BioCam pozyskuje 2 mln zł na dalszy rozwój kapsułki endoskopowej wspieranej AI

Maciej Wysocki
Maciej Wysocki, fot. materiały prasowe
BioCam pozyskuje kolejne finansowanie - fundusz Level2 Ventures zainwestował 2 mln zł i wesprze spółkę w dalszym rozwoju nieinwazyjnej technologii badań endoskopowych. Pilotażowe badania technologii na pacjentach trwają — spółka planuje przebadać przynajmniej 200 pacjentów do końca przyszłego roku w ramach eksperymentów medycznych oraz badań klinicznych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Spółka dotychczas pozyskała kapitał od funduszy inwestycyjnych (m.in. LT Capital) oraz anioła biznesu Dawida Urbana, inwestora z doświadczeniem w branży nowych technologii. Do grona inwestorów spółki dołączył Level2 Ventures — fundusz venture capital operujący w Europie Środkowej i Wschodniej od 2021 roku. Inwestuje w startupy technologiczne z obszarów B2B SaaS, rozwiązań opartych o AI, WEB 3.0 & Blockchain, Sustainability, Med Tech i Pet Tech na etapach pre-Seed, Seed i rundy A. Wartość ticketu inwestycyjnego udzielonego przez Level2 Ventures twórcom polskiej kapsułki endoskopowej wynosi 2 mln zł. Suma zewnętrznego finansowania BioCamu, jakie spółka pozyskała od 2020 roku, wynosi około 10,5 mln zł.

- W Level2 Ventures jesteśmy przekonani, że BioCam ma ogromny potencjał rynkowy zarówno w Polsce jak i na świecie. Precyzyjne i bezbolesne badanie układu pokarmowego z wykorzystaniem potencjału AI ma szansę znacząco zmienić sposób, w jaki dzisiaj postrzegamy opiekę zdrowotną i przyczynić się do poprawy zdrowia i jakości życia wielu ludzi. Jednocześnie ambitne plany rozwojowe spółki oraz potencjalne wejście w nowe wertykały poparte zaangażowanym i doświadczonym zespołem, istotnie zwiększają prawdopodobieństwo sukcesu. Liczymy, że dzięki wsparciu Level2 Ventures zarówno w obszarze strategicznym jak i kapitałowym, znacząco przyspieszymy realizację planów spółki - podkreśla Piotr Pawłowski, partner zarządzający Level2 Ventures, doświadczony menedżer oraz psycholog biznesu.

BioCam: Wczesne, bezbolesne i łatwe wykrycie patologii to nie mit

Opracowana przez BioCam, zasilana sztuczną inteligencją precyzyjna i bezbolesna metoda badania endoskopowego pozwala na wczesne wykrycie schorzeń przewodu pokarmowego, w tym nowotworów złośliwych. Wraz z kapsułką endoskopową, firma opracowała system analizy obrazowej wspierany AI, który umożliwia automatyczną detekcję zmian patologicznych oraz wspiera lekarza w procesie diagnostycznym. Innowacyjne podejście pozwala znacząco skrócić czas badania oraz jego analizy, oszczędzając czas zarówno pacjenta, jak i lekarza.

Obecnie zespół badawczo-rozwojowy spółki skupia się na przystosowywaniu platformy sprzętowej do badań całkowicie zdalnych, również w warunkach domowych oraz integracji kapsułki endoskopowej z aplikacją mobilną, platformą telemedyczną i algorytmami AI.

- W tej chwili jesteśmy w trakcie eksperymentów medycznych technologii — pilotażowe badania są prowadzone na pacjentach-ochotnikach pod nadzorem doświadczonych lekarzy w jednej z czołowych wrocławskich placówek medycznych. Testowanie endoskopii kapsułkowej w warunkach rzeczywistych pozwala na bieżąco modyfikować oraz optymalizować parametry rozwiązania. Do końca przyszłego roku planujemy przebadać co najmniej 200 pacjentów w Polsce i za granicą podczas eksperymentów medycznych oraz badań klinicznych. Jesteśmy przekonani, że taka skala badań pozwoli na doprecyzowanie bieżących parametrów urządzenia przed wejściem na rynek komercyjny. Dodatkowo prowadzimy rozmowy z korporacjami branżowymi w zakresie potencjalnej, wspólnej komercjalizacji rozwiązania oraz ustalamy szczegóły planowanych pilotaży - komentuje Maciej Wysocki, CEO oraz współzałożyciel BioCamu.

BioCam - plany

W planach rozwojowych spółki znajdują się badania nad możliwościami wykorzystania kapsułek endoskopowych poza ich konwencjonalne zastosowanie. BioCam pracuje obecnie nad własną platformą sprzętową, która w przyszłości ma umożliwić wykorzystanie kapsułek do mierzenia różnych parametrów fizjologicznych, np. temperatury, pH czy różnicy ciśnień. Startup rozważa również potencjalne zastosowanie w kapsułkach endoskopowych technologii oświetlania tkanek różnymi długościami światła (tzw. NBI), wykonywanie badań kontrastowych, biopsji oraz zdalnego uwalniania leków lub szczepionek.

Równolegle BioCam myśli o udostępnieniu rozwiązania dla sektora weterynaryjnego, który dzięki mniejszym wymaganiom regulacyjnym umożliwia szybszą komercjalizację. Istniejący system pozwala bowiem już teraz na precyzyjne badanie układu pokarmowego u psów powyżej 7 kg. Spółka wspólnie z ekspertami weterynarii planuje uruchomienie badań klinicznych na psach w drugiej połowie 2023 roku.

- Brak regulacji prawnych w obszarze zwierząt domowych może spowodować, że jeszcze przed wdrożeniem systemu endoskopowego dla ludzi zobaczymy komercjalizację kapsułki endoskopowej dla czworonogów - podsumowuje Wysocki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ