Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Sierpień 2021

Najnowsze zmiany w prawie
Najnowsze zmiany w prawie, fot. Adobe Stock
Ważne zmiany w prawie i kalendarium przedsiębiorcy.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 8/2021 (71)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

SPOŁECZNE AGENCJE NAJMU

23 lipca zaczęła obowiązywać ustawa o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw. W celu tworzenia warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej wprowadza się nowy podmiot o nazwie społeczna agencja najmu (SAN). Tego rodzaju agencja prowadzić będzie działalność polegającą na dzierżawie lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych od ich właścicieli oraz wynajmowaniu tych lokali lub tych budynków osobom fizycznym wskazanym przez gminę na zasadach określonych w nowelizacji. SAN-em może być:

• spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna, w których gmina lub gminy dysponują odpowiednio ponad 50 proc. głosów na zgromadzeniu wspólników lub na walnym zgromadzeniu;

• fundacja;

• stowarzyszenie;

• spółdzielnia socjalna.

Warunkiem prowadzenia tego rodzaju działalności na terenie gminy jest zawarcie z SAN umowy o współpracy. Umowa ta może być zawarta na 5 lat i jest realizowana jako umowa o wsparcie realizacji zadania publicznego lub jako umowa o powierzenie realizacji zadania publicznego. Wsparcie udzielane SAN w związku z działalnością stanowi rekompensatę z tytułu świadczenia usługi publicznej w rozumieniu przepisów prawa Unii Europejskiej dotyczących pomocy publicznej z tytułu świadczenia usług w ogólnym interesie gospodarczym. 

KOLEJNA TARCZA ANTYKRYZYSOWA

23 lipca zaczęła obowiązywać najnowsza ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Najważniejsze elementy tej ustawy to:

• należności otrzymane z tytułu wsparcia przedsiębiorców starosta (z urzędu lub na wniosek podmiotu uprawnionego) może umorzyć w całości lub w części, odroczyć termin spłaty lub rozłożyć spłatę na raty z mocą wsteczną od dnia 1 kwietnia 2021 r.;

• obniżenie do 20 proc. wysokości należnych świadczeń z tytułu używania powierzchni handlowej na podstawie umowy zawartej przed 14 marca 2020 r., w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw., zaś w okresie trzech miesięcy od dnia zniesienia każdego zakazu – do 50 proc. wysokości tych świadczeń;

• możliwość jednoczesnego skorzystania przez przedsiębiorców ze zwolnienia ze składek na ubezpieczenia 

społeczne pracowników, jak i z dofinansowania z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych do wynagrodzeń tych pracowników;

• wydłużenie z 30 do 60 dni terminu na zarejestrowanie pojazdu niebędącego pojazdem nowym sprowadzonym z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej albo zawiadomienie starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu zarejestrowanego.

NOWE DOWODY OSOBISTE

2 sierpnia wejdzie w życie ustawa o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw, która dostosowuje polskie prawo do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych obywateli Unii i dokumentów pobytowych wydawanych obywatelom Unii i członkom ich rodzin korzystającym z prawa do swobodnego przemieszczania się. Najważniejsze co nowelizacja wprowadza to: do warstwy graficznej dowodu osobistego podpis posiadacza, natomiast w warstwie elektronicznej zamieszczane będą odciski palców.

---------------------------------------------------

2 sierpnia

▶ Przesłanie sprawozdania finansowego za 2020 r. do Szefa KAS przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (termin przesunięty z 30 kwietnia 2021 r.).

▶ Przesłanie podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu (drogą elektroniczną) informacji IFT-2R przez płatnika, którego rok podatkowy zakończył się 31 grudnia 2019 r. (termin przesunięty z 1 czerwca 2020 r.) .

▶ Przekazanie do PFRON przez osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą wniosku o refundację zapłaconych składek emerytalno-rentowych za czerwiec. 

▶ Termin złożenia deklaracji VAT-11 od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu.

 

5 sierpnia

▶ Złożenie VAT-14 za lipiec.

 

9 sierpnia

▶ Opłacenie zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego w lipcu od należności wypłaconych zagranicznej osobie prawnej z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

▶ Opłacenie zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego w lipcu od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

▶ Przekazanie podatnikom mającym siedzibę lub zarząd w Polsce informacji CIT-7 o zryczałtowanym podatku dochodowym pobranym w lipcu od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

▶ Opłacenie za lipiec podatku dochodowego w formie karty podatkowej.

▶ Opłacenie przez spółkę przejmującą zryczałtowanego podatku od dochodu, o którym mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m tiret pierwsze ustawy o pdop powstałego w lipcu.

▶ Złożenie deklaracji o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków PIT-NZ i PIT-NZS za lipiec oraz wpłata podatku należnego, jeżeli do utraty składnika majątku doszło w lipcu.

▶ Złożenie deklaracji o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków CIT-NZ za lipiec oraz wpłata podatku należnego wykazanego w tej deklaracji.

 

10 sierpnia

▶ Składka ZUS za lipiec – osoby fizyczne opłacające składki wyłącznie za siebie.

▶ Złożenie zgłoszenia INTRASTAT za lipiec.

 

16 sierpnia

▶ Składka ZUS za lipiec – pozostali płatnicy składek (z wyłączeniem osób fizycznych opłacających składki wyłącznie za siebie oraz jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych).

▶ Opłacenie podatku od nieruchomości i leśnego za sierpień – dotyczy osób prawnych, jednostek organizacyjnych oraz spółek nieposiadających osobowości prawnej. 

▶ Wpłata na Pracowniczy Plan Kapitałowy za lipiec.

 

20 sierpnia

▶ Wpłata za lipiec pobranych zaliczek od przychodów ze stosunku pracy.

▶ Wpłata za lipiec zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i od osób prawnych – podatek PIT i CIT. 

▶ Wpłata przez płatników wymienionych w art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pobranych zaliczek za lipiec na podatek dochodowy (np. z tytułu umów zleceń) lub zryczałtowanego podatku dochodowego.

▶ Wpłata za lipiec ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

▶ Wpłata za lipiec na PFRON.

▶ Wpłata za lipiec podatku dochodowego od przychodów z tytułu własności środka trwałego (nieruchomość, której wartość początkowa przekracza 10 mln zł).

▶ Wpłata przez spółkę dominującą reprezentującą podatkową grupę kapitałową, zaliczki na podatek pobranej za lipiec.

▶ Wpłata należnego zryczałtowanego podatku przez: 

• podatnika wymienionego w art. 17 ust. 1 ustawy o pdop, jeżeli w lipcu dochód z dywidendy oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wydatkował niezgodnie z przeznaczeniem określonym w oświadczeniu CIT-5;

• spółkę, która w lipcu utraciła prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o pdop.

▶ Wpłata za lipiec przez płatnika zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodu ze zbycia praw do spółki nieruchomościowej oraz złożenie deklaracji PIT-ISN.

▶ Wpłata za lipiec przez płatnika zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych od dochodu ze zbycia praw do spółki nieruchomościowej oraz złożenie deklaracji CIT-ISN.

▶ Złożenie we właściwym dla rozliczania podatku VAT urzędzie skarbowym zbiorczej deklaracji miesięcznej

(DRA-1) za lipiec przez podmioty świadczące usługę będącą reklamą napojów alkoholowych (tzw. podatek piwny).

▶ Opłacenie zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowanego podatku dochodowego pobranych od podatników przez płatników w styczniu 2021 r. Przedłużenie terminów dotyczy płatników z określonych branż według PKD 2007, którzy ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19.

 

25 sierpnia

▶ Opłacenie podatku VAT za lipiec oraz wysłanie deklaracji VAT-8, VAT-9M, VAT-12.

▶ Przesłanie pliku JPK_V7M za lipiec.

▶ Przesłanie pliku JPK_V7K za lipiec (część ewidencyjna).

▶ Wpłata podatku VAT za lipiec.

▶ Wpłata podatku akcyzowego za lipiec oraz złożenie deklaracji dla podatku akcyzowego.

▶ Termin dla deklaracji VAT-UE za lipiec.

▶ Wysłanie deklaracji VAT-13 za lipiec przez przedstawiciela podatkowego.

▶ Przekazanie do PFRON dokumentów dotyczących dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników za lipiec. 

▶ Rozliczenie podatku cukrowego za lipiec.

▶ Rozliczenie podatku od sprzedaży detalicznej PSD-1 za lipiec.

 

31 sierpnia

▶ Przekazanie do PFRON przez osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą wniosku o refundację zapłaconych składek emerytalno-rentowych za lipiec.

▶ Termin złożenia deklaracji VAT-11 od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu.

 

 

 

My Company Polska wydanie 8/2021 (71)

Więcej możesz przeczytać w 8/2021 (71) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ