Estonia z biznesową wizytą w Warszawie

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe 15
W środę 29 maja w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii w Warszawie odbyła się konferencja „Estonia as the Gateway to the Scandinavian Market”. Wydarzenie skierowane jest do polskich przedsiębiorców, którzy chcą zaistnieć lub zwiększyć swoją obec

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W środę 29 maja w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii w Warszawie odbyła się konferencja „Estonia as the Gateway to the Scandinavian Market”. Wydarzenie skierowane jest do polskich przedsiębiorców, którzy chcą zaistnieć lub zwiększyć swoją obecność na rynku estońskim, ale również na skandynawskich rynkach. 

Estonia nazywana jest najbardziej zaawansowanym cyfrowo społeczeństwem na świecie, gdzie ponad 99 proc. państwowych usług jest oferowanych online. Możliwość zdalnego zarządzania firmą, przejrzysty system podatkowy oraz partnerskie podejście rządu przyciągają do tego niewielkiego nadbałtyckiego kraju coraz więcej zagranicznych przedsiębiorców, również z Polski. Mocny akcent postawiony na rozwój technologii przyciąga startupy i fintechy. To właśnie z Estonii pochodzi m.in. Skype, PlayTech czy Transfer Wise.

Warszawska konferencja poświęcona była obecnej sytuacji oraz perspektywom rozwoju polsko-estońskich relacji gospodarczych. Konferencję otworzyli wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński oraz Viljar Lubi, wiceminister Rozwoju Gospodarczego Republiki Estońskiej. Doświadczeni prelegenci dzielili się swoim doświadczeniem i praktycznymi wskazówkami jak efektywnie prowadzić biznes w tym kraju, który jest też bramą na rynki skandynawskie. Organizatorem wydarzenia była kancelaria Thompson&Stein, Ambasada Estonii w Polsce, Enterprise Estonia oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.  

Estonia tworzy przyjazne środowisko do rozwoju biznesu poprzez stabilny system podatkowy oraz maksymalne uproszczenie biurokracji. Przedsiębiorca podejmujący kluczowe decyzje co do swojej działalności, nie musi czekać wielu miesięcy na otrzymanie wiążącego stanowiska fiskusa. Estonia stała się numerem 1 w Europie, pod względem ilości start-upów i firm z dziedziny nowych technologii. To państwo udowodniło, iż stymulacja rozwoju tej gałęzi przemysłu, nie musi się odbywać przy pomocy finansowej pomocy państwowej - mówi Artur Kuczmowski, partner zarządzający w kancelarii Thompson&Stein.

W konferencji wzięło udział prawie 200 przedsiębiorców z polskiego sektora małych i średnich firm, które planują ekspansję lub już działają na rynkach zagranicznych. Obecność na wydarzeniu delegacji przedsiębiorców Estońskiej Izby Gospodarczej była okazją do nawiązania sieci kontaktów biznesowych, a także poznania nowych trendów i kierunków rozwoju firm na rynkach skandynawskich. 

Partnerami wydarzenia byli: Inbank, Verseo, Combiwood, Eco Logistic Hub, Insly, Estonian Chamber of Commerce and Industry, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Polsko-Skandynawska Izba Gospodarcza, Krajowa Izba Gospodarcza, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Software Development Academy oraz Milewski Grow With Us.

Patronem medialnym wydarzenia było My Company Polska.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ