Kiedy Wall Street kichnie

Kiedy Wall Street kichnie
Kiedy Wall Street kichnie, fot. Shutterstock
Ceny ropy mogą skoczyć do 175 dol. za baryłkę. Byłby to prawdziwy rynkowy huragan i źródło wielkiej inflacji. Czy odcinanie się w takim momencie od rosyjskiej ropy jest nierozsądne?

Piszę ten tekst wtedy, kiedy Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe. Wzrosły znowu o 75 pb., czyli do 6 proc. I znowu nie było ani słowa o innych metodach zwalczania inflacji. Innych niż podnoszenie stóp procentowych, które według np. profesora Marka Belki (i według mnie) nie ograniczą inflacji. Belka w wywiadzie dla Money.pl powiedział m.in., że „polityka oparta jedynie na podnoszeniu kosztu pieniądza doprowadzi do wykrwawienia się klasy średniej”. Ale to tyle na ten temat, bo w poprzednich tekstach wystarczająco się już nad Radą znęcałem.

Może tym razem kilka zdań o ropie. Twierdzę, że w końcu roku cena tego surowca może ruszyć gwałtownie na północ albo systematycznie do końca roku będzie się zwiększać. Jednym z czynników powodujących taki ruch cen jest embargo Unii Europejskiej na zakup ropy z Rosji. Właśnie z końcem maja UE postanowiła, że takie embargo z końcem tego roku nałoży.

UE podjęła taką decyzję w skrajnie niedobrym momencie. Oczywiście musimy się od surowców z Rosji odciąć (bo to groźna broń ekonomiczna), ale robienie tego wtedy, kiedy cały świat atakuje potężna inflacja jest – delikatnie mówiąc – nierozsądne. Szczególnie, że ta decyzja szkodząc UE, nie spowoduje tego, że wojna w Ukrainie skróci się nawet o jeden dzień.

Jeśli jednak czytelnik uważa, że nie mam racji, to sugeruję spojrzeć na tekst Adama Grzeszaka „Zimno a wojna. Czy...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 7/2022 (82)

Więcej możesz przeczytać w 7/2022 (82) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ