Imprezy w klubach wkrótce znów możliwe? Nowa aplikacja daje nadzieję fanom nocnego życia

Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
Aplikacja Liberty Pass zbiera informacje z ośrodków medycznych, dotyczące testów na obecność koronawirusa. Zarówno negatywny wynik jak i zaszczepienie się umożliwi wejście do klubu. Rozwiązanie może zacząć działać już w przyszłym roku, najpierw na Ibizie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Liberty Pass została zaprezentowana podczas tegorocznej edycji International Nightlife Congress, a więc wydarzenia skupiającego przedstawicieli nocnych klubów i pubów. Schemat działania jest prosty - jeśli użytkownik wykonał test na obecność COVID-19, w aplikacji pojawi się QR kod, który przez następne 72 godziny pozwoli mu wejść do wybranego klubu. Po upływie trzech dni, by znów wziąć udział w imprezie, niezbędne będzie wykonanie kolejnego testu. QR kod będzie dostępny również dla zaszczepionych użytkowników.

Pierwszym miejscem, w którym aplikacja będzie w poszechnym użytku ma być hiszpańska Ibiza. Liberty Pass, jak na razie, nie spowoduje zniesienia dotychczasowych obostrzeń - nadal trzeba będzie dezynfekować dłonie oraz zakrywać usta. 

Trudno przewidzieć, w jaki sposób aplikacja wpłynie na dostępność klubów w innych krajach. Brytyjski polityk Michael Gove już zapewnił na antenie BBC, że Wielka Brytania nie planuje wprowadzenia "paszportów szczepionkowych", które umożliwiałyby wejście do restauracji czy pubów. Z kolei Jan Blatny - minister zdrowia Czech - wyraził nadzieję, że tego typu rozwiązanie ułatwi podróżowanie w czasie pandemii. 

"Paszporty immunologiczne" od kilku miesięcy budzą kontrowersje. Ich przeciwnicy wykazują nie tylko możliwe uchybienia w badaniach (np. niewiarygodność testów serologicznych), ale również podkreślają wątpliwości natury moralnej - grupowanie ludzi na podstawie badań na obecność COVID-19 może prowadzić do niepotrzebnych podziałów. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ