najzdolniejsi Polacy tworzą technologie dla innych krajów, gdyż w Polsce boimy się trudnych inwestycji ze względu na związane z nimi ryzyko – tłumaczyła. 

Kongres o szczególnej randze

Podczas II Kongresu 3W dyskutowano nad możliwościami, jakie wynikają z wykorzystania tych trzech pierwiastków m.in. o pozycji naszego kraju w wyścigu technologicznym. 

II Kongres 3W odbywał się pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów. Premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników konferencji zaznaczył, że wydarzenie to skupia osoby biorące aktywny udział w transformacji polskiej gospodarki w kierunku większej konkurencyjności i innowacyjności. 

 – Inwestowanie w nowe technologie to nie tylko wizja rozwoju, ale też suwerenności państwa – podkreślił szef rządu i dodał, że w przeszłości Polska nie była nigdy w awangardzie zmian technologicznych. – O ile na wcześniejsze rewolucje technologiczne byliśmy spóźnieni, o tyle teraz jesteśmy gotowi na wykorzystanie potencjału drzemiącego w technologiach bazujących na surowcach przyszłości: wodzie, węglu nieenergetycznym i wodorze – napisał premier.

3W, czyli gamechanger dla Polski

– Polska jest piątym państwem na świecie pod względem produkcji wodoru, ale jest to wodór szary, pozyskiwany z paliw kopalnych – mówił Dariusz Kryczka, ekspert ds. energii i klimatu z EY Polska. – Teraz czas na ten zielony, odnawialny. Prawdziwym gamechangerem będzie synergia trzech zasobów: wody, węgla i wodoru –  zapewniał. 

To właśnie firma EY przygotowała na zlecenie BGK raport o 3W. Wynika z niego, że wartość sektora 3W wynosi obecnie 4,86 mld dol. w Polsce, 66,49 mld dol. w Europie i 236,6 mld dol. na świecie. W naszym kraju do 2030 r. największy wzrost czeka sektor technologii węglowych – o prawie 9 proc., a wartość całego rynku 3W wzrośnie do 5,6 mld dol. 

Przy okazji prezentacji raportu odbyła się debata pod hasłem „Woda, wodór, węgiel: zasoby, które zbudowały i zmieniają świat”. Udział wzięli w niej: Beata Daszyńska-Muzyczka – prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Dariusz Kryczka z Energy & Sustainability Manager EY i prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski z Politechniki Poznańskiej. 

– Kluczowa będzie woda. Nasze działania powinny się koncentrować głównie na niej – wskazała prezes BGK. – 70 proc. naszej planety to woda, ale tylko 1 proc. to woda pitna, a jej ubywa. Wiedząc, ile wody potrzebujemy dla funkcjonowania świata, widzimy, że jest ona najważniejszym zasobem – mówiła prezes BGK.

My Company Polska wydanie 1/2023 (88)

Więcej możesz przeczytać w 1/2023 (88) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ