Mali przedsiębiorcy nie zwalaniają tempa z inwestycjami

fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe
W tym i kolejnym roku firmy chcą inwestować. Takie cele stawia sobie 74 proc. średnich i 61proc. małych firm - wynika z badania CBM Indicator.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W tym i kolejnym roku firmy chcą inwestować. Takie cele stawia sobie 74 proc. średnich i 61 proc. małych firm - wynika z badania CBM Indicator.

Przedstawiciele małych i średnich firmy, które stanowią znakomitą większość firm funkcjonujących w Polsce, zamierzają inwestować. To dobra wiadomość dla polskiej gospodarki. 74 proc. średnich i 61 proc. małych firm w latach 2019 - 2020 zamierza zrealizować inwestycje, podczas gdy 24 proc. średnich i 39 proc. małych firm nie ma takich planów.

W dalszym ciągu małe (96 proc.) i średnie (93 proc.) przedsiębiorstwa wolą finansować swoją działalność z własnego kapitału. Jednak, jeśli spojrzymy na grupę zewnętrznych źródeł finansowania - pierwsze miejsce na podium zajmuje kredyt złotowy (każdego rodzaju), a zaraz za nim wskazywany jest leasing. Obecnie 69% średnich i 58% małych przedsiębiorców korzysta lub korzystało z kredytu, przy czym kredyty inwestycyjne nie są najczęściej wykorzystywanym zew. źródłem. Aktualnie średnie i małe firmy najczęściej wykorzystują kredyt w rachunku bieżącym lub saldo debetowe, natomiast z kredytu inwestycyjnego korzysta 23 proc. średnich i 12 proc. małych firm. 

Rok wcześniej na wszystkie bankowe źródła finansowania działalności wskazywało odpowiednio 75 proc. średnich i 64 proc. małych firm. To istotny spadek, na którym zyskuje drugi w kolejności leasing, który w 99 proc. finansuje inwestycje przedsiębiorstw. 

Korzystanie z leasingu i pożyczki leasingowej deklaruje 55 proc. średnich i 40 proc. małych firm, to wynik lepszy odpowiednio o 5 proc. (w przypadku średnich firm) i aż o 8 proc. (w przypadku małych firm) w stosunku do ubiegłego roku. W sytuacji gdy, kredyty inwestycyjne udzielane przez banki tracą na znaczeniu, ich ofertę coraz częściej uzupełnia leasing.

- Leasing pozostaje i umacnia swoją pozycje jako istotna siła napędowa inwestycji i rozwoju polskich firm oraz polskiej gospodarki. Z jednej strony ten instrument stymuluje inwestycje, zapewniając firmom dostęp do kapitału. Drugim czynnikiem przemawiającym za leasingiem jest jego pozytywny wpływ na innowacyjność, ponieważ ułatwia dostęp do zaawansowanych i drogich rozwiązań technologicznych. Wreszcie leasing przyczynia się do wzrostu zatrudnienia, bowiem większy kapitał oznacza większą wydajność pracy, a przez to większe zapotrzebowanie na pracę – twierdzi Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu. 

W przyszłości przedstawiciele małych i średnich firm zamierzają wykorzystać zewnętrzny kapitał na inwestycje i finansowanie bieżącej działalności (opowiedziało tak 47 proc. średnich i 42 proc. małych firm). Na wyłącznie cel inwestycyjny wskazało 42 proc. średnich i 39 proc. małych firm. Natomiast zainteresowanych finansowaniem bieżącej działalność, przy udziale zew. kapitału, jest 11 proc. średnich i 19 proc. małych firm. Tym samym tylko 11 proc.  - w przypadku średnich - i 19 proc. małych firm nie zamierza wykorzystywać zew. źródeł na realizację inwestycji.   

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY