Kolejne obostrzenia. Jeszcze większe limity w restauracjach i obowiązek szczepień

Adam Niedzielski
Adam Niedzielski, Fot: Krystian Maj/KPRM
Minister Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej ogłosił nowe obostrzenia. Obok zmniejszenia liczby osób, które mogą przebywać np. w restauracjach czy kościołach, wprowadzona zostanie nauka zdalna.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak poinformował Adam Niedzielski, większość obostrzeń wejdzie w życie od 15 grudnia br. Wprowadzone zostaną limity - do 30 proc. obłożenia w takich miejscach, jak lokale gastronomiczne, hotele, kina, teatry, obiekty sportowe i sakralne. Ponad ten limit mogą wejść tylko osoby zaszczepione. Dodatkowo w kinach wprowadzony zostanie zakaz konsumpcji.

Dodatkowo na okres świąteczny wprowadzona zostanie nauka zdalna. Dzieci powrócą do nauki stacjonarnej od 10 stycznia. Ograniczenie będzie obowiązywało od 20 grudnia. Wprowadzone zostanie także ograniczenie dla prowadzenia klubów i dyskotek - z wyjątkiem okresu sylwestra. 

W dodatku minister zapowiedział obowiązek szczepienia dla trzech grup zawodowych: medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Obowiązek wejdzie w życie od 1 marca br.

Jak zadeklarował Niedzielski, cały czas prowadzone są prace nad przepisami, które umożliwią sprawdzenie przez pracodawcę posiadanie przez pracownika certyfikatu covidowego. Alternatywą ma być wykonanie testu na COVID-19. Takie testy mają być "zagwarantowane za darmo obywatelom". 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ