5 najlepszych polskich startupów edtech [My Company Polska x Infoshare]

The Village
The Village, fot. materiały prasowe
Od kilku lat edtech w Polsce bardzo dynamicznie się rozwija, a eksperci przekonują, że może wręcz stać się naszym dobrem narodowym. Oto 5 rodzimych startupów edtech, na które warto zwrócić uwagę!

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

1. The Village

Startup oferuje innowacyjną platformę, umożliwiającą rodzicom znalezienie lub otwarcie i prowadzenie własnego miejsca opieki dla dzieci do lat 5. Ponadto platforma zapewnia wsparcie istniejących już placówek w znalezieniu odpowiedniego kierunku rozwoju działalności oraz zaplecze w postaci wiedzy i porad z zakresu opieki nad dziećmi. - W obliczu rosnącej liczby pracujących rodziców, którzy szukają sprawdzonych żłobków i przedszkoli, sektor opieki staje się coraz bardziej strategiczny. Staramy się wprowadzać nasze rozwiązania z myślą o poprawie jakości życia rodzin oraz zapewnieniu bezpieczeństwa i wygody najmłodszych - podkreśla Aleksandra Kozera, CEO The Village.

Firma otworzyła niedawno pierwsze zagraniczne biuro - w Barcelonie. - Wierzymy, że wdrożenie naszych usług na rynku hiszpańskim to krok w kierunku globalnego rozwoju sektora opieki nad dziećmi - dodaje Kozera. W zeszłym roku The Village pozyskał również zewnętrzne finansowanie w wysokości 3,5 mln euro od funduszy Movens Capital, 500 Startups, Tilia Impact Ventures i Credo Ventures, a środku mają ułatwić dalszą ekspansję oraz rozwój technologiczny. - Planujemy wejść na kolejne rynki. Jesteśmy gotowi na wyzwania, jakie stawia przed nami międzynarodowa scena biznesowa i pewni, że ekspansja przyczyni się do jeszcze większego wzrostu marki The Village - podsumowuje CEO startupu.

2. CodeAll

- Stworzyliśmy opartego na sztucznej inteligencji chatbota, który nauczy cię teorii programowania i od razu pokaże jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce. Wystarczy smartfon, kabel i kilka naszych czujników, by od zera stworzyć działające mechanizmy - tłumaczą przedstawiciele startupu.

CodeAll to rozwiązanie przede wszystkim dla początkujących entuzjastów kodowania, dzięki któremu mogą tworzyć tzw. inteligentne otoczenie, a więc np. programować czujniki we własnym domu. Jak podkreślają inicjatorzy projektu, dzięki CodeAll każdy może stworzyć automatyczne oświetlenie, domową stację meteorologiczną czy alarm antywłamaniowy. - Reguluj temperaturę w mieszkaniu, rozpoznawaj rozmówcę po głosie, dostosuj głośność muzyki do poziomu wilgotności powietrza... Możliwości są nieskończone, wszystko zależy od twojej wyobraźni - czytamy na stronie internetowej startupu. Naukę programowania z CodeAll uatrakcyjniają wyzwania dostępne w aplikacji. 

3. Medu

Studia medyczne w twoim smartfonie? Medu to aplikacja mobilna wypełniona przystępnie opracowaną wiedzą, pytaniami powtórkowymi, praktycznymi ćwiczeniami i minigrami. Wybrane kursy są uzupełnione są produktami fizycznymi, dzięki którym w domowym zaciszu możesz trenować m.in. szycie chirurgiczne czy laparoskopię. Usługa jest przeznaczona przede wszystkich dla studentów kierunków medycznych i personelu medycznego, którzy chcą szlifować swoje umiejętności. 

Medu stawia na interaktywność, a nauka jest dopasowana do aktualnych, scyfryzowanych standardów. To dane prawdziwych pacjentów w aplikacji mobilnej, a także produkty fizyczne pełniące rolę trenażera. - Jesteśmy przyszłością edukacji medycznej - przekonują przedstawiciele startupu.

Medu współpracuje m.in. ze StethoMe oraz uniwersytetami w całej Polsce. Twórcy aplikacji zapowiadają dalszy rozwój oferty kursów.

4. Skriware

To startup, który za pomocą drukarek 3D, robotów edukacyjnych, specjalistycznego oprogramowania do modelowania 3D i scenariuszy zajęć wspomaga naukę np. fizyki, chemii, geografii czy matematyki w szkołach podstawowych zgodnie z metodologią nauczania STEAM (z ang. nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka). Misją firmy jest dostarczanie nowoczesnych narzędzi edukacji na miarę XXI w., które przygotują najmłodszych na wyzwania przyszłego rynku pracy. – Korzystając z ciekawych narzędzi, dzieci są w stanie znacznie bardziej zaangażować się w proces zdobywania wiedzy, dzięki czemu zostaje ona z nimi na dłużej. Dobrze wdrożony nauczyciel, który czuje się komfortowo, korzystając z naszego edukacyjnego laboratorium SkriLab, wciela się w rolę mentora, doradzając i zachęcając uczniów do dalszej pracy i eksperymentowania – mówi Karol Górnowicz, prezes Skriware.

Podmiot oferuje nie tylko dostęp do robotów edukacyjnych czy drukarek 3D, ale również udostępnia platformę dla nauczycieli oraz narzędzia programistyczne.

W minionych miesiącach Skriware rozwijał się jeszcze dynamiczniej. W marcu 2022 roku spółka podpisała pierwszą umowę dystrybucyjną z partnerem ze Stanów Zjednoczonych - umowa dotyczyła dostarczenia do wybranych amerykańskich szkół interdyscyplinarnych laboratoriów SkriLab. Natomiast na początku br. startup - w ramach współpracy z z Programem Laboratoria Przyszłości - zadeklarował bezpłatne przekazanie 14 tys. szkołom podstawowym dostępu do „Pakietu na start” na platformie Skriware Academy, który zawiera bazę materiałów edukacyjnych. Rynkowa wartość wsparcia zaoferowanego wsparcia wynosi niemal 21,6 mln zł.

5. Linguido

Startup stworzył platformę e-learningową wykorzystującą sztuczną inteligencję do automatycznego tworzenia spersonalizowanych materiałów do nauki języków. Linguido skupia się na szkołach językowych oraz niezależnych nauczycielach angielskiego, a materiały są tworzone na bazie zainteresowań i celów danego ucznia. – Przykładowo, załóżmy, że nasz uczeń jest zainteresowany tematem nurkowania. Nauczyciel, wpisując to hasło, stworzy fiszki ze słowami powiązanymi z tym sportem, czytankę o nurkowaniu, do której również automatycznie ułoży pytania oraz dialog pomiędzy dwoma osobami nt. tej czynności. Łącząc kilka takich materiałów, jesteśmy w stanie stworzyć cały kurs w ciągu godziny, prowadząc do redukcji czasu (i kosztów) potrzebnych do jego opracowania o ok. 80 oroc. – wyjaśnia Alan Kashkash, założyciel startupu.

Firma rozpoczęła właśnie współpracę z pierwszymi klientami zagranicznymi z Brazylii i Niemiec, a w najbliższych miesiącach planuje pozyskać finansowanie w ramach rundy seed.

---

Konferencja Infoshare 2023 – festiwal społeczności napędzanej technologią!

My Company Polska jest patronem medialnym Infoshare 2023 – największej konferencji technologicznej w CEE, łączącej najnowsze rozwiązania technologiczne z biznesem. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24-25 maja w Gdańsku. Co roku biorą w nim udział tysiące uczestników, w tym startupy, inwestorzy, przedstawiciele korporacji, programiści i marketerzy. Tegoroczna edycja to aż 9 scen tematycznych, blisko 200 czołowych prelegentów z całego świata, innowacyjne firmy i rozwiązania prezentowane w strefie Expo, a także aż 6 imprez towarzyszących, będących okazją do biznesowego networkingu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ