IX Kongres Relacji Inwestorskich Spółek Giełdowych SEG
7–8 czerwca 2017 w Ossie spotkają się IR-owcy spółek giełdowych, aby porozmawiać o sposobach na skuteczną komunikację. Będzie mowa m.in. o nowoczesnym zarządzaniu tworzeniem i dystrybucją informacji, raportowaniu niefinansowym czy o roli działów IR w funkcjonowaniu spółek giełdowych.
Część merytoryczną pierwszego dnia Kongresu rozpocznie blok na temat nowoczesnego zarządzania tworzeniem i dystrybucją informacji dla inwestorów, w którym zostaną omówione zagadnienia związane z budowaniem nowoczesnej strony internetowej, dotarciem z informacją do mediów i inwestorów czy wykorzystaniem mediów społecznościowych do codziennej pracy IR-owca.
Kolejny blok tematyczny na temat raportowania niefinansowego dostarczy odpowiedzi na pytania: które spółki i co powinny raportować, jakie są wyzwania raportowania pośredniego, jak określić istotność kwestii niefinansowych i wybrać wskaźniki, jaka jest rola biegłego rewidenta w raportowaniu niefinansowym.
– Nowe obowiązki dotyczące raportowania informacji niefinansowych funkcjonują już od pół roku. Co prawda pierwsze raporty trzeba będzie sporządzić za rok 2017, ale jest to obszar na tyle nowy i skomplikowany, że przygotować się trzeba wcześniej. Dlatego podczas Kongresu zajmiemy się szczegółowo tym, kto i co musi raportować, oraz będziemy dyskutować o najlepszych metodach ustalenia, jakie zagadnienia środowiskowe, społeczne i pracownicze są istotne w danej spółce, jej grupie kapitałowej i łańcuchu dostaw – mówi Piotr Biernacki, prezes zarządu Fundacji Standardów Raportowania.
Ostatni blok, „Relacje inwestorskie jako sport ekstremalny”, będzie dotyczył takich zagadnień jak: indywidualna odpowiedzialność za działania RI; jak z Warszawy prowadzić zagraniczne relacje inwestorskie; wyzwania przy raportowaniu okresowym.
– Działy IR miały zawsze bardzo ważną i odpowiedzialną rolę w spółkach giełdowych. Od wejścia w życie MAR ta odpowiedzialność zwiększyła się wprost proporcjonalnie do kosmicznych kar, które mogą zostać nałożone na spółkę i członków jej organów jako osoby fizyczne. Zaryzykuję stwierdzenie, że błędny ruch IR-owca może doprowadzić spółkę do bankructwa. O tych nowych wyzwaniach działów IR będziemy rozmawiać podczas Kongresu – opowiada Mirosław Kachniewski, prezes zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.
Po części merytorycznej odbędzie się Charytatywny Bieg Rynku Kapitałowego. Uczestnicy będą zbierać środki na praktyczną edukację młodzieży ponadgimnazjalnej w zakresie przedsiębiorczości w ramach programu „Zarządzanie firmą”, który jest realizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości.
Uwieńczeniem części merytorycznej pierwszego dnia Kongresu będzie Wieczorna Gala, podczas której odbędzie się ceremonia wręczenia statuetek laureatom X edycji Konkursu Złota Strona Emitenta.
Drugiego dnia, jak co roku, odbędą się dwie tury warsztatów tematycznych dotyczących zagadnień podnoszenia jakości relacji inwestorskich: komunikacja spółki z inwestorami instytucjonalnymi; Twoja nowa strona korporacyjna: od czego zacząć; raportowanie niefinansowe: ustalenie istotności zagadnień, przygotowanie spółki, korzyści dla zarządu i inwestorów; myśl jak analityk; raportowanie w sytuacji kryzysowej; identyfikacja i komunikacja finansowej informacji poufnej.
Zaplanowane zostały także dwie sesje „Rynek rok po MAR” z perspektywy nadzorców oraz z perspektywy emitentów.
Gospodarzem Kongresu będzie Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Partnerami wydarzenia są: Fundacja Standardów Raportowania oraz Krajowa Izba Biegłych Rewidentów jako partnerzy instytucjonalni; Message oraz Polska Agencja Prasowa – PAP Biznes jako partnerzy strategiczni; InfoStrefa oraz Monit24 jako partnerzy; Unicomp WZA jako partner technologiczny oraz Pelion jako partner biegu.
Szczegółowe informacje na temat IX Kongres Relacji Inwestorskich Spółek Giełdowych SEG dostępne są na stronie internetowej www.seg.org.pl.