Giganci z sektora technologii rozważają zakup akcji Arm

Arm wejdzie na giełdę / Fot. Dado Ruvic, Reuters
Arm wejdzie na giełdę / Fot. Dado Ruvic, Reuters
Arm chce wejść na giełdę, a giganci technologiczni mają zamiar kupić jej akcje. Już teraz deklaracje opiewają na 735 mln dol.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Firma projektująca układy scalone, Arm, poinformowała we wtorkowym raporcie, że Apple, Alphabet, Nvidia oraz inne technologiczne korporacje są zainteresowane zakupem akcji o wartości do 735 milionów dolarów w związku z jej planami wejścia na Nasdaq.

Inwestycje mogą się nie zmaterializować, ale fakt, że te firmy je rozważają, podkreśla znaczenie Arm. Projekty spółki są używane do procesorów w serwerach centrum danych, urządzeniach konsumenckich oraz produktach przemysłowych. Praktycznie każdy smartfon ma w sobie układ Arm, albo wykorzystuje jakiś z patentów firmy.

Dostawcy układów scalonych, tacy jak Intel, Samsung i TSMC, również są zainteresowani inwestowaniem w Arm, jak również AMD i MediaTek, które tworzą projekty układów opartych na architekturach Arm. 

Sprawdź: Na czym można zarobić

Cadence Design Systems i Synopsys, produkujące oprogramowanie do automatycznego projektowania układów elektronicznych dla rozwoju procesorów, również wyraziły zainteresowanie, zgodnie ze zaktualizowanym prospektem sprzedaży akcji Arm. 

Mniej debiutów giełdowych

Debiuty giełdowe firm technologicznych były rzadkością w ciągu ostatnich dwóch lat. Wyższe stopy procentowe sprawiły, że inwestorzy byli mniej skłonni do inwestowania w bardziej ryzykowne firmy. 

Arm, założona w 1990 roku, była jednak notowana w Londynie i Nowym Jorku zanim SoftBank zakupił ją za 32 mld dol. w 2016 roku i wycofał z giełdy. 

Firma wygenerowała zysk w wysokości 105 milionów dolarów przy przychodach w wysokości 675 milionów dolarów w drugim kwartale br.

Zobacz: 1000 plus

Co ciekawe, w 2020 roku Nvidia ogłosiła plany przejęcia Arm od SoftBank za 40 mld dolarów, ale regulatorzy w USA i Wielkiej Brytanii nie wyrazili zgody. 

Fakt, że Nvidia nie mogła kupić Arm, nie powstrzymał współzałożyciela i dyrektora generalnego Nvidii, Jensena Huanga, od rekomendowania Arm. - Arm to nadzwyczajna firma, i każdy na świecie wie, jak bardzo ją cenię; tę firmę, tę platformę, to przedsięwzięcie oraz światowej klasy zespół zarządzający - powiedział Huang.

ZOBACZ RÓWNIEŻ