Ekipa o krok od giełdy. Marka jest warta 241 mln złotych?

Lody Ekipa
Lody Ekipa wzbudziły sensację na początku tego roku, fot. Adobe Stock
241 mln złotych. Tyle według biegłego rewidenta ma być warta obecnie marka Ekipy, znanej w Polsce grupy youtuberów. Opublikowano plan połączenia dwóch spółek, który doprowadzi do debiutu Ekipy na warszawskim rynku NewConnect.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak wynika z oficjalnego dokumentu opublikowanego w ramach operacji odwrotnego przejącia spółki Ekipa Holding przez Beskidzkie Biuro Inwestycyjne, wycena marki Ekipy szacowana jest obecnie na 240 996 146 złotych. Jednocześnie w planie zawarto szczegóły finansowe grupy za ten rok oraz prognozowane wyniki do 2025 roku włącznie. W tym roku przychody Ekipy mają wynieść 3 mln złotych przy zysku operacyjnym na poziomie 1 mln złotych. W 2022 roku sprzedaż ma wynieść już... 12 mln złotych (zysk: 8,5 mln złotych) a w 2023 r. 30 mln złotych przy 21 mln złotych zysku. W 2025 roku biznes ma generować już 120 mln złotych przychodów i 80 mln złotych zysku.

To wyliczenia dość ciekawe, biorąc pod uwagę obecną kondycję finansową spółki Ekipa Holding SA. Firma, zgodnie ze stanem na 1 sierpnia br., ma stratę netto na poziomie 128,6 tys. złotych oraz zobowiązania przekraczające 700 tys. złotych. Jednocześnie firma ma środki pieniężne i aktywa pieniężne przekraczające 7 mln złotych a aktywa trwałe wynosząceni nieco ponad 3 mln złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że zdaniem rewidenta sama marka warta jest ponad 240 mln złotych, daje to wycenę firmy przekraczającą 252 mln złotych.

Oficjalnej wycenie podlegała także spółka Beskidzkie Biuro Inwestycyjne, czyli firma, przez którą Ekipa chce trafić na giełdę w procedurze odwrotnego przejęcia. Zdaniem rewidenta spółka warta jest 26,4 mln złotych. Wycena ta bazuje wyłącznie na średniej wartości akcji spółki w okresie między 21 grudnia 2020 r. a 19 stycznia 2021 r. BBI na 1 sierpnia miało aktywa przekraczające 5 mln złotych. Firma od lat nie generuje jednak przychodów.

W wyniku tej wyceny i negocjacji między stronami ustalono, że dotychczasowi akcjonariusze BBI będą po połączeniu posiadali 10,05 proc. udziału w kapitale spółki po połączeniu, reszta zaś przypadnie obecnym akcjonariuszom Ekipa Holding. W akcjonariacie BBI ponad 66 proc. akcji stanowi tzw. free float.

Oto najpopularniejsi polscy youtuberzy

Ekipa. Jak firma wejdzie na giełdę?

Odwrotne przejęcie jest procesem, w którym spółka przejmująca, czyli BBI przejmie cały majątek spółki Ekipa Holding w zamian za wydanie dotychczasowym akcjonariuszom Ekipy akcji BBI nowej emisji, w wyniku czego staną się oni większościowymi akcjonariuszami notowanej na NewConnect spółki.

Grupę kapitałową Ekipy, oprócz spółki holdingowej tworzą spółki zależne od niej w 100 proc: Ekipa Management Sp. z o.o., odpowiedzialna m.in. za zarządzanie wizerunkami twórców Ekipy, Ekipatonosi Sp. z o.o. zajmująca się produkcją i sprzedażą odzieży firmowanej logo Ekipy, Pigeon Studios Sp. z o.o. zajmująca się produkcją filmową oraz Ekipa Games Sp. z o.o. (Join Our Dreams) będąca współproducentem oraz wydawcą gier.

- Cieszymy się, że przeprowadzona przez biegłych wycena potwierdziła wysoką wartość całej działalności Ekipy. Prowadzone przez nas projekty pokazały, że nasz potencjał medialny i osiągnięta popularność mają dużą zdolność generowania biznesu, a wsparcie naszych fanów przekłada się na konkretne przychody i jest fundamentem rozwoju grupy – powiedział Krzysztof Misiałkiewicz, prezes zarządu Ekipa Holding.

- Cały czas mamy szerokie plany, dowodem tego są kolejne współprace polegające na brandowaniu naszym logo popularnych produktów, ale również cały czas uruchamiamy nowe projekty. Oprócz rentownej działalności spółki Ekipatonosi oraz Ekipa Management w fazę realizacji wchodzą nasze przedsięwzięcia spod znaku produkcji filmowej czy gamingu. Uruchomiliśmy również nowy projekt, będący jeszcze częściowo tajemnicą pod nazwą „GENZIE” i nie jest to nasze ostatnie słowo – dodał Karol „Friz” Wiśniewski, założyciel Ekipy i przewodniczący rady nadzorczej Ekipa Holdin.

JR Holding ASI jest obecnie największym akcjonariuszem BBI oraz posiada 11,17 proc. udziału w spółce Ekipa Holding po transakcji pakiet w posiadaniu JR Holding w nowej połączonej spółce wyniesie ok. 13 proc.

- Ogłoszenie planu połączenia jest kluczowym etapem w drodze Ekipy do notowań publicznych. Jestem przekonany, że ta Grupa Kapitałowa będzie się wciąż dynamicznie rozwijać i inwestorzy giełdowi docenią jej szeroką i zdywersyfikowaną działalność, której fundamentem jest co prawda popularność twórców zrzeszonych w Ekipie, ale prowadzi ona obecnie realne dochodowe biznesy, które są jednak wciąż na początkowym etapie rozwoju. Nie będzie to więc tylko, jak mówią niektórzy, „wizerunek na giełdzie” i jestem przekonany że rynek nie tylko potwierdzi wycenę dokonaną przez biegłych, ale wyceni pozytywnie również przyszły potencjał wzrostu tych biznesów – podsumowuje January Ciszewski, prezes zarządu JR Holding.

W ramach emisji połączeniowej BBI wyemituje 36.707.460 szt. nowych akcji serii F, których cena emisyjna została ustalona na 6,87 zł za sztukę, a każdy z dotychczasowych akcjonariuszy Ekipa Holding otrzyma jedną nową akcję w zamian za trzy dotychczas posiadane akcje tej spółki. Planowane jest wprowadzenie akcji Serii F do Alternatywnego Systemu Obrotu w ramach rynku akcji NewConnect prowadzonego przez GPW.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ