Giganci Programowania pozyskują 3,5 mln euro

Giganci Programowania
Giganci Programowania, fot. materiały prasowe
Giganci Programowania (Coding Giants) to jedna z najbardziej rozpoznawalnych szkół programowania dla dzieci i młodzieży w Polsce. Teraz polski edtech mocniej skupi się na rozwoju zagranicą, w czym pomóc ma zewnętrzne finansowanie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Giganci Programowania - czym zajmuje się startup

Giganci Programowania to międzynarodowa szkoła programowania założona w Polsce, oferująca kursy dla dzieci i młodzieży w wieku 7-19 lat. Program nauczania łączy grupowe lekcje na żywo, podczas których uczniowie programują w znanych i popularnych środowiskach, z interaktywnymi ćwiczeniami. Wszystko zaczęło się od pomysłu 4 przyjaciół ze studiów, 12 tys. zł i kilkudziesięciu uczniów w Warszawie. Obecnie Giganci Programowania posiadają ponad 120 placówek stacjonarnych oraz oferują kursy online w całej Polsce, a także na 14 innych rynkach, na 4 kontynentach. Do tej pory w kursach Gigantów Programowania wzięło udział ponad 100 tys. uczniów. 

Giganci Programowania - dynamiczny rozwój zagraniczny

Giganci Programowania prowadzą ekspansję zagraniczną równolegle w dwóch modelach biznesowych: poprzez oddziały franczyzowe na 12 rynkach (m.in. w Chorwacji, Bułgarii, Meksyku, Australii czy ZEA) oraz rozwijając własne oddziały w Hiszpanii i Chile, do których dołączą wkrótce także Wielka Brytania i Niemcy. Obecnie 90 proc. klientów firmy pochodzi z Europy, 5 proc. z LATAM i 5 proc. z pozostałych regionów. Skupienie w ostatnim czasie na rynkach zagranicznych zaowocowało ponad 3 krotnym wzrostem r/r ilości uczniów w krajach hiszpańskojęzycznych. Utrzymanie tego tempa rozwoju jest kluczowym celem Spółki na najbliższe lata. Uwarunkowania rynkowe sprzyjają tak dynamicznemu wzrostowi - do 2027 roku wielkość rynku programowania dla dzieci i młodzieży sięgnąć ma 8 mld dol. według Nova One Advisor.

Oczywiście ojczysty rynek jest dla właścicieli Gigantów Programowania równie ważny. Niezależnie od zagranicznego rozwoju, firma kontynuuje umacnianie swojej pozycji w Polsce. - Dołączają do nas kolejni franczyzobiorcy. Warto też podkreślić, że nasi partnerzy odnosząc sukces z pierwszą placówką, otwierają w kolejnych latach następne - tłumaczy Radosław Kulesza.

Giganci Programowania - przeznaczenie pozyskanych funduszy

Chociaż do tej pory spółka osiągnęła dużą skalę pozostając bootstrapem (17 mln zł przychodu za 2022 rok), founderzy postanowili pozyskać rundę finansowania, która pozwoli na dynamiczne skalowanie biznesu na rynkach zagranicznych. Celem jest rozwój oddziałów w Hiszpanii i w Ameryce Łacińskiej oraz wejście na rynek brytyjski i niemiecki. Finansowanie zostanie także przeznaczone na rozwój autorskiego systemu LMS o innowacyjną grywalizację czy moduły AI wspomagające edukację.

- Wraz z rozwojem firmy chcemy coraz dynamiczniej wchodzić na rynki zagraniczne. W krajach hiszpańskojęzycznych udowodniliśmy, że jesteśmy w stanie przełożyć nasz model biznesowy, rozwijając się w bardzo szybkim tempie. Teraz chcemy jeszcze przyspieszyć, co bez wsparcia zewnętrznego finansowania byłoby trudne do osiągnięcia. Nie tylko środki finansowe nas interesują - pozyskaliśmy partnerów, którzy posiadają doświadczenie w rozwoju startupów edukacyjnych na rynkach światowych - przyznają Founderzy Gigantów Programowania.

Spółka podpisała właśnie umowę z dwoma funduszami VC na rundę w wysokości 3,5 mln euro. W Gigantów Programowania postanowiły zainwestować fundusze, które w swoim portfolio mają już startupy edukacyjne. Lead Investorem jest węgierski fundusz Portfolion, który wcześniej zainwestował m.in. Novakid, CodeCool czy SDA. Fundusz posiada w zarządzaniu aktywa o wartości 400 mln euro - wspierany jest przez OTP Group, największą grupę bankową w regionie CEE.

- Programowanie może być jedną z najbardziej pożądanych umiejętności w następnej dekadzie, edukacja cyfrowa pozostaje daleko w tyle w porównaniu z tym, gdzie powinna być. Dlatego nauka programowania jest wyjątkową okazją, nawet w tradycyjnie silnej branży EdTech. Coding Giants stosuje unikalne podejście w tej dziedzinie i posiada wszystkie niezbędne aspekty, aby stać się decydującym graczem w skali globalnej - mówi Mihaly Zsolt, Portfolion.

Drugim inwestorem jest polski fundusz Nunatak Capital, specjalizujący się w obszarach Data Science i AI. Wcześniej udzielił finansowania startupom takim jak m.in. LiveKid czy Mindgram.

- Rozwiązania Data Science, zwłaszcza te oparte na algorytmach AI, są coraz częściej wykorzystywane w sektorze EdTech. Analiza danych, opartych o system nauczania jaki funkcjonuje w Gigantach Programowania i Coding Giants, na temat zachowań uczniów umożliwi identyfikację stylów uczenia się, poziomu motywacji do nauki, zaangażowania w bieżące zadania oraz trafną diagnozę luk w wiedzy. Wraz z rosnącą akceptacją zdalnych form nauczania i dostępnością internetu jesteśmy świadkami rewolucji w edukacji, która staje się coraz bardziej spersonalizowana i profilowana pod indywidualne preferencje uczniów - mówi Adam Purwin, Nunatak Capital.

Celem Gigantów Programowania jest stanie się największą na świecie szkołą programowania dla dzieci i młodzieży, polskim EdTechem kojarzonym z edukacją cyfrową na każdym kontynencie. Giganci Programowania chcą dzielić się wiedzą i doświadczeniem z najmłodszymi, by pokazać im jak wielki potencjał drzemie w nauce programowania i jak ważne jest sprawne funkcjonowanie w cyfrowym świecie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ