Jak działa lombard. W 2024 roku zmieniły się przepisy

Lombard
Lombard / Fot. Shutterstock
Lombardy niezmiennie cieszą się w Polsce sporą popularnością. Komisja Nadzoru Finansowego przypomina, że w 2024 roku zmieniają się przepisy regulujące to, jak działa lombard. Na tych, którzy się nie dostosują, czekają niemałe kary.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Lombard jest słowem wywodzącym się z języka włoskiego, które oznacza bankiera udzielającego w średniowieczu pożyczek w Europie Zachodniej. Aktualnie lombard to instytucja pożyczkowa udzielająca pożyczek pod zastaw. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców szacuje, że w Polsce działa ok. 40 tys. tego typu firm, z usług których może korzystać nawet 1,5 mln Polaków. Lombardy od dawna cieszą się niesłabnącą popularnością wśród klientów nie tylko nad Wisłą.

Jakie przedmioty trafiają do lombardu? To najczęściej biżuteria, złoto, srebro oraz gadżety elektroniczne. W tego typu instytucjach można jednak znaleźć wiele innych nietypowych towarów. Największy polski lombard - położony w Borku, czyli jednej z dzielnic Bytomia - reklamuje się hasłem "Od igły po helikopter". Przedstawiciele firmy wspominali, że do tej pory trafiło do nich ponad 70 tys. przedmiotów, ząb mamuta, dziesiątki sedesów, Matka Boska w zjawiskowych plastikowych wodorostach, kolekcja kolorowych neonów ze śląskich lokali ze striptizem i żłóbek, z którego ktoś niestety ukradł figurkę Jezuska.

Statystyki wskazują, iż liczba osób korzystających z usług lombardów stale rośnie. Najwięcej tego typu placówek działa w Łodzi. Do tej pory właściciele lombardów dosyć zręcznie obchodzili przepisy o kredycie konsumenckim - działając pod najróżniejszymi szyldami - jednak najnowsze zmiany mają ograniczyć liczne nadużycia.

Sprawdź też: Żabka wchodzi do świata Fortnite. Powstała wirtualna mapa Poznania

Jak działa lombard - zmiany w przepisach

7 stycznia 2024 weszła w życie ustawa z kwietnia ub. r. o konsumenckiej pożyczce lombardowej, która w znaczący sposób zmienia zasady regulujące funkcjonowanie lombardów. Pomysłodawcy regulacji przekonują, iż nowe przepisy mają przede wszystkim chronić klientów.

Co się zmienia? Zgodnie z ustawą, lombardy będzie można prowadzić wyłącznie w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółki akcyjnej. Obowiązkowe będzie także dokonanie wpisu w odpowiednim systemie, a kapitał zakładowy spółki z o.o. będzie musiał być ustanowiony na poziomie co najmniej 50 tys. zł. Ponadto reklamowanie tego typu działalności będzie możliwe wyłącznie z widoczną adnotacją o tym, że mamy do czynienia z reklamą.

Przed otwarciem lombardu konieczne stanie się uzyskanie wpisu do rejestru działalności lombardowej prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Co ciekawe, przepisy nowej ustawy zakładają, że przedsiębiorcy działający w branży będą podlegać pod przepisy zobowiązujące podmioty do regulacji zawartych w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy - do tej pory wiele lombardów obchodziło ustawę o kredycie konsumenckim.

Jak działa lombard - kary za złamanie przepisów

Uchwalona ustawa przewiduje surowe kary za naruszenie przepisów. Grzywny za brak wpisu do rejestru mogą osiągnąć wysokość 500 tys. zł, za brak wskazania o reklamie 50 tys. zł, a za określenie ceny wywoławczej niezgodnie z wymogami ustawy - do 100 tys. zł. Kontrolę nad przestrzeganiem przepisów przez lombardy będzie wykonywała Inspekcja Handlowa.

Inspiracje: Maja Bohosiewicz: "Moja marka odzieżowa to już osobny organizm. Ja jestem tylko dodatkiem" [WYWIAD]

ZOBACZ RÓWNIEŻ