Masowe zwolnienia, ale specjalistów IT ciągle brakuje

Praca w IT - ciągle jej mało / Fot. Proxyclick Vis
Praca w IT - ciągle jej mało / Fot. Proxyclick Visitor, Unsplash.com
W sektorze technologicznym dochodzi do tysięcy zwolnień pracowników, ale bezrobocie wśród specjalistów IT pozostaje niskie. Nie brakuje też firm, które desperacko szukają personelu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Nie tylko Elon Musk, w przypadku Twittera, zdecydował się na masowe zwolnienia. Również Salesforce, Meta, Snap, Lyft, Strpe i wiele, wiele innych firm technologicznych musiało zmniejszyć swoje listy płacowe. Pracę tracą tysiące ludzi. 

Jak podaje serwis Layoffs.fyi, w sumie z pracą w IT pożegnało się relatywnie niedawno 134 164 osób, a zwolnienia zostały przeprowadzone w 834 firmach technologicznych. Meta pożegnała 11 000 osób, Amazon - 10 000. Również Booking.com, Cisco, Uber czy Twitter są wysoko na liście.

Jeśli jakaś firma akurat nie zwalnia, wstrzymuje albo znacznie ogranicza zatrudnienie. Przykładowo Apple zdecydowała się na zamrożenie procesów HR związanych z przyjmowaniem nowych talentów. Wszyscy zaczynają liczyć koszty i robić, co mogą, aby wyceny akcji nie spadały jeszcze bardziej.

Nie można jednak powiedzieć, że sektor IT stał się nagle mało atrakcyjny dla pracowników. Jeśli ktoś szuka pracy w świecie technologicznym, znajdzie ją bez większych problemów.

Świat IT to nie tylko Big Tech

Mimo że to firmy z grona Big Tech, takie jak Amazon i Meta, ostatnio stale pojawiają się w nagłówkach serwisów online w kontekście zwalniania pracowników, świat technologiczny jest zdecydowanie większy niż kilkunastu gigantów. Wiele mniejszych firm z pokrewnych branż i niszy stale szuka nowych pracowników IT, choć może w nieco wolniejszym tempie i z niższymi wynagrodzeniami. 

Jak twierdzi Julia Pollak z serwisu ZipRecruiter w wywiadzie dla Wired, "ci pracownicy, którzy zostali zwolnieni z Big Tech, mają teraz ogromną przewagę. Wciąż istnieje duże zapotrzebowanie na talenty technologiczne w wielu sektorach, od instytucji rządowych po handel detaliczny i rolnictwo". Ekspertka przekonuje, że pracy dla specjalistów IT nie zabraknie.

Mnóstwo nowych specjalistów, którzy trafiają na rynek pracy, to także spora szansa dla startupów i inwestorów. Mają oni teraz znacznie większe szanse na znalezienie odpowiednio kompetentnych ludzi do pracy nad nowymi projektami.

W sieci pojawiają się też takie wiadomości jak poniżej, gdzie konkretny startup zachęca ludzi zwalnianych z Meta do dołączania do zespołu:

Niedawno pojawiła się również inicjatywa Day One Ventures, o której pisaliśmy, gdzie zachęca się zwalnianych specjalistów do zakładania startupów z szansą na otrzymanie 100 tys. dol. na ich rozwój. Rynek pracy w IT pozostaje silny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ