NFT podbije rynek sztuki?

nft
Fot. shutterstock
W najbliższy piątek 25 listopada odbędzie się wernisaż prac Janusza Orzechowskiego połączony z prezentacją tokenów NFT tego artysty. Wydarzenie wzbogaci debata na temat przyszłości sztuki właśnie w kontekście rosnącego trendu NFT.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Debata odbędzie się w słynnym apartamencie 504 należącym do znanego inwestora giełdowego Rafała Zaorskiego. Organizatorem spotkania jest dom aukcyjny Diamondscraft.

 

Debata nosi tytuł NFT ART REVOLUTION „Rynek sztuki w technologii NFT/WEB3” i będzie tyczyła najważniejszym trendom w cyfryzacji sztuki. Prelegenci Samanta Belling, Tomasz Swaczyna, Maciej Bocian, Janusz Orzechowski, Mateusz Mączkowski odpowiedzą m.in. na pytania: jak „tradycyjna” część społeczeństwa ocenia NFT? Czy NFT może zastąpić obraz tradycyjny? Jaki jest próg wejścia w początkową fazę kolekcjonowania NFT? Czy artyści AI zastąpią tradycyjnych artystów?

Zwiedzanie galerii poprzez gogle VR

Podczas debaty za pomocą gogli VR będzie można zwiedzać galerię Diamondscraft. Ta galeria i dom aukcyjny to pierwsza w Polsce instytucja sprzedająca zarówno tokeny NFT, jak i fizyczne dzieła sztuki. Pomysłodawcy firmy od wielu lat zajmują się sprzedażą obrazów, promocją artystów oraz organizacją wystaw.

NFT ART/Diamondscraft zrzesza artystów tworzących cyfrowo oraz tradycyjnie. Tworzy pomost pomiędzy rzeczywistym rynkiem sztuki, a tym wirtualnym. Diamondscraft organizuje aukcje dzieł sztuki.

Spotkanie z artystą i wernisaż

Dopełnieniem debaty będzie wernisaż i spotkanie z samym artystą Januszem Orzechowskim, które odbędzie się o godzinie 20:00 w Hali Koszyki. W piątkowy wieczór zaprezentowane zostaną najnowsze dzieła, nad którymi pracował przez ostatni rok. Wszystkie prace będą w formie NFT, wyświetlane na specjalnych monitorach.

Wejściówki na wydarzenie zapewnią specjalne Tokeny NFT oraz kody QR, które zostaną udostępnione gościom na miejscu.
My Company Polska jest patronem medialnym imprezy.

Uczestnicy debaty

JANUSZ ORZECHOWSKI
Ukończył studia na Wydziale Grafiki w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie w 2006 roku. Dyplom obronił w Pracowni Plakatu i Ilustracji. Po studiach prowadził firmę graficzną świadczącą usługi w branży reklamowej. Porzucił tę działalność dla prawdziwej pasji - malarstwa. Tworzy duże olejne i akrylowe płótna; figuratywne malarstwo, będące kolażem stylów pop-artu, realizmu i surrealizmu. Kreuje kompozycje swoich obrazów na kształt wizji sennych. Poszczególne fragmenty tego świata zaczerpnięte są z filmu, komiksu, znanych obrazów wielkich malarzy oraz otaczającej nas nowoczesnej codzienności. Rządzące się swoimi prawami pejzaże są bogate w szczegóły i symbole. Jest przywiązany do nurtu realistycznego malarstwa, obrazy są ilustracją jego czasów i przeżyć. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.

SAMANTA BELLING
CEO i współzałożyciel „Diamondscraft” pierwszego Domu Aukcyjnego w Polsce sprzedającego dzieła sztuki oraz tokeny NFT, który posiada również swoją przestrzeń na platformie Metaverse Spatial, gdzie regularnie organizowane są wystawy NFT oraz aukcje, które symultanicznie odbywają się na żywo oraz online na platformie aukcyjnej. Diamondscraft tworzy pomost pomiędzy tradycyjną, a wirtualną sztuką. Tworząc projekty NFT starannie wyselekcjonowanym artystom. Diamondscraft tworzy również przestrzenie w rozszerzonej rzeczywistości AR, w której można spotykać się z przyjaciółmi i klientami. Historyk sztuki, studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, specjalizacja: inwentaryzatorska oraz konserwatorska, (praca magisterska – „Kolekcjonerzy, a Rynek Sztuki w Polsce po 1989 r., wieloletni kurator wystaw, marszand, redaktor magazynu „Artysta i Sztuka”, Prezes „Belle Arte” – Galerii Sztuki w Centrum Praskim Koneser, wiceprezes „Fundacji Dziedzictwa Kultury Polskiej” przywracającej pamięć o utraconych dobrach kultury podczas II wojny światowej. Koordynator Aukcji Sztuki Fantastycznej w Desie Unicum, odpowiedzialna za: dobór prac, wycenę dzieł, ustalanie estymacji, potwierdzenie autentyczności prac, kontakty z kolekcjonerami, kontakty z artystami, przygotowanie katalogów: zakres merytoryczny oraz skład graficzny. Promotorka polskich artystów w kraju i za granicą. Związana z rynkiem sztuki od kilkunastu lat.

MATEUSZ MĄCZKOWSKI
Co-founder polskiej giełdy kryptowalut. Egera.com jako pierwsza platforma walut wirtualnych uzyskała licencje Małej Instytucji Płatniczej, działa nieprzerwanie ponad 3.5 roku aktywnie zmieniając oblicze polskiego rynku kryptowalut. Od 2017 roku związany z rynkiem kryptowalut i NFT, swoją drogę zawodową zaczął w 3 osobowym zespole, zajmując po drodze niemalże na wszystkie stanowiska od obsługi klienta, przez programowanie, kończąc na sprawach związanych z regulacjami prawnymi. Pozwoliło mu to od podszewki zrozumieć problemy związane barierą wejścia do świata kryptowalut. Na co dzień zarządza wdrożeniami projektów. Po godzinach „degeneruje” się podczas testowania nowinek ze świat technologii blockchainowych i rozwiązań z zastosowaniami sztucznej inteligencji.

TOMASZ SWACZYNA
Instytut Analiz i Ekspertyz Gospodarczych Sp. z o.o., Kancelaria Doradztwa Ekonomicznego Sp. z o.o., CEO w Metasy S.A. Przedsiębiorca zajmujący się branżą blockchain, obecnie głównie NFT. Absolwent studiów doktoranckich z zakresu ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim, członek Stowarzyszenia Ekspertów Blockchain. Prezes i założyciel Instytutu Analiz i Ekspertyz Gospodarczych oraz „najmłodszego dziecka” Metasy S.A. Metasy to jeden z pierwszych projektów w Polsce, w którym wysoka sztuka spotyka się z nowoczesną technologią blockchain. W celu popularyzacji twórczości artystów jak i propagowania branży NFT, Metasy daje możliwość zaistnienia artystom na nowych rynkach a ma to miejsce poprzez digitalizację ich prac oraz oferowanie ich szerokiemu gronu odbiorców rynku kryptowalut. Ponadto należy wskazać, że dzieła i artyści, którzy współpracują z Metasy są objęci kuratelą mecenasów sztuki współpracujących z projektem. Celem i misją Metasy jest stworzenie środowiska do popularyzacji sztuki zarówno wśród entuzjastów technologii blockchain, jak i przekonanie inwestorów tradycyjnego rynku sztuki do zakupu dzieł w formie cyfrowej, który to rynek charakteryzuje się bardzo dynamicznym wzrostem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ