Ekonomiczne EKG

EKG
Fot. materiały prasowe. 10
XI Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to największa tego typu cykliczna impreza w Europie Środkowej.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

XI Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to największa tego typu cykliczna impreza w Europie Środkowej. Zakres jego tematyki będzie w tym roku tak szeroki, że właściwe każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie to także okazja do spotkania znanych postaci ze świata biznesu, polityki, nauki czy organizacji pozarządowych. 

 

Podczas ponad 100 debat i paneli dyskusyjnych, odbywających się od 13 do 15 maja, poruszone zostaną zarówno najważniejsze ogólne tematy, jak i wiele bardziej szczegółowych, istotnych dla wybranych grup firm czy konkretnych branż. Do tych ogólnych należy przede wszystkim otwierająca Kongres debata na temat kierunku, w którym zmierza Unia Europejska oraz stojących przed nią wyzwań społecznych i gospodarczych. Do udziału w niej zaprasza polski minister ds. europejskich Konrad Szymański, jej uczestnikami będą  m. in. byli premierzy siedmiu europejskich krajów, a moderatorem - były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.  

Z kolei do bardziej szczegółowych tematów będzie należała kwestia działalności polskich firm na rynkach zagranicznych, której zostanie poświęconych szereg spotkań. Np. podczas jednego z paneli, o wchodzeniu naszych przedsiębiorstw na inne rynki i o związanych z tym wyzwaniach będą opowiadać przedstawiciele izb gospodarczych z dziewięciu krajów. Odbędą się też osobne panele dotyczące Chin i kilku innych państw, oraz wsparcia, jakie przedsiębiorstwa mogą uzyskać, wybierając dany kierunek ekspansji, a także dyskusje omawiające, w zagranicznym kontekście, możliwości poszczególnych sektorów, np. kosmetycznego. 

 - Branża kosmetyczna jest gospodarczym fenomenem Polski – jesteśmy tu szóstym rynkiem w Europie, a eksperci prognozują jego stały, stabilny wzrost. Pomimo naporu zagranicznych firm, połowa tego tortu należy do polskich przedsiębiorstw, mamy też lokalnych czempionów, którzy doskonale radzą sobie na zagranicznych rynkach. Dlatego, rozmawiając o ekspansji zagranicznej, chciałabym poruszyć kwestię wyzwań typowych dla tego sektora - zapowiada Weronika Achramowicz, partner w kancelarii Baker&McKenzie, m. in. moderatorka jednego z paneli („Go Global - ekspansja polskiej branży kosmetycznej”, który odbędzie się 14 maja). 

Walorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego jest zderzenie różnych perspektyw. W dyskusjach biorą zwykle udział reprezentanci międzynarodowego i polskiego biznesu, a zarazem - przedstawiciele rządu, Komisji Europejskiej, organizacji pozarządowych, samorządów, stowarzyszeń branżowych, firm doradczych. Część zaplanowanych tematów - takich jak bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność gospodarki europejskiej i polskiej, wyzwania związane z ochroną klimatu – była już poruszana wielokrotnie podczas poprzednich edycji Kongresu. Jego program coraz bardziej się jednak poszerza. Większą rolę niż wcześniej  odgrywają w tym roku np. kwestie związane z cyfryzacją, pojawiły się też nowe, takie jak rola kobiet w biznesie czy rozwój e-sportu. 

Na szczególną uwagę zasługują zapowiadane dyskusje, poświęcone ważnym trendom obserwowanym w polskiej, unijnej jak i światowej gospodarce, które będą miały wkrótce olbrzymi wpływ na warunki działania rodzimych firm. Tu dobrym przykładem może być panel poświęcony gospodarce obiegu zamkniętego (odbędzie się 14 maja), organizowany w ramach jednego z kilku głównych obszarów tematycznych EKG - „Energia i Klimat”. 

Od czterech lat katowickiej imprezie towarzyszą European Start-up Days, które dla młodych firm są okazją do zaprezentowania się przed szerszą biznesową publicznością, a dla wszystkich -  okazją do dyskusji na tematy dotyczące startupów i innowacyjności. 

W EKG uczestniczy zwykle ok. 9-10 tys. osób, choć np. w zeszłym roku, podczas jubileuszowej, 10. edycji, było ich aż 11,5 tys. W European Start-up Days wzięło wówczas udział 2,5 tys. osób. Wszystkie wydarzenia związane z Kongresem będą się odbywać w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym i w Hali Widowisko-Sportowej Spodek, a ich organizatorem jest Grupa PTWP S.A.

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ