ESG Angels
ESG Angels / Fot. materiały prasowez miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 12/2024 (111)
Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!
Dziś nie da się prowadzić biznesu bez wartości symbolizowanych skrótem ESG. Ta zmiana dotyczy już wszystkich gałęzi biznesu. Nieprzypadkowo na czele rewolucji zrównoważonego biznesu stoją kobiety. Wymaga ona bowiem znajomości prawa, zagadnień związanych z ochroną środowiska, prawami człowieka, ale też zagadnień szczegółowych, takich jak wyliczanie śladu węglowego. Jednocześnie potrzeba w niej dużej wrażliwości, umiejętności współpracy i – niekiedy – niemal dziecięcego zapału. A także nieustannego dokształcania się. I właśnie kobiety to mają!
Aleksandra Majda, wiceszefowa Stowarzyszenie ESG Impact Network, pytana o to, dlaczego to właśnie kobiety odgrywają kluczową rolę z przeprowadzaniu biznesu przez ścieżkę zrównoważonego rozwoju, podaje cztery najważniejsze powody. Po pierwsze, pewnego rodzaju misyjność, która przyświeca wielu kobietom. – Zajmowanie się ESG przez lata było w znacznej mierze pracą dla idei. Nie wiązały się z nią wielkie pieniądze ani zaszczyty, był to raczej żmudny wysiłek, którego motywacją jest powolne zmienianie świata na lepsze – wyjaśnia Majda. Po drugie, wymagało to swoistej pracy u podstaw powiązanej z nieustającym dokształcaniem siebie i innych. – Według statystyk kobiety w Polsce są lepiej wykształcone niż mężczyźni– zauważa specjalistka. Po trzecie, branżę ESG z zasady napędza raczej „gen współpracy” niż testosteron i współzawodnictwo. Po czwarte wreszcie, wiąże się ona z działaniem długofalowym, które nie przynosi szybkich i spektakularnych efektów.
Do takiej roboty kobiety nadają się wręcz idealnie. Kim są ESG Angels, czyli kobiety, które nadają ton branży ESG?
1. Aleksandra Majda
Propagatorka i praktyczka zrównoważonego rozwoju, demaskatorka greenwashingu. Założyła i prowadzi trzy organizacje – hub ekspertów ESG „Go Green. Strategy & Communication”, Stowarzyszenie ESG Impact Network oraz Fundację Obywatele Natury (są członkami UNGC Global Compact). Pracuje w komitecie ds. ESG Krajowej Izby Gospodarczej, pomaga swoim klientom tworzyć skuteczne strategie zrównoważonego rozwoju i wdrażać je w organizacji. Dba o obecność głosu biznesu w mediach, jest adwokatką procesów transformacyjnych w kierunku czystego przemysłu, rozwija podstawy zielonego ruchu konsumenckiego.
Organizuje konferencje, prowadzi szkolenia, pomaga firmom uniknąć ryzyka greenwashingu. Swoją wiedzą dzieli się, wykładając zagadnienia zrównoważonego rozwoju na uczelniach wyższych – SGGW i Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Współpracuje z młodymi ludźmi, angażując się pro bono w zielone inicjatywy.
Wcześniej była dyrektorką Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Koordynowała komunikację i PR warszawskich biur i jednostek zajmujących się ekologią i zrównoważonym rozwojem. Wieloletnia dziennikarka i menedżerka mediów w TVN24, Rzeczpospolitej i PAP.
Działa z pasją i potrafi zjednywać sobie ludzi. Stawia na współpracę, a nie rywalizację. Wierzy, że dziedzina, w której pracuje, wymaga szerokiego konsensusu, łączenia wielu punktów i łączenia ludzi o bardzo różnych kompetencjach.
2. Agnieszka Oleksyn-Wajda
Radca prawna z ponad 20-letnim doświadczeniem, pełniąca obecnie funkcję pełnomocniczki rektora ds. ESG na Uczelni Łazarskiego, gdzie kieruje również programem MBA ESG oraz Instytutem Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska. Ponadto, kieruje studiami podyplomowymi, w tym programami Prawo Ochrony Środowiska i Klimatu czy Prawo i Zarządzanie w Zrównoważonym i Cyrkularnym Sektorze Mody. Specjalizuje się w zagadnieniach odpowiedzialnej produkcji oraz konsumpcji, komunikacji.
Prowadzi grupy robocze i okrągłe stoły, zwłaszcza dotyczące regulacji dla sektora tekstylnego, wspierając jego transformację w kierunku gospodarki cyrkularnej zarówno w Polsce, jak i na poziomie europejskim. Jest ekspertką UN Global Compact Network Poland.
Od 2021 r. pełni funkcję Ambasadorski Paktu Klimatycznego, nominowana przez Komisję Europejską, oraz ekspertki projektu Komisji Europejskiej New European Bauhaus. Aktywnie popularyzuje tematy klimatyczne i zrównoważonego biznesu, jest autorką licznych raportów i publikacji na temat ESG i greenwashingu, występuje też regularnie jako prelegentka, moderatorka i ekspertka na konferencjach branżowych.
3. Weronika Czaplewska
Strateżka, ekspertka ds. ESG i zarządzania śladem węglowym firm, organizacji, produktów i samorządów. Współzałożycielka i wiceprezeska Envirly - rozwiązania webowego do zarządzania zrównoważonym rozwojem, raportowaniem ESG, a także śladem węglowym organizacji i produktu. Ma bogate doświadczenie w budowaniu strategii biznesowych i rozwoju projektów prośrodowiskowych.
Ekspertka programu Climate Leadership przy UN Environment. Członkini Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii, członkini Komisji Środowiska Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego. Prezesuje Fundacji Rozwoju Zawodowego Quantitative Finance, której celem jest edukacja w zakresie finansów, w tym zrównoważonego rozwoju. Ukończyła filozofię, ekonomię i matematykę na London School of Economics oraz Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie zdobywała na międzynarodowych wyjazdach stypendialnych i szkoleniach w Chinach, Singapurze, Stanach Zjednoczonych i Czechach.
4. Magda Stęga
Ekspertka w tworzeniu inkluzywnych miejsc pracy dla osób transpłciowych, która ma odwagę promowania równości i różnorodności w biznesie także w niekonwencjonalny sposób. Ponieważ wierzy, że reprezentacja i widoczność są kluczowe dla normalizacji transpłciowości, postanowiła reprezentować Polskę w konkursie Miss International Trans 2023 w Belgii, promując akceptację. Jako specjalistka specjalizuje się m.in. w identyfikowaniu i niwelowaniu nieuświadomionych uprzedzeń (unconscious biases). Stworzyła sesję AMA, gdzie dzieli się doświadczeniem z tranzycji oraz praktycznymi wskazówkami, jak stosować inkluzywny język i zaimki w biznesie.
Występowała m.in. w Google podczas Diversity Festival, w Berlinie na panelu Zalando oraz została zaproszona do Parlamentu Europejskiego. Jako keynote spikerka występowała na konferencji OutConnect w Londynie oraz w firmach takich jak Ratepay, OLX, Duolingo czy Grammarly. W październiku 2023 r. wystąpiła na scenie TEDx z wykładem „How small actions can have a big impact on Trans Community”.
5. Anna Gorączka
Liderka zrównoważonej transformacji w Grupie Allegro odpowiedzialna za rozwój i wdrażanie strategii Grupy w sześciu krajach regionu Europy Środkowej. Finalistka konkursu „Sukces Pisany Szminką” w kategorii dekarbonizacja, współautorka raportów prośrodowiskowych „Ziemianie projektują” i „Ziemianie regulują”. Jej motto życiowe brzmi: „Najlepszą metodą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie”.
6. Agnieszka Skorupińska
Adwokatka z ponad 16-letnim doświadczeniem, partnerka prowadząca praktykę prawa ochrony środowiska i ESG w kancelarii Rymarz Zdort Maruta. Od lat uznawana w międzynarodowych oraz polskich rankingach rynku prawniczego, takich jak: Chambers and Partners (Band 1), The Legal 500 (Rising Star) oraz Rzeczpospolita (Liderka). Doradza przedsiębiorstwom w aspektach regulacyjnych, postępowaniach sądowych, projektach inwestycyjnych oraz w aspektach środowiskowych transakcji nieruchomościowych, transakcji fuzji i przejęć oraz procesów finansowania. Specjalizuje się w polskim i unijnym prawie ochrony środowiska, zasobów naturalnych, regulacjach procesu inwestycyjnego, regulacjach z zakresu ESG oraz pozyskiwaniu funduszy unijnych. Jako doradczyni skutecznie doradzała m.in. spółkom z sektora energetycznego, chemicznego, budowlanego, gospodarki odpadami, FMCG, wodociągowego i kanalizacyjnego, odnawialnych źródeł energii, górniczego, samochodowego, odzieżowego, nieruchomościowego oraz spożywczego. Koordynowała doradztwo prawne przy realizacji wielu skompilowanych projektów inwestycyjnych. Jest też wiceprzewodniczącą Komitetu ds. ESG przy Krajowej Izbie Gospodarczej, pełniła funkcję przewodniczącej grupy roboczej ds. stosowania taksonomii przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Członkini grupy wspierającej prace nad projektem europejskich standardów zrównoważonego raportowania (ESRS) dla giełdowych małych i średnich przedsiębiorstw przy EFRAG. Wykłada w Szkole ESG oraz na studiach podyplomowych ESG i transformacja klimatyczna na SGGW w Warszawie.
7. Magdalena Sułek-Domańska
Dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju i relacji zewnętrznych w Dr. Miele Cosmed Group S.A. To spółka giełdowa produkująca kosmetyki i chemię gospodarczą dla 40 rynków świata). Doświadczenie zdobywała w pracy w m.in. w firmie doradczej PwC, UNDP, Danone i ENERIS, tworząc produkty łączące cele biznesowe, środowiskowe i społeczne. Wykładowczyni zrównoważonego marketingu w The Chartered Institute of Marketing (międzynarodowe studia podyplomowe dla doświadczonych menedżerów), ekspertka ds. ESG Stowarzyszenia Agencji Reklamowych.
Wdraża zasady odpowiedzialności biznesu, odpowiadając za raportowanie zasad zrównoważonego rozwoju na polską Giełdę Papierów Wartościowych, wdrażając ideę odpowiedzialnej produkcji i produktu. Jest liderką Rady ds. ESG przy zarządzie firmy, prowadzi Grupy Robocze i jednocześnie szeroko promuje idee związane z odpowiedzialnością biznesu w środowisku biznesowym.
Od lat zarządza także komunikacją korporacyjną, lokalną, wewnętrzna, kryzysową, prowadziła konsultacje społeczne inwestycji oraz liczne programy zaangażowania społecznego i gospodarki obiegu zamkniętego. Tworzyła międzysektorowe inicjatywy, czyli Koalicja 5 frakcji (5frakcji.pl), Koalicja BHP, rozwiązania dotyczące innowacji społecznych. Laureatka wielu nagród w tym EFFIE, IPRA Golden World Award, Innowator ESG, Sustainable Award i Ludzie, którzy zmieniają biznes. Angażuje się w działania zrównoważonego marketingu, jest społeczną ambasadorką zielonej inteligencji i projektowania uniwersalnego/silver tsunami design.
8. Karolina Opielewicz
Członkini zarządu Krajowej Izby Gospodarczej, dyrektorka Biura Komunikacji i Rozwoju Biznesu. Odpowiada za komunikację oraz projekty wspierające rozwój biznesu. Aktywnie działa na rzecz MSP, propagując wśród największych firm potrzebę wzięcia odpowiedzialności za swoich mniejszych partnerów. W KIG pracuje od 2008 r. Inicjatorka takich działań jak prowadzenie Centrum Kreatywności Targowa, powołanie Komitetu ds. ESG, stworzenie we współpracy z Amazon platformy cross-border.pl. Jest pomysłodawczynią i organizatorką Kongresu GreenPact European ESG Summit. To z jej inicjatywy KIG powołała Szkołę ESG oraz podjęła się wielu działań wspierających przedsiębiorców w zielonej transformacji. Jest członkinią Sustainable Finance Platform w Brukseli, Rady Dyrektorów oraz Komitetu Budżetowego Eurochambres. W 2024 r. została wiceprzewodniczącą Komitetu ds. Zrównoważonego Rozwoju w Eurochambres. Należy do wielu krajowych i europejskich grup roboczych, które zajmują się zrównoważonym rozwojem. Między innymi POLSIF, Chapter Zero Poland czy Platformy Zrównoważonych Finansów przy Ministerstwie Finansów.
9. Maria Krawczyńska-Kaczmarek
Prezeska zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu, liderka, ekspertka, menedżerka, pasjonatka, trenerka. Od ponad 10 lat zajmuje się zrównoważonym rozwojem, CSR, ESG i zrównoważonymi finansami. Pełni też funkcję Director, Sustainability and Reputational Risk w Standard Chartered Bank. Ukończyła ekonomię na Uniwersytecie Warszawskim i zarządzanie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Zaangażowana w rozwój i promowanie tematyki zrównoważonego rozwoju w lokalnych i międzynarodowych inicjatywach. Od marca 2024 r. członkini EFRAG Banking Advisory Panel – ciała doradczego wspierającego przygotowanie sektorowych ESRS. Inicjatorka, członkini założycielka i członkini Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia POLSIF – Sustainable Investment Forum Poland. W latach 2017-2023 była odpowiedzialna za zarządzanie i realizację Strategii Zrównoważonego Rozwoju Banku BNP Paribas, stworzenie obszaru Sustainability w banku. Inicjatorka programu Bank Zielonych Zmian. członkini zarządu Fundacji BNP Paribas. Prywatnie aktywnie zaangażowana społecznie.
10. Joanna Dargiewicz-Rożek
Członkini zarządu oraz współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia ESG, integratorka środowiska związanego z idą ESG. Jedna z inicjatorek Rady Innowatorów działającej przy PSE, skupiającej liderów zrównoważonej transformacji, przedstawicieli agend rządowych i ministerstw. Ekspertka z wieloletnim doświadczeniem w zakresie CSR, organizatorka i pomysłodawczyni akcji społecznych realizowanych przez międzynarodowe korporacje.
Współzałożycielka Agencji Medialnej Strategic Advisors, realizującej kampanie z zakresu Public Affairs, Public Relations i Investor Relations dla firm m.in. z sektora motoryzacyjnego, deweloperskiego, finansowego, FMCG i branży logistycznej. Wcześniej związana z czołowymi polskimi mediami: „Dziennikiem Polska-Europa -Świat”, „Dziennikiem Gazetą Prawną”, „Gazetą Wyborczą”, tygodnikami „Newsweek”, „Wprost”, „Przekrój” oraz z portalem ObserwatorFinansowy.pl należącym do Narodowego Banku Polskiego.
11. Marta Biernacka-Miernik
Członkini zarządu i współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia ESG, członkini Komitetu KIG ds. ESG, integratorka środowiska związanego z ideą ESG. Jedna z inicjatorek Rady Innowatorów ESG działającej przy PSE, skupiającej liderów zrównoważonej transformacji. W skład rady wchodzą przedstawiciele dużych firm, organizacji, agend rządowych, instytucji finansowych. Dyrektorka zarządzająca jednej z najdłużej działających na polskim rynku spółek PR & Public Affairs w Polsce - Compress SA, partnerka zarządzająca agencji doradztwa strategicznego i public affairs - Agencji Medialnej Strategic Advisors. Pracowała dla kilkudziesięciu dużych marek polskich i międzynarodowych, tworząc strategie, doradzając zarządom w sytuacjach kryzysowych, organizując kampanie CSR. Politolożka i dziennikarka ekonomiczna. Przez pierwsze 10 lat pracy zawodowej pracowała w czołowych polskich mediach.
12. Zofia Piwowarek
W latach 2019–2023 pracownik Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jako dyrektorka Programu Climate Positive dzieliła się wiedzą ekspercką w zakresie polityk ONZ i UE, w szczególności działań na styku biznesu, administracji i nauki oraz angażowania sektora prywatnego w realizację celów, polityk i standardów ONZ, a przede wszystkim w tematy z zakresu transformacji energetycznej, bioróżnorodności, gospodarki obiegu zamkniętego czy zrównoważonych finansów.
Od 2023 r. na stanowisku ESG Chapter Leaderki w Santander Bank Polska odpowiada za przełożenia teorii zrównoważonego rozwoju na praktykę, tworzenie zielonych finansowych produktów i rozwiązań dla klientów detalicznych oraz z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, wspiera transformację gospodarki na nisko- i zeroemisyjną oraz współpracuje w zakresie dostosowywania międzynarodowych regulacji dotyczących ochrony środowiska w Polsce. Co-funderka & Sustainability Mangerka w INTU, którego celem jest zrewolucjonizowanie branży mody poprzez naprawy i projektowanie, budowanie ekosystemu B2B, który wydłuża cykle życia produktów i wspiera transformację branży mody na tę, która nie szkodzi planecie. Jest inicjatorką Okrągłego Stołu na rzecz Zrównoważonej Mody. Autorka licznych publikacji z zakresu zrównoważonego rozwoju.
13. Anna Ławniczak
Biegła rewident, Associate Partnerka w firmie audytorskiej UHY ECA Audyt Sp. z o.o., należącej do międzynarodowej sieci UHY International. Od roku tworzy i rozwija dział atestacji sprawozdań zrównoważonego rozwoju oraz doradztwa w zakresie ESG jak i Taksonomii w firmie audytorskiej. Jako doradczyni zaprojektowała i wdrożyła proces przygotowania informacji niefinansowych dla spółki notowanej na GPW. Wspierała też klienta w kolejnych latach raportowania niefinansowego w zakresie zbierania i raportowania danych niefinansowych. Autorka publikacji na tematy związane z rachunkowością, księgowością oraz ESG, zrównoważonego raportowania i raportowania niefinansowego. Wykładowczyni studiów podyplomowych dotyczących sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju oraz ESG. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku finanse i rachunkowość. W 2022 r. ukończyła studia podyplomowe na kierunku ESG w praktyce realizowanych przez Sopocką Akademię Nauk Stosowanych. Od 2022 r. członkini międzynarodowej grupy w UHY International – ESG SIG, która zajmuje się przygotowaniem standardów audytu sprawozdań zrównoważonego rozwoju dla członków sieci UHY oraz pakietu wsparcia w przygotowaniach sprawozdań zrównoważonego rozwoju dla klientów.
14. Beata Tylman-Nowakowska
Dyrektorka Działu Rynku Pierwotnego na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odpowiadająca za pozyskiwanie nowych emitentów na rynki prowadzone przez GPW, utrzymanie relacji z emitentami oraz realizację wybranych strategicznych projektów GPW, w tym projektu utworzenia ESG Data Hub. Ma ponad 20-letnie szerokie doświadczenie zawodowe zdobyte na rynku finansowym. W swojej karierze skupiała się na rozwoju biznesów w instytucjach finansowych, głównie w bankach, firmach inwestycyjnych i towarzystwach funduszy inwestycyjnych.
15. Kamila Wosińska
Ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju dotyczącego raportowania niefinansowego, zarządzania danymi ESG, zarządzania projektami zgodności organizacji z wymaganiami regulacyjnymi i standardami raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju (GRI, CSRD, ESRS, Taksonomia). Łączy wyzwania regulacyjne z modelem biznesowym organizacji na poziomie strategicznym, procesowym oraz operacyjnym. W szczególności w budowaniu struktur zarządzania ESG, kształtowania i wdrażania modeli zbierania oraz zarządzania danymi ESG, przygotowywania rocznego raportu pozafinansowego. Ma 15-letnie doświadczenie zawodowe w budowaniu efektywnych zespołów, planowaniu i wdrażaniu struktur operacyjnych i strategii biznesowych w sektorach IT, SSC, finansów, bankowości, konsultingu.
Więcej możesz przeczytać w 12/2024 (111) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.