Jeff Bezos i jego 3 nawyki do sukcesu

Dlaczego Bezos czy Musk nie płacą podatków? / Fot.
Dlaczego Bezos czy Musk nie płacą podatków? / Fot. Pexels.com
Te trzy nawyki przyczyniły się do dużego sukcesu Jeffa Bezosa. Każdy z nas może je wdrożyć.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Raj Subrameyer, mówca publiczny i specjalista pomagający w zbudowaniu kariery w branży technologicznej, przeanalizował wiele publikacji i książek, w których wspominany jest Jeff Bezos. Chciał zrozumieć, czy są jakieś nawyki, których trzyma się Bezos, i które przyczyniły się do jego ogromnego sukcesu w biznesie.

Okazało się, że są trzy, które regularnie się powtarzają i - jak się okazuje - są też dość proste i dostępne dla każdego. 

Sprawdź: Najbogatszy człowiek świata

Warto się zainspirować i wprowadzić podobne nawyki i rytuały do własnego życia. Po dłuższym czasie może się okazać, że wypracujemy świetne wyniki, zarówno jeśli chodzi o biznes, jak również zadowolenie z życia i ogólne samopoczucie. 

Nawyki, jakie uwielbia Jeff Bezos

1. Jedna rzecz tylko dla siebie, która zapewnia radość

Ludzie spędzają wiele czasu na robieniu rzeczy dla innych - i często traktują realizowanie zadań dla innych jako ważniejsze, niż robienie czegoś dla siebie. To może być robienie czegoś dla przyjaciół, rodziny czy współpracowników. Nierzadko zdarza się, że robimy dla kogoś o wiele więcej, niż powinniśmy, a dodatkowo nie otrzymujemy w zamian nawet słowa "dziękuję". Wszystko to prowadzi później do goryczy i wyrzutów sumienia.

Jeff Bezos zdaje sobie sprawę, że jeśli chcemy budować świetnie prosperujący biznes i żyć szczęśliwie, trzeba wyznaczyć granice. Następnie trzeba robić wszystko, co w naszej mocy, aby upewnić się, że te granice są rzeczywiście przestrzegane. 

W sieci znajdziemy wiele artykułów na temat tego, że Bezos ma swoją codzienną rutynę. I że tworzy harmonogram, który pozwala mu zajmować się rzeczami, które sprawiają mu radość i mają dla niego duże znaczenie. Każdego dnia robi jedną ekscytującą rzecz, która jest tylko dla niego i która podnosi jego poziom szczęścia. 

Liderzy biznesu, ale też ludzie w ogóle, nie mogą być maszynami, które na okrągło pracują. To prowadzi tylko do wypalenia, goryczy i frustracji. Niezależnie od tego, czym się zajmujemy i jak ważna jest nasza praca, każdego dnia warto mieć w planach zrobienie czegoś, co jest tylko dla nas i służy poprawie samopoczucia. 

2. Realizowanie zadań, które pozwalają dotrzeć do wyznaczonych celów 

Wyznacz sobie cele, dzięki którym będziesz wiedział dokąd zmierzasz i co chcesz osiągnąć. Zbyt wiele osób przechodzi przez życie i biznes w taki sposób, że nie ma określonych celów i niejako robi to, co akurat wpadnie im w ręce. Codziennie mają przez to takie same doświadczenia i często utykają w miejscu. 

Jeff Bezos planuje swoje dni i tygodnie, wyznaczając konkretne cele mikro i makro. Każdy dzień dla niego ma jasne cele i wskaźniki sukcesu. Dzięki temu, gdy budzi się danego dnia, wie, co ma zrealizować, by wieczorem móc powiedzieć, że dany dzień był udany i osiągnął postępy. 

Kiedy doświadczamy postępów w osiąganiu znaczących celów, zyskujemy motywację potrzebną do utrzymania dalszego wzrostu. Wszystko to sprawia, że nie tylko możemy realizować swoje marzenia, ale też utrzymać dobre samopoczucie. 

3. Balans naprawdę ma znaczenie 

Oczywiście warto mieć cele i spełniać się w biznesie, ale równie ważne jest zachowanie równowagi. Jeśli wszystko, co robisz, to ciężka praca, bez poświęcania chwili na cieszenie się z postępów i świętowanie osiągnięć, szybko odczujesz zmęczenie i spadek motywacji. 

Z tego powodu Jeff Bezos zawsze dba o to, aby zachować równowage. Każdego dnia poświęca czas na świętowanie małych sukcesów i tego, jak daleko udało się zajść z danym projektem czy przedsięwzięciem. Wszystko to pozwala zachować dobrą kondycję psychiczną, co z kolei przekłada się na wysoką produktywność w perspektywie długoterminowej. 

A zatem, trzy nawyki, które Jeff Bezos stosuje każdego dnia, to: każdego dnia rób jedną rzecz, która jest tylko dla ciebie; wyznaczaj cele i każdego dnia realizuj zadania, które posuwają cię do ich realizacji; wprowadź równowagę, aby dni nie mijały ci w całości na pracy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ