Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Czerwiec 2021

Prawo dla firm
Prawo dla firm, fot. Adobe Stock
Ważne zmiany w prawie dla przedsiębiorców i kalendarz wydarzeń na czerwiec 2021.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 6/2021 (69)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

JAWNOŚĆ DECYZJI O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH

13 maja weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw. Najważniejsze w niej to podawanie do publicznej wiadomości informacji o podjętych decyzjach o środowiskowych uwarunkowaniach dotyczących przedsięwzięć. 

ZMIANY W PRAWIE LOTNICZYM – LOTY SPECJALISTYCZNE

20 maja weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy – Prawo lotnicze. Dotyczy ona wykonywania zarobkowych operacji specjalistycznych wysokiego ryzyka statkami powietrznymi kategorii specjalnej, które nie są objęte nadzorem Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), a dotychczas posługiwały się certyfikatem usług lotniczych (Aerial Works Certificate – AWC), jak również wykonywania zarobkowych operacji polegających na wykonywaniu lotów przeciwpożarowych i gaśniczych. Umożliwia to prezesowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydawanie – na wniosek zainteresowanego podmiotu – tego typu zezwoleń dla statków powietrznych pozostających pod nadzorem krajowym.

NOWY PROGRAM DOPTYCZĄCY EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ

Od 22 maja obowiązuje ustawa o zmianie ustawy o efektywności energetycznej oraz niektórych innych ustaw. Obejmuje ona m.in.:

  •  zmianę definicji energii finalnej, która teraz oznacza energię lub paliwa dostarczone odbiorcy końcowemu, a nie zużywane, jak było wcześniej;
  •  włączenie podmiotów zajmujących się importem i sprzedażą paliw ciekłych do systemu świadectw efektywności energetycznej – systemu białych certyfikatów;
  •  utworzenie centralnego rejestru oszczędności energii finalnej, w którym podmioty korzystające z programów i instrumentów finansowych ministra klimatu zamieszczają informacje o zrealizowanych przedsięwzięciach służących poprawie efektywności energetycznej oraz wysokości uzyskanej oszczędności energii finalnej. 

NOWELIZACJA PRAWA CELNEGO

1 maja zaczęła obowiązywać Ustawa o zmianie ustawy – Prawo celne oraz niektórych innych ustaw. Najważniejszą zmianą przepisów jest prowadzenie przez naczelnika urzędu celno-skarbowego jednego, wspólnego postępowania w sprawie należności celnych przywozowych, podatku od towarów i usług, podatku akcyzowego, a także opłaty paliwowej i opłaty emisyjnej z tytułu importu towarów. Ponadto wprowadzono również procedurę regulującą ubieganie się o zwrot opłaty paliwowej, która będzie zwracana tak jak w przypadku zwrotu podatku akcyzowego. Natomiast organem właściwym do przyjmowania informacji o opłacie emisyjnej dla importu paliw silnikowych stanie się naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego.

NOWE PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO

1 czerwca wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Do najważniejszych przepisów tej nowelizacji należą:

  •  pieszy znajdujący się na przejściu lub na nie wchodzący ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju;
  •  na autostradzie i drodze ekspresowej kierujący pojazdem powinien zachować odległość od poprzedzającego go samochodu. Odstęp wyrażony w metrach nie może być mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, np. auto jadące z prędkością 120 km/godz. powinno zachować dystans wynoszący minimum 60 m (przepis ten nie dotyczy wyprzedzania);
  •  nakaz dostosowania prędkości na terenie zabudowanym do 50 km/godz. niezależnie od pory dnia.

---------------------------------------

ZDANIEM EKSPERTA

CyberPokusa

Grzegorz Waszkiewicz, członek zarządu BezpieczenstwowBiznesie.pl 

Handel w sieci rośnie z miesiąca na miesiąc. Praca zdalna to już norma. To wszystko stwarza olbrzymią pokusę dla przestępców, aby wykorzystać nieuwagę „zdalnego pracownika” lub niewłaściwe zabezpieczenie firmowych serwerów. Z większości statystyk wynika, że pytanie dotyczące powyższych zdarzeń nie jest „czy i jak” tylko kiedy dojedzie do cyberwłamania. Szkody z tego tytułu mają dwojaki charakter. 

Pierwszy – to straty bezpośrednie poszkodowanej firmy takie, jak nagłe wyłączenie, spowolnienie lub zablokowanie sieci komputerowej, utrata lub kradzież danych, szantaż, a w przypadku coraz częściej stosowanego internetu rzeczy (internet of things – IoT) blokadę systemów i urządzeń co zatrzymuje fizyczne funkcjonowanie firmy lub jej klientów. Przykład: blokada zamków do hotelowych pokoi.

Drugi – to poszkodowane osoby trzecie: najczęściej nasi klienci, dostawcy, współpracownicy, kontrahenci, których dane zostały skradzione. Roszczenia w postaci odszkodowań, zadośćuczynień, kar i grzywien w granicach dozwolonych przez prawo, mogą być kierowane przez nich samych oraz regulatora państwowego.

Po każdym takim wydarzeniu trzeba przeprowadzić analizę przyczyn, ustalając i utrwalając dowody szkody. Następnie naprawić system i zabezpieczyć się na przyszłość. Czy można się przed tym zabezpieczyć? Przed skutecznym atakiem z pewnością nie. Natomiast można w znacznym stopniu ograniczyć straty wynikające z obu powyższych charakterów szkód, zawierając odpowiednie polisy ubezpieczeniowe. Pamiętajmy, że szkody wyrządzone komuś, zabezpieczymy rozszerzeniami w polisach OC. Natomiast firmowe straty łącznie z utratą zysku, dodatkowymi klauzulami w ubezpieczeniach mienia przedsiębiorstwa.

---------------------------------------

KALENDARIUM PRZEDSIĘBIORCY

7 czerwca

▶ Złożenie deklaracji VAT-14 za maj.

▶ Opłacenie zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego w maju od należności wypłaconych zagranicznej osobie prawnej z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

▶ Opłacenie zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego w maju od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

▶ Przekazanie podatnikom mającym siedzibę lub zarząd w Polsce informacji CIT-7 o zryczałtowanym podatku dochodowym pobranym w maju od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

▶ Opłacenie za maj podatku dochodowego w formie karty podatkowej.

▶ Opłacenie przez spółkę przejmującą zryczałtowanego podatku od dochodu, o którym mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m tiret pierwsze ustawy o pdop powstałego w maju.

▶ Złożenie deklaracji o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków PIT-NZ i PIT-NZS za kwiecień oraz wpłata podatku należnego, jeżeli do utraty składnika majątku doszło w kwietniu.

▶ Złożenie deklaracji o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków CIT-NZ za kwiecień oraz wpłata podatku należnego wykazanego w tej deklaracji.

 

10 czerwca

▶ Składka ZUS za maj – osoby fizyczne opłacające składki wyłącznie za siebie.

▶ Złożenie zgłoszenia INTRASTAT za maj.

 

15 czerwca

▶ Składka ZUS za maj – pozostali płatnicy składek (z wyłączeniem osób fizycznych opłacających składki wyłącznie za siebie oraz jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych).

▶ Opłacenie podatku od nieruchomości i leśnego za czerwiec – dotyczy osób prawnych, jednostek organizacyjnych oraz spółek nieposiadających osobowości prawnej. 

▶ Wpłata na PPK za maj.

 

21 czerwca

▶ Wpłata za maj pobranych zaliczek od przychodów ze stosunku pracy.

▶ Wpłata za maj zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i od osób prawnych – podatek PIT i CIT. 

▶ Wpłata przez płatników wymienionych w art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pobranych zaliczek za maj na podatek dochodowy (np. z tytułu umów zleceń) lub zryczałtowanego podatku dochodowego.

▶ Wpłata za maj ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

▶ Wpłata za maj na PFRON.

▶ Wpłata za maj podatku dochodowego od przychodów z tytułu własności środka trwałego (nieruchomość, której wartość początkowa przekracza 10 mln zł).

▶ Wpłata przez spółkę dominującą reprezentującą podatkową grupę kapitałową, zaliczki na podatek pobranej za maj.

▶ Wpłata należnego zryczałtowanego podatku przez: 

• podatnika wymienionego w art. 17 ust. 1 ustawy o pdop, jeżeli w maju dochód z dywidendy oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wydatkował niezgodnie z przeznaczeniem określonym w oświadczeniu CIT-5;

• spółkę, która w maju utraciła prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o pdop.

▶ Wpłata za kwiecień przez płatnika zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodu ze zbycia praw do spółki nieruchomościowej oraz złożenie deklaracji PIT-ISN.

▶ Wpłata za kwiecień przez płatnika zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych od dochodu ze zbycia praw do spółki nieruchomościowej oraz złożenie deklaracji CIT-ISN.

▶ Złożenie we właściwym dla rozliczania podatku VAT urzędzie skarbowym zbiorczej deklaracji miesięcznej (DRA-1) za kwiecień przez podmioty świadczące usługę będącą reklamą napojów alkoholowych (tzw. podatek piwny).

▶ Opłacenie zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowanego podatku dochodowego pobranych od podatników przez płatników w listopadzie 2020 r. Przedłużenie terminów dotyczy płatników, którzy ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19, prowadzących na 30 września 2020 r. pozarolniczą działalność gospodarczą oznaczoną według PKD 2007, jako rodzaj przeważającej działalności, kodem 47.71.Z, 47.81.Z, 47.82.Z, 47.89.Z, 49.39.Z, 55.10.Z, 56.10.A, 56.10.B, 56.29.Z, 56.30.Z, 59.11.Z, 59.12.Z, 59.13.Z, 59.14.Z, 74.20.Z, 77.21.Z, 77.39.Z, 79.11.A, 79.12.Z, 79.90.A, 82.30.Z, 85.51.Z, 85.52.Z, 85.53.Z, 85.59.A, 85.59.B, 86.90.A, 86.90.D, 90.01.Z, 90.02.Z, 90.04.Z, 91.02.Z, 93.11.Z, 93.13.Z, 93.19.Z, 93.21.Z, 93.29.A, 93.29.B, 93.29.Z lub 96.04.Z.

 

25 czerwca

▶ Opłacenie podatku VAT za maj oraz wysłanie deklaracji VAT-8, VAT-9M, VAT-12.

▶ Przesłanie pliku JPK_V7M za maj.

▶ Przesłanie pliku JPK_V7K za maj (część ewidencyjna).

▶ Wpłata podatku VAT za maj.

▶ Wpłata podatku akcyzowego za maj oraz złożenie deklaracji dla podatku akcyzowego.

▶ Termin dla deklaracji VAT-UE za maj.

▶ Wysłanie deklaracji VAT-13 za maj przez przedstawiciela podatkowego.

▶ Przekazanie do PFRON dokumentów dotyczących dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników za maj. 

▶ Rozliczenie podatku cukrowego za maj.

▶ Rozliczenie podatku od sprzedaży detalicznej PSD-1 za maj.

 

30 czerwca

▶ Termin sporządzenia sprawozdania finansowego za 2020 r.,  jeśli rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

▶ Przekazanie urzędowi skarbowemu zeznania za 2020 r. o wysokości osiągniętego dochodu/poniesionej straty przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT-8, CIT-8AB), których rok podatkowy zakończył się w okresie od 1 grudnia 2020 r. do 28 lutego 2021 r. oraz zapłacenie wynikającej z tego zeznania kwoty.

▶ Przekazanie do PFRON przez osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą wniosku o refundację zapłaconych składek emerytalno-rentowych za maj. 

▶ Termin złożenia deklaracji VAT-11 od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu.

baner 970x200
My Company Polska wydanie 6/2021 (69)

Więcej możesz przeczytać w 6/2021 (69) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ